4 sfaturi despre cum să începeți cu qlikview

4 sfaturi despre cum să începeți cu QlikView - Developer's Edition

1. Să uitați tot ce știți despre modelarea datelor.

Ei bine, nu poți uita nimic, dar trebuie să fii deschis să înveți un nou mod de a lucra cu datele tale. Există câteva reguli, constrângeri și ierarhii de modelare SQL pe care nu mai aveți nevoie, QlikView este mult mai simplu. Și da, va trebui să înveți cum să lucrezi cu scenariul, dar crede-mă, e vorba de bunul simț, nu de abilitățile de date.







Dacă sunteți în căutarea celei mai bune modalități de a crea un model de date, cele mai bune practici vă vor conduce la Star sau Snowflakemodels. Dar amintiți-vă, întotdeauna începeți cu o înțelegere a nevoilor afacerii, atunci veți ști ce tabele trebuie să aveți în aplicația dvs. și cum vă puteți alătura. Procedând astfel, modelul de date se va asemăna adesea cu o stea sau fulg de zăpadă.

2. Antrenează-te cu datele tale personale.

QlikView este probabil unul dintre cele mai cuprinzătoare instrumente de pe piața de vizualizare a datelor. Acesta poate fi folosit pentru a crea aplicații de întreprindere cu miliarde de rânduri pentru date și mii de utilizatori sau pentru a vă vizualiza biblioteca muzicală personală sau sistemul de fișiere.

Când începeți, crearea unei aplicații este adesea cea mai dificilă sarcină în înțelegerea nevoilor afacerii, mai ales dacă vă aflați într-un mediu corporativ complex sau dacă aveți de-a face cu cerințe incomplete.

Dacă sunteți nou la QlikView, atunci te sfătuiesc să practice încărcarea datelor cu caracter personal și pytatsya crea ceva cu sens pentru tine personal, astfel încât să puteți lucra în modelarea și vizualizare a datelor, precum și a afla modul în care acestea sunt legate.

De exemplu, tocmai m-am mutat în SUA din Spania, astfel încât, în cele din urmă, folosesc Skype pentru a vorbi cu familia. Înțeleg că trebuie să fac mai multe apeluri, încerc să păstrez durata apelului cât mai scurtă posibil. Intuitiv cred că ar trebui să văd o corelație inversă în istoria apelurilor mele, cu alte cuvinte, cu cât sunt mai multe apeluri pe zi.

Pentru a vă demonstra că nu m-am înșelat, tocmai am descărcat mai multe fișiere CSV de pe site-ul Skype care conțineau date de activitate istorică pentru ultimele 8 luni. După ce datele au fost încărcate în aplicația QlikView, am folosit o diagramă pentru a vedea dacă aș putea dovedi teoria mea.







Datele reale (uneori) vyglyadat urât și a trebuit să rândul său, durata apelului a HH: MM: SS secunde, pentru a normaliza, pentru că tind să prefere să lucreze cu data într-un format care poate fi citit uman, mai degrabă decât cu marcaje de timp de calculator.

Faptul că am avut un scop clar definit - pentru a arăta dacă există o corelație sau nu - ma ajutat să determin ce vroiam să obțin de la modelul meu la ieșire. În acest exemplu, trebuie să număr numărul de apeluri pe zi și această cerință de afaceri mi-a făcut să creez un nou câmp numit "Apeluri". Mai târziu, folosind expresia sum (Apelare), am primit un număr de apeluri pe zi (aceasta ar putea fi orice altă dimensiune).

În cele din urmă, după mai multe transformări, am reușit să creez o diagramă pe care am vrut-o:

4 sfaturi despre cum să începeți cu qlikview

Privind la diagramă, văd că nu sunt puternice (cât de aproape de punctul de o linie dreaptă) este o corelație inversă între axele X și Y. Notă: Rețineți că corelația nu implică cauzalitate.

Din păcate, datele contrazic ipoteza mea. Cu toate acestea, am învățat cum să arăt corelația și data viitoare când trebuie să aflu cum sunt legate cele două variabile, îmi voi aminti ce făceam cu datele mele personale.

3. Începeți pur și simplu.

Abordarea QlikView pentru dezvoltarea de aplicații bazate pe iterații rapide este un pas mic care vă va permite să creați aplicații uimitoare. Pentru a începe cu noul model de date, ar fi bine să încărcați mai întâi câteva tabele și apoi să creați mai multe liste cu câmpurile care tocmai au fost încărcate. Acest lucru vă va ajuta să experimentați experiența QlikView Associative.

Culorile culorilor verzi, gri și albe vă vor oferi posibilitatea de a obține feedback. Dacă totul funcționează corect, trebuie să treceți la a doua etapă de dezvoltare, inclusiv un tabel nou sau sursă de date, amintiți-vă că aplicația QlikView poate conține date dintr-o varietate de surse atât în ​​interiorul cât și în afara organizației.

Cu cât mai mult timp investiți într-un model de date bun, cu atât veți petrece mai puțin timpul pe design, aceasta este regula de aur. Din nou, anumite obiective de afaceri vă vor ajuta să colectați, să normalizați sau să denormalizați datele pentru a răspunde nevoilor afacerii. Acest lucru, cu siguranță, va simplifica procesul de dezvoltare.

4. Căutați, copiați, reutilizați și ... partajați.

QlikView set de caracteristici este unul dintre cel mai puternic instrument de conversie a datelor de pe piață, deci este important să-l citească și de fiecare dată când sunteți în dubiu cu privire la modul de a face calcule complexe, utilizați funcția de căutare în Ajutor QlikView (F1).

De asemenea, importante sunt ca comunitate QlikView - aceasta este una dintre site-urile cele mai interesante pentru a discuta modelarea și vizualizarea datelor - căutând, citind, punând întrebări, răspunzând la întrebări, prin schimbul de ... toate acestea fac ca unic comunitatea noastră, împreună cu capacitatea de a partaja aplicații și de a primi feedback de la alți utilizatori de afaceri.

Bucurați-vă de lucru cu Qlik!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: