5 Fapte despre transplantul de organe

De la apariția profesiilor medicale, "doctorii" (la acel moment nu puteau fi numiți medici cu drepturi depline) se gândeau deja la transplantul de organe. Dar astfel de detalii precum respingerea tipului de sânge sau a țesuturilor pur și simplu nu le-au avut loc. Succesul a venit în 1954, când medicii Joseph Murray și J. Hartwell Harrison au transplantat rinichiul de la un singur gemene la altul. Deoarece gemenii erau la fel de apropiați, riscul de respingere a fost minim. Și chirurgii au devenit obsedați de transplanturi. Un întreprinzător profesor medicale Dr. James Hardy - cel care a incercat sa transplant de plamani - a mers mai departe si a decis sa transplant de inima cimpanzei pacient. Bineînțeles că nu a făcut-o. Din fericire, acum totul este mult mai bun: un donator de organe poate salva cel puțin opt vieți și multe altele prin donarea de țesuturi.







№4: Fata a fost cusută o parte a brațului la picior pentru a salva pentru o operație ulterioară

5 Fapte despre transplantul de organe

# 3: Există posibilitatea imprimării de organe pe o imprimantă 3D

5 Fapte despre transplantul de organe

Aproximativ șase mii de oameni mor în anticiparea noilor organe pentru transplant. Dar ce se întâmplă dacă timpul de așteptare pentru un donator potrivit poate fi complet eliminat? Se pare că ar fi o ficțiune științifică, dar experții spun că în viitor va fi posibilă tipărirea țesuturilor organelor umane. Cercetătorii de la Universitatea Princeton și Universitatea Johns Hopkins au tipărit deja un prototip al urechii externe.

№2: Nu toată lumea este mulțumită de noul său penis

5 Fapte despre transplantul de organe

№1: Doctorii care lucrează la un transplant de cap

5 Fapte despre transplantul de organe

Îți place postul? Chips-uri de asistență, faceți clic pe:

Și ce crezi despre asta?

Nu cred într-un transplant de cap, prost HYIP. Deși pacientul este încă un cadavru de mers pe jos.

La ultimul fot - Goblin Colorat explică esența operației.

În Germania, toți rezidenții au fost mult timp rugați să completeze o carte specială cu permisiunea de a folosi organele lor pentru transplant. Înțeleg cu mintea mea cât de corect și bun este să salvez pe alții, dar. Doar mi-am imaginat cum (în ce caz) va aștepta cu nerăbdare să constate moartea pentru a mă dezmembra pentru piese de schimb, - da, am o imaginație sălbatică. Deci nu a urcat mâna pentru a umple această carte.







Lexa Anna Tiedt Acum 2 luni

Și ce, după moarte, este același lucru? Sau crezi naiv că vei fi ucis special pentru a obține un ficat? Deci este fără semnătura ta stupidă pe care o poți face. Ești amuzant. * indulgenta *

Da nafig este necesar.
Odată a venit timpul să moară - cerul nefumător să fumeze, fiecare își petrece propriul timp în propriul său destin.
Am un prieten timp de 8 ani cu cancer de lupta bani irosite Tuyev gramada, jumătate din timp în „comedown“ de la chimie, ea înțelege perfect, se va termina. Ce-o va lăsa fiului ei după sine? Datorii pentru tratamentul și amintirile mamei mele, cum a murit mama mea de mult și de greu?
Da, sunt un cinic și un fatalist. Dar prefer să mor rapid, fără a provoca alte inconveniente copiilor mei. Ei vor supraviețui cumva moartei mele. Mai devreme - mai târziu, nu contează.
Kick, nu-mi pasă. Am văzut prea multe decese "amânate" și cât de greu este pentru cei dragi. Speranța nu este întotdeauna bună. Ea susține, dar ea, de asemenea, îmbrăcăminte.

Ligr Katerina acum 12 luni

Eutanasia în Rusia este un fel de interzicere, deci poziția dumneavoastră nu este în întregime legală, iar prima linie nu vă este în întregime clară. Nu mi-am dat încă un termen și nimeni de la cunoștințele mele nu-mi dă timpul vieții, dar tu scrie că toată lumea dă

Eutanasia este când medicii opresc viața.
Și dacă refuz în mod deliberat de tratament - aceasta este alegerea mea. Pune-mă în spital, presupun că pe oncologie nimeni nu are dreptul.

Edik Katerina acum 8 luni

Luați o găleată de medic promedola sau tramală și muriți "în buzz".

Desigur, totul este minunat, 3D și altele. Dar atunci când scrii o ureche, orice gunoaie poate fi prinsă, și acolo te uiți și respingi. Din nou, celulele stem ale altor oameni și nimeni nu oferă o garanție a transformării lor în celule canceroase. În Novosibirsk testat G5 de droguri care provoacă organismul uman pentru a produce o mare cantitate de propriile lor celule stem - clădirea „cărămizi“ merge pentru a restabili organul deteriorat de către organism, fără intervenția vreunei chirurgi. Un membru suplimentar, dar organele interne se vor recupera complet.

„Primul transplant mondial de rinichi cadaverici persoana Crow realizată prin îndepărtarea lui de omul de ani 69-, a murit în spital camera de urgenta de grave leziuni cerebrale traumatice. Transplantat ei că o femeie tânără care a fost otrăvit sublimat (diclorură de mercur), ca urmare a unei tentative de suicid. Pacientul după o intervenție chirurgicală am trăit timp de 48 de ore (fără o intervenție chirurgicală ar fi murit înainte). în Uniunea Sovietică efectuat cu succes un transplant de rinichi de la un donator viu pentru pacient în 1965 Academicianul Petrovsky, și în 1966, chirurgi NA Lopatkin și YM Lopuhin ce a făcut pe care în 1933, pentru prima dată în lume, a decis Yuri Crow Torus - transplant de rinichi de la un pacient decedat, iar pacientul este încă în viață „..

)))))))))))
pula sexuala a fost eliminata. probabil cu ajutorul unui tractor))))))
doar ucis)))))))))))

iar donatorii sunt luați în Ucraina

De fapt, situația este exact opusă. Adică, donația cadavrelor din cauza politicii legislative și de informare incorecte a statului este practic absentă, și mergem, cine poate, spre Belarus, de exemplu. Dar Alexandru se consideră foarte clasa Petrosyan și își introduce cinci copeuri ruginite oriunde ajută.

Ei bine, hrean, dacă acestea sunt biorobots acolo - creierul va înlocui și înainte.

judecând după cons

Stai așa, Valera, totul va ieși.

/ '> Afișați mai multe (de la _)

5 Fapte despre transplantul de organe

Ați găsit o eroare? evidențiați
și apăsați CTRL + ENTER

5 Fapte despre transplantul de organe

5 Fapte despre transplantul de organe

Trebuie să ne asigurăm că nu sunteți un bot. Tastați caracterele pe care le vedeți în imaginea de mai jos.

Introduceți numele dvs.

Predicția se bazează pe numele dvs., prin urmare, introduceți numele real dacă este diferit de cel pe care îl utilizați pentru a vizita site-ul nostru.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: