4 Din cei 15 fazani, cartușe sau ghinion

Astăzi sa întors de la o vânătoare în meditație. Am împușcat 15 fazani și am găsit doar alți 4 fugi. Fugiți și fugiți în iarbă. Și se încadrează cu încredere. M-am gândit că ar putea fi în cartușe. Colecționez foarte simplu 1,8-1,9 gr. Sunara, un container de fracție 5, un pinion cu un asterisc. Poate fi slab sau invers un puternic imprastiat. Fotografia pe hârtie nu a observat nimic suspicios. Chiar a început să se gândească la cumpărarea unui calibru de 10. Ce îi sfătui pe colegii tăi?







Prin scatter - din ce împușcare a botului? De asemenea, este interesant să știm care este distanța, care a fost împușcată în cazul în care jocul a căzut și apoi a fugit? Apropo, am întâlnit o problemă similară în această toamnă când vânez pentru rațe - eu împușc - acestea cad imediat ca cârpele, dar apoi îmi veneau simțurile și saluturile.

Sincer, Duplet

Fracțiunea este mare.
Eu iau un fazan nu mai mare de șapte.

De la 25 la 40 de metri. Iar pasărea pe care am luat-o a fost puțin peste 40-45m. prin bușon. Am avut noroc, aripile și picioarele mele au fost sparte. Choc ingustare: 0,5 - 1,0. Șapte, am încercat anul trecut, probabilitatea de a avea o familie săracă este mult mai mare. Vânătorii mi-au sfătuit să măresc cantitatea de praf de pușcă, dar, așa cum o înțeleg fundamental, nu va schimba nimic.

citat: prin postat de Albert:
De la 25 la 40 de metri. Iar pasărea pe care am luat-o a fost puțin peste 40-45m. prin bușon. Am avut noroc, aripile și picioarele mele au fost sparte. Choc ingustare: 0,5 - 1,0. Șapte, am încercat anul trecut, probabilitatea de a avea o familie săracă este mult mai mare. Vânătorii mi-au sfătuit să măresc cantitatea de praf de pușcă, dar, așa cum o înțeleg fundamental, nu va schimba nimic.

Încă o dată încercam să împușc pe hârtie, punând placi de pin sub țintă. În carcasa convențională, cartușul trebuie să pună cel puțin 5 pelete, claritate - nu mai puțin de 3 diametre. Acestea sunt deja zatsvyaschie privind cerințele dinților pentru patron, dictate de cărți inteligente, în opinia mea, nu sunt nefondate. În cazul meu, rață, aparent pur bătut, apoi a plecat, cred că, datorită faptului că au căzut în marginea talus (un pistol cu ​​inductoare puternice -.. 1.2 1,1prav leu și un mijloc semnificativ de îngroșare). Ie Jocul nu a primit suficiente cereale, deși cartușul este ascuțit. Am ajuns la concluzia că este necesar să urmărim mai atent și să învățăm mai mult pe plăci. Despre supermagnumov și teribil în trunchiuri de diametru cred că cel mai bine este încă să se obișnuiască să cadă în centrul taxei talus de 32 de grame. Cinci când cartușul cu claritate bună decât alungare calibru mare și Hitch - toate acestea IMHO nu este necesară atunci când se fotografiază numerele de mediu împușcat: transporta numai greutatea in plus.

Fazanul (în înțelegerea mea) nu are nevoie de arme speciale, trag 5 (atât autoportantă, cât și magazin). La 40 m nu trag - permiteți-l să zboare, sunt mulți dintre ei și nu găsesc un fazan distrus de 40 de metri fără câine 7

citat: prin postat de Albert:
Astăzi sa întors de la o vânătoare în meditație. Am împușcat 15 fazani și am găsit 4.

Îndrăzneală cinică IMHO.

Fără cel mai mic respect.

Dacă "cade ca o cârpă și apoi fuge" - cu siguranță cu rugozitatea totul este bine, dar claritatea podgulyala.

Oamenii, dar nu confundați nimic cu numărul de fracții? Mai mic decât cele patru, nu aș folosi deloc nimic.
Numărul de "alergători" după ce ați lovit 4 este mai mare (subiectiv) cu 25-30% decât după al treilea număr, și spuneți șapte!

citat: postat de Bankir:
Oamenii, dar nu confundați nimic cu numărul de fracții? Mai mic decât cele patru, nu aș folosi deloc nimic.
Numărul de "alergători" după ce ați lovit 4 este mai mare (subiectiv) cu 25-30% decât după al treilea număr, și spuneți șapte!

2 albert:
15 fazani! Ai venit pentru căutarea de carne? Sau pentru plăcere? Ce poate fi plăcerea că 11 păsări rănite fie mor, fie merg la câini de hrănire?

O ramură - în "vânătoare". Sau "braconaj".

Nu ar trebui să fii braconaj. În primul rând, totul este plătit și nu există o parte a infracțiunii aici. În al doilea rând, îl arunc pe câmp, trag și continuă, cad ca frunzișul de toamnă, dar nu l-am găsit cu câinele, îl aruncă. Apropo, mulți oameni s-au plâns de această situație, nu sunt singur în durerea mea. Șapte, am încercat aceeași situație, trei mai bune, dar am împușcat doar unul și l-am luat pe drum. Despre claritate în bord de pin cinci, 3-gabaritul intră în mod unic, unele 4-5.

"Fazan - N 7 și 6 (dar nu mai mare de N 5).
Este necesar să se aplice, pe cât posibil, o fracțiune mai mică, deoarece 4-5 pelete mici vor infecta mai mult joc decât 1-2 mari. Din păcate, vânătorii încă mai au un interes nejustificat în bătăi mari, ceea ce reduce eficacitatea tragerii și crește numărul de tineri ".

pe 3 lovituri CALIBER de piercing cu armura

citat: prin postat de Albert:
[B Claritatea panoului de pin este de 5, 3-gauge intrări unic, unele la 4-5. [/ B]

De fapt, am fost deja convins că ținta și placa - acest surogate, ele oferă utile, dar nu 100% de încredere informatsiyu.V special ceartă bord de bord și ori foarte puternic ars pe gard vechi - împușcat-l plin de găuri, în mod normal, și la rațe a fost aceeași situație ca și pe fazani. De altfel, praful împrăștiat a fost, de asemenea, Sunar.

Judecătorul real al calității cartușului este DYCH, iar un shooter bun poate face fără a observa; de numărul de podrankov și de felul în care acestea cad, concurează mult mai corect decât pe găurile din țintă. În acest caz, este evident că fazanul are un număr suficient de suficienți (4-5) de pelete, dar viteza lor este prea mică, cel mai probabil chiar și sub piele nu trece, astfel că pasărea cade și, după ce a ajuns, fuge.

Acum, pe întrebarea veșnică rusă? 2 (c) Chernyshevsky.

- Cumpărați câteva pachete de cartușe de la un producător dovedit și comparați cu autocolante.

- verificați praful de pușcă. Soarele sunt diferite și deseori se comportă indecis, dacă eșantionul fracțiunii nu corespunde cu cel sub care este dezvoltat acest soi.

- pentru a mări încărcătura de carburant

Dacă nu există nicio modalitate de a rezolva toate acestea, puteți lua o lovitură mai mare. Da, am citit, de asemenea, cărți inteligente, dar în acest caz regula generală nu coincide cu situația privată în practică. Mai exact, dacă în loc de patru sau cinci boabe? 5, care nu penetrează pielea, o pereche de? 3 va intra în carcasa fizică, care va ajunge la organele vitale, atunci această pasăre nu va scăpa nicăieri.

Pentru toate regulile scrise și nescrise, jocul descrescut, dar nu găsit, intră în norma de fotografiere. Dacă se obține norma, dar cuplul este plecat - este totuși tolerabil, dar să pierdeți 11 plus 4 - nu este deloc bine. Nu face asta.

Voi face toate manipulările. Cred că trebuie să mărim încărcătura de praf de pușcă. În opinia mea, 3-ka încă bust. Astăzi am vorbit cu câțiva alți vânători, de asemenea plâng că recent aceste păsări au devenit foarte puternice pe rană, sunt înfășurate în pelete și se opresc sub piele.
Despre rău. Am o normă de 15 fazani, am luat prima, nu mai există un al doilea fazan, apoi l-am găsit din nou. Explicați după ce episod trebuie să mă opresc. După ce primul nu a fost găsit sau după rata aleasă. Nu au mers 11 la rând.






O bună rată este de 15 fazani, iar aici (Kazahstan) 1 bilet - 2 fazani.
Dar totusi - in acest sezon aveam doar o fetita - a alunecat nebun peste persoana care stătea, împușcat aparent lovit de aripă - se întoarse cu susul în jos și - trestia în 1,5 m

Dacă norma este de 15, atunci în mod normal

În chiar inima sângerează, atât de mult joc ucis. Iar partenerii, în general, nimic nu a decolat, tot din partea mea. Nici nu trag la sedentar. Este inutil să spargeți aripa în carcasă.

[QUOTE] De Gishu:
[B]

Tip de joc Numărul de fracțiuni
Snipe, prepeliță 11-8
Ryabchik, cocoș, teal 8-5
Rațe (diferite) 7-3
Negru de cocoș 5-3
Hare 3-1
Gâscă de lemn grosieră 1-00
Wolverine 000 - struguri

Fazanul este mai mic decât cocoșul negru?
Sezonul trecut, culegerea de sub piele? 4 Deoarece adesea nu penetrează penele și un strat de grăsime, și? 3 a oferit o înfrângere sigură. Intervalul de fotografiere este aproximativ același, nu mai mare de 30 de metri. Și în ceea ce privește numărul de boabe, cred că este necesar să batem mai precis.
Și lăsați cele șapte pentru cocoș, aici este potrivit pentru el.

Bankir
Desigur, nu cunosc mărimea căpșunului în comparație cu fazanul, dar - 4 ar trebui să coasă fazanul m în 30 în liniște.
Și poate fazanul nu sa luptat din cauza iernii? Creșterea cantității de pulbere în timpul iernii cu 0,1. Sau nu este critică?

Un pic din subiect. O dată la vânătoare pentru un iepure a ridicat o turmă de potârnichi, și la fel ca în butoaie a fost? 3 și? 1 nu a strelyat.Prosledil că cârd de sat într-o râpă de 100 de metri reîncărcate? 6 și înainte. Am coborât în ​​râpă unde locuia turma și apoi haremanul a sărit. voobshchem nezoderzhal. de la 12-15 metri? 6 se așeză și nu se mișcă. dar tu spui? 7 puțin pentru un fazan. 3. Și înainte de plecarea Polev pe fazan.

M-am vărsat șacalii (trageți că este necesar, Bo au crescut deja multă groază) ca și Șapte. (1,85 sâcâi la 28 de grame de șapte) Adevărat distanțele au fost mici, dar se așeză la fața locului.

citat: prin postat de aab:
Bankir
Desigur, nu cunosc mărimea căpșunului în comparație cu fazanul, dar - 4 ar trebui să coasă fazanul m în 30 în liniște.
Și poate fazanul nu sa luptat din cauza iernii? Creșterea cantității de pulbere în timpul iernii cu 0,1. Sau nu este critică?

Da, ce iarnă +10 a fost în curte! Aparent, particularitățile regionale se simt. Eu stau astăzi nici măcar nu vânători și stendovik cu 30 de ani de experiență de vânătoare a spus că, în Primorie fazan mai mici de 5-ki nu se poate bate este garantat podranok, și că, dacă nu pentru Drathar lui, el are la fel de mult pentru a merge departe. El trage personal trei.

despre un fazan de pe litoral - poate
deja obsyzhalos, ca o fracțiune de 3 taxiuri
deși nu înțeleg de ce
Păsările sunt la fel, stiloul nu este prea dens

citat: postat de Bankir:
Fazanul este mai mic decât cocoșul negru?
Sezonul trecut, culegerea de sub piele? 4 Deoarece adesea nu penetrează penele și un strat de grăsime, și? 3 a oferit o înfrângere sigură. Intervalul de fotografiere este aproximativ același, nu mai mare de 30 de metri. Și în ceea ce privește numărul de boabe, cred că este necesar să batem mai precis.
Și lăsați cele șapte pentru cocoș, aici este potrivit pentru el.
[/ B]

Nu știu dimensiunea cocoșului negru, în cocoșul nostru (Caucazul de Nord) fazanul rară se potrivește cu mărimea unui cocoș domestic. În acest an am bătut figura de mai sus cu un singur fazan de mărimea unui cocoș acasă. Restul era mai mic.

Nu voi argumenta mai departe, dar filiala dovedește că cei care nu sunt îndrăgostiți de împușcăturile mari și de împușcarea cu rază lungă nu se plâng de un număr mare de podrankov.

Și, apropo, cât de grași erau fazanii, care au reușit să ajungă? Poate că te-au trăit acolo? Das fazanii sunt destul de dieta.

citat: prin postat de Albert:
De la 25 la 40 de metri. Iar pasărea pe care am luat-o a fost puțin peste 40-45m. prin bușon. Am avut noroc, aripile și picioarele mele au fost sparte. Choc ingustare: 0,5 - 1,0. Șapte, am încercat anul trecut, probabilitatea de a avea o familie săracă este mult mai mare. Vânătorii mi-au sfătuit să măresc cantitatea de praf de pușcă, dar, așa cum o înțeleg fundamental, nu va schimba nimic.

Nu este praf de pușcă, ci fracțiune.

Nu există praf de pușcă! Pentru a spori claritatea luptei. De la o fracțiune mai mare, puterea de penetrare a fracțiunii nu crește.

La un fazan, este nevoie de o lovitură mai mare decât o rață. În rață, dacă numai pentru a ajunge într-o vasculare, sângerând rapid și toate ..
Având în vedere că iepurele 5 nu este o problemă, fazanul tot 3 chka mai bine.
Nu văd împușcătura de la pământ.
Și faptul că fazanul cade, nu cred că este foarte rănit, sunt vicleni. Elementele lor din tufișuri se îndoaie și pe pământ sunt mai înclinate, așa că se întind spre ea

Ai împușcat cartușele? Dimensiuni Rezkozt într-un pin normal? Dacă este așa, atunci nefig este înțelept, încărcarea creierului te va strica, etc. Apoi, probabil, doar o fracțiune mai mare are o ieșire. Aveți un fazan de excursie în spatele șocului, din cauza sufletului suficient, dar nu a lovit nimic înăuntru.
Cum te duci cu o mănușă de box pe Ochuhalsya și te-ai dus acasă))

Albert, eu si intreaga echipa noastră am bătut fazani în prezent doar un număr de fracție 3. A încercat „cinci“ - nu la toate! Totul se întâmplă exact așa cum ați descris: și se prăbușește bine și se scurge bine. Acest lucru se întâmplă, în opinia mea, pentru un singur motiv - pene de toamna fazan destul de dens, puternic și Zhirkov a salva sus, fracțiune atât de bine îl elimină doar temporar din sistem, iar după cădere, în cazul în care nu a ucis picioarele lui, el conduce repede departe (și apoi să moară și ratonii vor fi mâncați). Fracțiunea No. 3, în ciuda unui număr ușor mai redus de hit-uri oferă răni profunde și fazan „pânză picătură.“ fazan fotografiere se desfășoară, de obicei, în vederea realizării - 4-5, astfel de pelete „cinci“, în loc moale, nu oferă o păsări înfrângere de încredere, dar 3-4 „Trei“ nu oferă doar o contuzie de păsări, dar, de asemenea, deteriorarea organelor interne.
Cu privire la "recomandările literare" nu vă deranjați - acestea nu sunt date pentru "bomba" noastră, ci pentru fazanii mici din Caucaz și Asia Centrală. Încercați "troechka" - nu veți regreta, există încă timp!
Mult noroc!
Sincer, Yuri.

BUA50
și care este ponderea fazanilor din Orientul Îndepărtat. de aproape 1 kg plus sau minus.
și penajul - pielea este vizibilă (înainte de iarnă)
adevărat, gras. Dar cei slabi pe rană

S-au cântărit trei cocoși adus acasă (restul au dat), cei mai mari 1460 gr, ceilalți doi aproximativ 1250 gr. toate în stilou și fără interior (fazanii sunt pe litoral).

citat: prin postat de aab:
BUA50
și care este ponderea fazanilor din Orientul Îndepărtat. de aproape 1 kg plus sau minus.
și penajul - pielea este vizibilă (înainte de iarnă)
adevărat, gras. Dar cei slabi pe rană

Diavolul știe, cocoșilor 1,5-1-2 "greutate în viu" va fi (găinile mai mici). Dar stiloul - lumina carcasei - densă și cu o grosime în jos. Cocoșul rătăcit - că broiler magazin și grăsime, deja pielea este rupt, atunci când vă prind. De aceea le folosesc exclusiv pentru "troy", cădea bine.

La noi cel mai mare cocoș mai mare de 1,5 kg greutate girafa nu a venit peste.
la tine, în detrimentul unui climat probabil că penajul este mai dens. În sens la fazani.

Dacă mă duc din nou în acest an, voi încerca clasa C. LazyX Am scris asta la 25m. Cei cinci în tablă de pin sunt în calibru 3, acest lucru este normal. Cel mai mare fazan prăjit și epuizat a cântărit 1.7 kg. Aici nu are puful, scoateți peleții, dar sunt înfășurați în ele cu o bucată. Poate că acesta este un alt motiv pentru podranki.

citat: prin postat de Albert:
Nu există praf de pușcă! Pentru a spori claritatea luptei. De la o fracțiune mai mare, puterea de penetrare a fracțiunii nu crește.

Această claritate crește, cu creșterea încărcării. Puneți 5gr. mai mult și comparați rentabilitatea. Ce fracțiune aveți?

Avem un fazan în multe locuri, chiar și în Khabarovsk prin ordinul său. Dar îl extragem în special pe sistemele de soia, pasărea mănâncă soia din pâine. Așadar, imaginați câte persoane din mijlocul verii acești reprezentanți ai echipei de grăsimi de pui capătă. Dacă îmi amintesc corect, cantitatea de proteine ​​și de grăsime din soia este egală cu carnea.
Cât de mult grăsime trebuie să spun greu, nu știu cum să o măsoară, dar aproape toată carcasa sub piele este acoperită cu un strat de calitate.
Am avut un caz anul trecut. Am ajuns la capătul câmpului, iar fazanii de pe câmp au început să decoleze. Sunt ridicate bucăți de 7-8. Am luat doi, iar ultima a plecat. Mi-e frică să-și asume câți kilograme în ea, dar e bine, dimensiunea chiar plăcută ochiului. Deci această pasăre se ridică la stânga mea, iar eu sunt extrema stânga în linie, și zboară înaintea noastră, adică. la dreapta. Distanța nu este mai mare de 10 metri. Am un MP-153, are trei cartușe stânga, prietenii au două dublu-butoaie fiecare cu un patron. Cocoșul a avut cel puțin 4 lovituri, după ce fiecare pene a zburat în toate direcțiile. Din punct de vedere vizual, era clar că și-au ucis piciorul, au bătut toată coada și au ajuns destul de mult în corp. Deci acest "tovarăș" a zburat peste noi și a târât 100 de metri în următorul câmp, desigur cu "sfârșit". Am scos totul acolo. Muniție - Am patru, prietenii mei au 3.
Deci, șapte doar zgâria-l în spatele urechii tale.
Timp de o lună și jumătate de vânătoare, am luat șapte, două mai controversate, dar unul dintre ele este chiar al meu. Nu a găsit podrankov 3 bucăți (fără a număra vasul de luptă descris mai sus), așa că aici sunt două dintre ele care trag un 4-koy. Apoi m-am dus la al treilea număr și a plecat. Are deja trei boabe.
Aceasta este ceea ce avem în Orientul Îndepărtat.

Bankir, 100% - așa este, "trei" pentru fazanul din Orientul Îndepărtat - cel mai mult nevoie de o fată! Pene acoperi când "scoliul" se va înconjura. Puneți fazanul în pulpă cu o mică fracțiune - pentru a contorta pasărea - va cădea, va ajunge în simțurile sale și va fugi. Avem nevoie de "krupnyak" - pentru a zdrobi oasele, pentru a uimi organele interne!
Sincer, Yuri.

citat: de Kiryukha:

Această claritate crește, cu creșterea încărcării. Puneți 5gr. mai mult și comparați rentabilitatea. Ce fracțiune aveți?

Încarc 31-32 gr. Principiul poate fi adus la 36. Dar, deoarece acest lucru va crește viteza proiectilului (claritate cu cratimă) cu aceeași cantitate de pulbere pe care nu o înțelegem.

Albert, da, vă cumpărăm câteva pachete cu un "triplet" de cumpărături pentru încercare și pentru a face față sfârșitului!

Rezultatele filmării fazanților de către troica achiziționată au arătat că daunele aduse păsării sunt de 2-3 megawds de pelete cât mai eficient posibil. Pătrunderea fracției trece la organele interne. După ce lovesc pasărea nu se poate ridica, ca să nu mai fugim.

Ginerele meu, cu cartușe pe fazan, experimentează totul și vânează cu troica fabrică.

Ei bine, acest lucru este deja anul viitor. 19.11. sezon pentru fazan este închis.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: