20 Fapte despre Muntenegru prin ochii unei femei ruse - factum

20 Fapte despre Muntenegru prin ochii unei femei ruse - factum

1. Muntenegru este foarte îndrăgit de copii. La ora 00 în bar, puteți vedea copii care se joacă cu păpuși la o masă separată, care în momentul în care jocul este lăsat să cadă pe podea ochelarii, barmani curat în liniște mizeria, și copiii continuă să joace.







2. Muntenegrenii sunt oameni foarte buni.

Puteți întreba fără sfârșit de la drumul local - vă vor explica cu răbdare în toate modurile disponibile. În piață, vânzătorii sunt siguri că vor pune ceva în darul tău. De asemenea, vânzătorii de suveniruri vă pot oferi ceva de a alege dacă cumpărați ceva mai mult de la ei decât ceilalți. Am încercat să convingă un chelner într-o cafenea să-mi vinzi o halbă de bere (am nevoie de o cana de sticlă ca un cadou, și magazine de suveniruri sunt vândute numai ceramice), el nu a putut înțelege la început ceea ce vreau, dar apoi mi-a spus să vină mâine. Am fugit în el mi-a dat o pungă ambalate cu ziarul aceeași halbă, am început să-l poke bani, el a luat mâna și mi-a spus: „Vino seara, vom fi buni muzicieni.“

3. Limba muntenegreană este înțeleasă intuitiv de ruși. "Închis-deschis" - închis-deschis, "ceașcă" - un pahar, dar "sticla" este deja un decantor sau o cană. "Apoteka" - o farmacie, o "laudă" - vă mulțumesc, "rugați-vă" - întreb, "Lepo" - este frumos, "chao-chao" - Bună, la revedere. Timp de o săptămână vă obișnuiți și începeți să introduceți cuvintele muntenegrene în discursul dvs. rusesc.

Este foarte surprinzător faptul că vânzătorii din rusă pură vă spun: "Nu înțeleg limba rusă, este atât de complicată".

4. Aproape toată Riviera din Budva poate fi plimbată de-a lungul liniei de plajă. Toate plajele sunt conectate prin tuneluri în munți, în șantierele de construcții etc. Timpul, desigur, va dura mult, dar pentru fanii drumeții - chiar lucru. Am trecut accidental de la San Stefan la Budva și am reușit doar o oră sau trei.

20 Fapte despre Muntenegru prin ochii unei femei ruse - factum

5. Muntenegrenilor le place să cânte foarte mult. Toată lumea cântă: șoferi de autobuze turistice, ghiduri, bucătari, înghețați, personalul hotelului.

6. La discotecile din Muntenegru nu este acceptat să danseze, ei vin "să stea". Așezați mese mici mici pentru a pune băutura pe ele, iar la aceste mese toți "umblă", dansând puțin. La intrările la baruri sunt fete atractive, distribuind pliante și abia se mișcă. Pentru noi, rușii, ale căror animatori dansează de obicei, astfel încât se pare că bate în mod constant curentul, pare foarte ciudat.







7. Alimentele din Muntenegru sunt incredibil de delicioase. Și porțiunile sunt pur și simplu uriașe. Acolo este obișnuit să comandați un fel de mâncare pentru doi. Am fost cu un prieten care nu se potrivește, pentru că avem gusturi diametral diferite în produsele alimentare, iar în cele din urmă am plâns peste paste carbonara, pentru că nu am putut termina manca-l, și am fost foarte rău la o parte cu ea.

La 10 euro într-o cafenea poți să te mâncați prea mult. Pentru 1,5 euro puteți cumpăra o bucată de pizza suculentă delicioasă pe stradă. Piesa va fi de asemenea imensă, deoarece pizza în sine este dimensiunea unei roți dintr-un cărucior.

8. Dacă berea nu este îmbuteliată, atunci, cel mai probabil, veți aduce un pahar batjocorit nici măcar 0,33, dar 0,25. Prin urmare, este preferabil - și mai ieftin și mai gustos - să comandăm o bere de 0,5.

9. În piață veți avea ocazia să încercați totul, de la brânză până la carne locală. Soiurile de brânză sunt o sumă incredibilă.

20 Fapte despre Muntenegru prin ochii unei femei ruse - factum

10. În celulele supermarket pentru saci fără chei. Nu vă deranjați cu securitatea care necesită o cheie. Pur și simplu nu este un obicei de a fura.

11. Nu este obișnuit să furi acolo! În vara, în cafeneaua din stradă, pe mesele pentru sertarul de noapte se servește: sare, piper, ulei. Pe plaje, oamenii își lasă curajos gadgeturile ieftine pe șezlonguri și se strecoară în mare.

12. Pietricele pe plajele de dimensiuni diferite. Dacă plaja centrală în Budva este mare, așa cum avem în Marea Neagră, în același loc, dar pe plajele din Mogren 1 și Mogren-2 este foarte mică, ca nisipul. Du-te și te căruiești în glezne.

13. Temperatura apei din mare se schimbă foarte repede. Când vine curentul rece, chiar și în căldura verii, este imposibil să intre în mare. Picioarele mele sunt doar amorte. Dar, ca o regulă, într-o zi sau două schimbările actuale, și din nou, puteți sta în apă fără a atârna. Marea este foarte sărată și curată.

14. În ciuda faptului că înșiși muntenegrenienii vorbesc despre lenea lor națională, în realitate acest lucru nu este cazul. La ora șapte dimineața, curăță deja piesele de la magazinele lor și lucrează până la jumătatea nopții.

20 Fapte despre Muntenegru prin ochii unei femei ruse - factum

15. Siguranța pe șosele. Pe treceri pietonale, puteți merge, aproape fără a vă uita la drum, este obișnuit să sări peste pietoni. Și chiar dacă vă trageți prin tranziție ca o broască țestoasă, nimeni nu vă va bate și va blestema în mod furios. Poți traversa drumul fără o trecere pietonală. Și dacă ați lipsi - arăta ca un semn de recunoștință pentru șofer un deget mare.

Șoferii sunt foarte atenți, din moment ce sancțiunile sunt ridicate, iar lipsirea de dreptul de a câștiga bani este foarte ușoară.

16. Există multe biserici. Majoritatea ortodocșilor și ușor catolici.

17. Muntenegrenii sunt diferiți în aparență. În funcție de rădăcini. Cu toate acestea, ei au în sânge turci, italieni și slavii. Prin urmare, vă puteți întâlni ca un tânăr complet închis la culoare, cu ochi albaștri și cu părul deschis.

18. În Muntenegru, necrologurile sunt de obicei plasate pe copaci și standuri speciale de informare.

19. Mersul în siguranță în timpul nopții. Poți să arăți ca orice, nimeni nu-ți va pierde mâinile, nu va striga "Natasha" și nu te va lăsa singur.

20. Dacă locuiți în camere cu bucătărie, atunci seara, la cinci la dig, puteți cumpăra proaspete capturi de la pescari: creveți, caracatițe, pește. Dacă locuiți fără o bucătărie, atunci vindeți doar crevetele nou gătite. Apropo, pentru a chema acest creveți, nu mi-aș fi întors limba. Deoarece aceste animale sunt lungi cu o palmă și groasă cu cârnați. Dacă e vorba de creveți, ce fel de "semințe" ne vând.

Îți place postul? Sprijin Factum, faceți clic pe:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: