23 octombrie 2018 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

Orașul Semipalatinsk este situat pe malurile râului Irtysh. cu mult înainte de întemeierea cetății era o mănăstire budistă, manastirea a fost doar șapte clădiri (secții) cetate .Osnovana în 1718 godu.Pravda inițial o cetate situată în aval a fost reki.Gorod la intersecția rutelor comerciale din Siberia până în Asia, Kitay.Poetomu foarte repede Ca înainte de revoluție și în timpul perioadei sovietice, a fost un important centru al industriei de produse alimentare ușoare.







01.Voskresensky sobor.Osnovan în mijlocul 19 veka.Krasavets templu korabl.Vozle foarte amintește de peretele estic al templului este înmormântat preot Efimov Vladimirov (care a murit în 1897godu), cunoscut până în prezent între credincioși ca un om sfânt zhizni.V templu este o icoană miraculoasă a Maicii Domnului.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

02. Navele se află în adâncul depozitului lângă clădirea administrativă Semipalatinsk, de unde au început să construiască Turksib.
Acum, monumentul este programat la cea de-a 75-a aniversare a Turksib, deși locomotiva ca memorial este de mult timp, de la anii '80.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

03. Pamatnik Kabanbai Batyr (erou național) Situat pe piața din gară.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

04. Victorie Scena-stella și focul veșnic.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

05. Vedere generală asupra Pieței Victoriei.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

06. Turnul de foc în prima treime a secolului 20. O dată pe una dintre cele mai înalte clădiri din oraș.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

07.Muzeul poetului kazah Abay, a trăit în oraș (și, de asemenea, în stepă - în aula lui).
Cunoscut ca un interpret de clasici ruși în kazah.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

Stella în parcul Lenin, poate că acum acest loc este chemat într-un fel diferit.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

09. Moscheea de o zi din "Teritoriul Tătar"

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

10. Moscheea a două țânțari în altă parte.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

11. Casa nu este departe de moschee. Un exemplu de casă a comerciantului tătar din mijlocul secolului al XIX-lea.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

12. Același lucru, dar cu o întorsătură modernă.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

13. Încă o casă, ceva special. care nu se află în casele orașelor moderne.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

14. Și aici este poetul amintit mai sus - mai exact monumentul lui.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ







15. Înainte de revoluție, moara de făină a comerciantului Musina era un om foarte bogat. Odată ce râul Semipalatinsk se apropia foarte mult, barjele cu boabe au venit chiar sub ziduri.
În timpul nostru fabrică de Metalware.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

16.Capacitatea de-a lungul râului Semipalatinku. Se spune că a fost capturată în japonezii captivi de la vârsta de 40 de ani.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

17.Muzeul lui Dostoievski Fedor Mikhalych a locuit în oraș între anii 1857-1859 (după muncă grea).

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

18. F. Dostoievski împreună cu cercetătorul călătorului Chokan Valikhanov.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

19.Raritet.Tractor "a făcut prima brazdă pe teritoriul regiunii Irtysh în 1930"
Este aproape de muzeul localității.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

20.Imolii de piatră au fost aduse din stepa, de ce au fost puse acolo, nu știu, dar oamenii au încercat foarte mult, lucrarea e grea.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

21. Construcția muzeului de istorie locală, înainte de revoluție, casa guvernatorului militar, Semipalatinsk a fost apoi un oraș de graniță, pentru Irtiș, teritoriul "hoardelor Kirghiz-Kaisak".

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

22. Unul dintre domnitorii orașului, înainte de revoluție a fost o școală de femei, apoi nu știu, și după institutul Zoovet din anii 50. În 1986 clădirea a ars în jos și totuși se află în centrul (!) Orașului. sincer atunci personal nu-mi pot imagina Sem-ck fără aceste ferestre goale. Ciudat cumva.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

23. Memorialul războaielor morților din Afganistan.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

24. Fostul Institut Medical Semipalatinsk - specialiști destul de buni pregătiți de altfel.
Acum "Academia Medicală", dar în același timp calitatea sa agravat :-(

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

25. Porțile Yamyshevskie, istoria memoriei, acum se află în centrul orașului și chiar în fața periferii.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

26.Pushka lângă gorod.Nastoyaschaya.Otlivali la Sankt Petersburg în 1742.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

27. Podul Zheleznodorozhny peste râul Irtysh. Construit când Turksib a fost construit.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

28. Stella în cinstea celei de-a 250-a aniversări a orașului.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

30. Capela Sfântului Nicolae.

23 octombrie 2008 (Semipalatinsk, Kazahstan) - fotografii de pe planeta pământ

Poate că e ceva frumos în ea. dar n-am găsit tot felul de plictisitoare și deranjantă.

Tractorul plăcut. Rareori, în cazul în care ȘCHT-15/30 este păstrată într-o astfel de formă autentică până în prezent.

Da! Tractorul este sigur! În numele meu sa numit Natick. Și alte interesante!

Mi-au plăcut vechile case din lemn.

În opinia mea, doar o super-galerie. Nu a fost niciodată în Semipalatinsk, nu știu ce oraș (auzit doar ca un oraș în apropiere de site-ul de test nuclear), dar eliminat interesant, informativ, profesional. Orașul are o istorie decentă. Monumentul punitiv muncii Dostoievski și un descendent direct al lui Genghis Khan educator Kazahstan Valikhanov doar o mare ( „am niciodată nimănui, nici măcar cu excepția fratelui său, nu simt această dorință, cum să vă“ (scrisoarea din Dostoevski Valikhanov) și locurile de cult -. Catedrala, capela moschee - izbitoare arhitectură și performanță prea departe de satul nostru a auzit că acum pentru un motiv oarecare, redenumit, și a devenit un oraș de familii de ce se face și dacă acesta este corect, eu nu știu și nu înțeleg, dar am redenumit ... și în cazul în care o revenire a numelui vechi.

Am fost în Semipalatinsk, amintiri confuze din copilarie. (acasă .. lanternă stradă .. farmacie))). Versiunea de numele orașului din gura mamei a fost inaya.Sem corturi virgine cum ar fi.

Trăit în Semipalatinsk 12 ani, și-a găsit un pod de pontoane, de lângă ul.Narimanovskoy, a existat o brutărie, nu știu dacă există a fost construit seychas.Zatem pod rutier, copiii prin care am trecut-o la plaja râului Semipalatinka înainte de podul de la brutărie cerut pâine matusa, și apoi, după ce gorged ei înșiși, hrana peștilor, aruncând bucăți de pâine cu mosta.K, din păcate, pe o fotografie a acestui pod nu este pod uvidel.Letom peste Semipalatinku, am sărit în reku.Vesnoy Acolo - pe insulă a sărbătorit „Adio iarnă“ - Amintiri ușoare din copilărie.

Visez să vizitez acest oraș!

Da, este un site de testare nucleară. A găsit ceva despre care să visezi

Nostalgia. Vreau să mă întorc acasă, înapoi. Întoarceți-vă în locurile voastre natale, deși uneori.

Acum, că emisiunea TV seria despre Dostoevsky vizionat galeria ta, și foarte recunoscător pentru imagini ale orașului vechi, este foarte util să prezinte viața scriitorului în acele părți :-)







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: