50 site-uri pentru a vă abona la - panou zilnic

Un blog științific rus foarte bun pe un site atât de ciudat ca Snob, în ​​special despre biologia evoluționistă și neurologia, precum și despre fizică. Pentru gustul meu, mai inteligibil și mai distractiv decât N + 1, și uneori poate da bile.







Un foarte cool de un om de blog (sau, mai degrabă, o femeie - o face un bulgar pe nume Maria Popova) despre literatură și sensul vieții - din lista cărților preferate de Joan Didion la ceea ce am învățat Henry Thoreau evadare din realitate. Citiți orice post - și înțelegeți imediat nivelul.

Uneori am citit secțiunea Vox "Știința vieții cotidiene". pentru a afla de unde provine mizeria în buric și răspunsurile la alte întrebări amuzante.

Îmi place în apendicele la Economist cu numele de secțiuni Inteligent Life "Writer merge la muzeu". Boltologie, dar destul de elegantă.

Alain de Botton - Infractor și fost pentru animale de companie Danilkin, autor de vignete literare de dragoste pentru artă și de călătorie. El are o companie de coaching numit „School of Life“, în care există o bibliotecă (actualizat periodic), cu text de economisire suflet și cursuri de alfabetizare distractiv ca un clipuri Youtube, în cazul în care ai uitat decât celebrul Margaret Mead, și Michel Foucault.

Dmitry Bezuglov (copywriter)

Comunitatea iubitorilor de film, tehnologia modernă și partea de producție. M-am abonat când au acoperit activitatea Google, chiar acum în Backchannel spun despre filmarea în spatele scenei a filmului despre Edward Snowden, minerii americani care studiază grăbit codificarea și așa mai departe.

O resursă importantă pentru cei care studiază științele moderne liberale și umane. Cărți bine scanate privind antropologia culturală, sociologia istorică, graficografia și așa mai departe. Cea mai bună alternativă la Wikipedia în zilele înghețate de iarnă.

Olga Vad (curator la Muzeul Politehnic)

Pagina oficială a seriei "Space: Odyssey through space and time" de pe site-ul National Geographic. Nu sunt postate doar teasers la serie, dar este greu de explicat de unde puteți descărca întreaga serie. Prezentatorul este unul dintre cei mai carismaticiști popularizatori ai științei, astrofizicianul Neil Degrass Tyson. În total, în ciclul seriei 13 - și aceasta este cea mai frumoasă vizualizare a poveștilor despre modul în care astrologia sa transformat în astronomie, cum a fost calculată data Big Bang-ului și ce dovezi există pentru încălzirea globală.







Pagina oficială a celei mai vechi reviste științifice populare pe Facebook. aranjarea materialelor cu astfel de cârlige în clasă, în care legăturile se deschid într-un fel și nu sunt lăsate pe lista pentru citire. Și chiar acum zece ani, revista a venit cu o miză pentru a prezice cele mai recente invenții și tehnologii.

Igor Kirienkov (critic literar)

Scriitorii nu se citesc - deosebite în spiritul zebaldovskom, proiectul de salvare scriitori nepopulare din morți - sau, să zicem mai puțin solemn, navigator pentru cei care docherpal repertoriul „Femeile străine“ și kolonna Publicații și deja știe că pentru spectacol literatura occidentală nu se limitează doar Choranom sau Piciorul. Ai auzit vreodată de Sophie Lyons? Walt Ruding? Joseph Peladan? E același lucru.

Nu atât de cognitiv, ca un pahar de divertisment. care este un citat din podverstyvaetsya de lucru clasic sau contemporan captura de ecran a celebrului film, serial TV sau fenomenul conștiinței de masă. Zweig și „Mad Men“, Camus și „Dl Robot“, Franzen și Kanye West - rime literatura si cultura pop este doar la prima vedere pare frivol: pentru că, în general, și de a asigura orice studii comparative pe genunchi - adică, scuzați-mă, arta recapitulăm.

Anastasia Zavozova (traducător)

Aproximativ totul despre literatura americană modernă: în opinii, comentarii și poze. Un sentiment că site-ul a scrie o dată o sută, astfel încât fluxul de cititor de blog poate merge uneori off-scară, dar aici are sens pentru a merge pentru o coloană de zi cu zi rezervati Riot lui - în fiecare noapte în mesajele pe care le primiți o notificare că o anumită carte poate fi cumparat cu o reducere, iar pe acest site o selecție de astfel de cărți are o calitate foarte bună. Aceasta nu este o poveste de dragoste cu o femeie sexy acoperită pe coperta (de exemplu, astfel de oferte cu 90 la sută din totalul site-uri - agregatori reduceri), și o ficțiune modernă decentă.

Destul de un comutator banal. în care, totuși, puteți rămâne blocat pentru o lungă perioadă de timp. Fotografii ale unor oameni celebri în procesul de lectură.

Manfeels Park este un proiect comic amuzant, în care eroii romanelor lui Jane Austen se exprimau cu replici ale discuțiilor pe internet despre feminism.

Poate că este o alegere destul de evidentă, dar Fact este o publicație care nu este direcționată spre trecut, ci spre viitor. Și în viitor, din anumite motive, mă interesează mai mult.

Quietus este site-ul cu cele mai bune topuri anuale. Punct.

RYM arata ca site-ul de construcție Brachiosaurus - și în termeni de design și în ceea ce privește gradul de utilizare, dar voi fi sincer cu mine și cu tine: muzica atât de mult noi, ca am descoperit acolo, nicăieri în altă parte. Din nou, un paradis pentru listomana: după zeci de perechi de tranziții deschide abisul de plăci de bază non-evidente și frumoase, care nu scrie și nu știe nimeni deloc.

Doar un foarte bun australian blog-difuzat. în care la fiecare două săptămâni există mixuri de DJ care colectează vinil rar.

Revista zilnică Arzamas - scurte interviuri cu oamenii de știință, expunerea miturilor populare, recenzii ale noutăților și alte bucurie științifice apropiate.







Trimiteți-le prietenilor: