5 Reguli simple ale ordinii cuvintelor în sentința turcă, - Moscova

Pentru a construi chiar și cea mai simplă propoziție, trebuie să cunoașteți ordinea cuvintelor în limba respectivă. Acest subiect aparent simplu, dar foarte important, este punctul de plecare în studiul gramaticii turcești.







Câteva reguli simple sunt suficiente. Care dintre ele? Să ne dăm seama în ordine!

De regulă, în orice propoziție există un subiect și un predicat - principalii membri ai propoziției.

Subiectul este de obicei cuvântul care joacă cel mai important rol în propoziție, indicând subiectul sau persoana principală și răspunzând la întrebarea Kim? Ne? (Cine? Ce?) Observați că prin subiect ne referim aici nu numai la substantivul principal sau la pronume, ci și la adjectivele sau frazele descriptive care se referă la acesta.

Un predicat este un cuvânt care denotă acțiunile acestui obiect sau persoană sau acțiunea asupra unui obiect sau a unei persoane. Mai des este vorba de un verb. Dar poate fi orice altă parte a discursului (substantiv, adjectiv, adverb, pronume, infinitiv, numeral și, de asemenea, cuvintele var, yok etc.). Și un întreg grup de cuvinte.

O sugestie simplă.

În turcă, prima în propoziția simplă afirmativă ar trebui să fie, în mod normal, subiectul, iar predicatul trebuie să stea la sfârșit.

Ben iyiyim. Sunt bine.

Sen evdesin. Ești acasă.

Sınav kolay. Examenul este ușor.

Biz gidiyoruz. Plecăm.

Çocuklar oynadılar. Copiii au jucat.

Tablolar önümüzde. Imagini în fața noastră.

Planım dinlenmek. Planul meu este să mă odihnesc.

Bineînțeles. Asta e al meu.

Sandalyeler var. Sunt scaune.

O propoziție cu alte cuvinte.

Deci, subiectul și predicatul pot fi însoțite de clarificarea cuvintelor (membrii secundari ai propoziției), care formează grupul subiectului (definiții + subiect) și grupul predicatului (adaos + predicat).

Definiție - un cuvânt sau un grup de cuvinte, în funcție de subiect, să le completeze sau să-și îmbunătățească semnificația.

Evdeki ekmek kalmadı. Pâinea care stătea acasă nu a rămas.

Uzun băluț, güzelce bir kız odaya girdi. O fată înaltă, drăguță, a intrat în cameră.

Adăugările sunt directe (adăugarea în cazul acuzativ) și indirect (adăugare în cazul dativ).

Dacă există o adăugare directă. atunci este plasat înaintea predicatului și este membru al grupului predicat. Poate fi definită sau nedeterminată (acuzativă).

Adam bu kitabı okumuyor. Omul nu citește această carte.

Annem kek yapmıyor. Mama nu face tort.

Çocuk kapıyı açıyor. Copilul deschide ușa.

Un complement indirect poate urmări subiectul.

Kadın mutfağa gidiyor. Femeia merge la bucătărie.

İș adamı Ankara'ya gitti. Omul de afaceri sa dus la Ankara.

Otobüs durağına yürürler. Pe plimbare de autobuz.

Ağaçlara koșuyoruz. Fugim spre copaci.

Într-o propoziție, se pot întâlni pe amândouă.

Adam kitabı çocuğa veriyor. Un om dă o carte unui copil.

Sen meyveleri masaya koy. Ai pus fructe pe masă.

Ben kitapları arkadașıma götürüyorum. Îmi aduc cărți prietenului meu.

Dacă în sentința distribuită există circumstanțe ale timpului Ne zaman? (Când?) Și pune Nerede? (Unde?), Apoi pot fi folosite la începutul propoziției, imediat după obiectul (1)

Annem yarın buraya geliyor. Mama mea va veni mâine aici.

Fă-o pe gün parka gider. O femeie merge în parc în fiecare zi.

Mühendis bugün șirkette çalıșıyor. Inginerul de astăzi din companie nu funcționează.







Circumstanțele locului și ale timpului pot fi folosite la începutul sentinței, înainte de subiectul (2)

Yarın annem geliyor. Mâine vine mama mea.

Ei gün kadın parka gider. În fiecare zi o femeie merge în parc.

Luați în considerare ordinea clasică (adică, directă) în propoziția turcă:

(1) (circumstanța de timp) + (circumstanța locului)

(2) (grup de subiecte) + (subiect)

(3) (grupul predicatului) + predicat

(1) Çok eski zamanların birinde (2) în cazul în care o persoană este în vârstă (3) varmıș.

Se spune că odinioară în antichitate profundă a fost o pădure în care animalele trăiau și nu se tăiau.

Și acum ordinea ideală a membrilor propoziției distribuite:

(1) (grup de subiecte) + (subiect)

(2) (circumstanța de timp) + (circumstanța locului)

(3) (grupul predicatului) + predicat

(1) Orta yașlı bir kadın (2) în cazul în care aceasta nu este obligatorie (3) onlarca çiçeklere ılık su dikkatlice verir. O femeie de vârstă mijlocie zilnică a adăpat ușor zeci de flori în casă cu apă caldă.

Dar toți membrii propunerii populare turcești pot merge cu ușurință (parantezele indică faptul că ele sunt opționale), în timp ce predicatul este aproape niciodată. Deci, dacă propunerea comună este minimizată la minim, atunci este posibilă obținerea unei propuneri dintr-o parte care să nu aibă alți membri minori.

Sevindik. Am fost încântați.

Gelecektim. Vroiam să vin.

Çalıșacakmıș. Ei spun că va funcționa.

Multe dorințe pot fi reduse în limbajul modern la predicat.

Dimensiune mutluluklar diliyorum. Vă urez fericire!

Dar! Mutluluklar! Fericirea! İyi șanslar! Mult noroc! Hayırlı ișler! Fapte bune!

Acum, după ce ați stăpânit regulile de construire a propozițiilor simple, puteți trece la propoziții mai complexe, cu construcții subordonate.

Exemple complexe.

Elementul subordonat este în primul rând, subordonând celui de-al doilea, adică clauza subordonată precede clauza principală.

Annezi görünce, çok sevindi. Când și-a văzut mama, a fost foarte fericit.

Ordinea de cuvinte non-standard se găsește în unele cazuri. Cele mai importante dintre acestea sunt:

1. În funcție de intonație, atunci când trebuie să evidențiați un anumit element prin stres, membrii propoziției își pot schimba locurile. În acest caz, elementul principal de șoc este plasat la sfârșitul propoziției, mai aproape de predicat.

Bir öğrenci derste kız arkadașına ask mektubunu șimdi yazıyor.

Un student la lecția prietenei sale scrie acum o scrisoare de dragoste.

Șimdi derste kız arkadașına așk mektubunu bir öğrenci yazıyor.

Acum, la lecția prietenei sale, un student scrie o scrisoare de dragoste.

Annem buraya yarın geliyor.

Mama vine aici mâine.

Yarın buraya annem geliyor.

Mâine vine mama mea.

2. Dacă un membru nou apare în textul care nu a fost folosit înainte, el este mai aproape de predicat:

O zamanlarda bir adamın bir kızı varmıș.

La acel moment acea persoană avea o fiică.

Bu kız çok güzel giysiler dikti.

Această fată a îmbrăcat haine foarte frumoase.

3. Apel la cineva:

3. 1. Un recurs care necesită atenție este la începutul propoziției:

Yoldașlar. dimensiunea güveniyoruz! Tovarăși. avem încredere în tine!

3.2. Dacă acest apel este o simplă expresie a curtoaziei, atunci la sfârșit:

Bugün ben büyük bir iș yaptım, efendim.

Astăzi am făcut o treabă foarte bună, draga mea.

Cuvintele care nu sunt legate gramatic de teză și nu afectează ordinea cuvintelor, dar ocupă întotdeauna primul loc (introductiv) în clauza principală sau subordonată.

- cuvinte introductive: Eyvah - alas, fakat - totuși și tp.

4. Schimbarea stilistică în ordinea cuvintelor.

Scriitorii și difuzoarele folosesc frecvent ordine de cuvinte nestandard pentru a obține un efect special.

4.1. Schimbarea poziției predicatului:

4.1.1. Pentru a da efectului de culoare emoțională, predicatul poate fi transferat la începutul propoziției:

4.1.2. Un predicat cu un accent puternic care se încadrează pe atașamentul întrebării este avansat:

Șimdi anladınız mı benim kim olduğumu? Acum înțelegi cine sunt eu?

4.1.3 Uneori. dacă în propoziție există construcții ne. nu predicatul poate fi numit după primul dintre ele.

Çocuğun ne anası var ne babası.

La copil, nu există mamă, nici tată.

Trebuie să știți că astfel de propuneri există, dar nu încercați să le folosiți decât dacă este absolut necesar, până când stăpâniți principiile ordinii obișnuite a cuvintelor!

Deci, este important să ne amintim cele 5 simple reguli de ordine slovo în fraza turcă:

predicatul completează propoziția;

definiția precede întotdeauna cuvântul definit;

ca regulă, un complement indirect (în cazul dativ) este localizat înainte de adăugarea directă (în cazul acuzativ);

circumstanțele timpului și locului pot schimba locurile;

ordinea cuvintelor poate fi încălcată, aceasta este în special caracteristică discursului, stilisticului, ficțiunii și muzicii colorate emoțional etc.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: