15 sfaturi pentru fotografierea luminoasă la lumina lumânărilor

Ați încercat vreodată să fotografiați camera digitală cu lumina lumânărilor?


Rezultatele pot fi uimitoare cu strălucirea caldă a flăcării tremurând, reflectată pe fața modelului dvs. (simt romantismul?), Dar tragere la o astfel de lumină scăzută poate fi o afacere complicată.







Iată câteva sfaturi despre cum să obțineți portretul perfect prin lumina lumânărilor!

1. Opriți blițul

Să începem cu evident și să ne amintim cum am lucrat dintotdeauna. Am fotografiat cu toții folosind un blitz într-o situație de lumină scăzută și am fost dezamăgiți, pentru că a distrus complet orice lumină ambientală din cadru. Dacă doriți să obțineți lumina lumânărilor calde, cerința de bază este să opriți blițul. Există, desigur, excepții - a se vedea paragraful 15 de mai jos.

2. Folosiți un trepied

Din nou, eu sunt în care se specifică evident - dar de fotografiere la lumina lumânărilor înseamnă că fotografia cu o cantitate foarte mică de lumină, care, la rândul său, înseamnă că va trage aproape sigur cu viteze mai mici ale declanșatorului, care crește efectele mișcării aparatului foto în imagini. Asigurați-vă că aparatul foto este la fel de fix și cât de posibil posibil în timpul fotografierii cu un trepied și, folosind trăgaciul la distanță, elimina orice vibrații.

3. Lumanari suplimentare

Cea mai mare dificultate în fotografierea prin lumina lumânărilor este lipsa de lumină cu care trebuie să lucrați. Utilizarea mai multor lumânări va produce în mod evident mai multă lumină, ceea ce vă va oferi o mai mare libertate de manevră atunci când vine vorba de viteza coborârii, setările ISO și diafragma.

4. Aranjați-vă lumânările

Folosind o singură lumânare sau plasând mai multe lumânări împreună într-un singur loc, veți produce umbre puternice pe fața modelului. Aceasta poate fi exact ceea ce doriți să vedeți, dar în majoritatea cazurilor veți dori o lumină difuză mai uniformă pe fața dumneavoastră. Acest lucru se poate realiza pur și simplu prin punerea unei mici lumânări în jurul valorii. Aș recomanda, de asemenea, mai multe lumânări pe o parte, aceasta va crea o parte bine luminată și nu va face părțile prea diferite decât dacă sunteți un fan al iluminatului dramatic.

15 sfaturi pentru fotografierea luminoasă la lumina lumânărilor

5. Reflectoare naturale


Ca urmare a mai multor ocazii când am fotografiat la lumina lumânărilor, am făcut o descoperire aleatorie, care totuși beneficiază. Am observat că fotografiile pe care mi-am împușcat modelul așezat la o masă acoperită cu o față de masă albă au fost mai bine expuse decât fără o față de masă albă. Aparent, masa de masă reflectă lumina pe fața modelului meu. De asemenea, pereții și plafoanele albe pot să arate acest efect (este un lucru minunat, dar nimic nu va fi de prisos atunci când faceți fotografii cu o iluminare scăzută).







6. Lentilă cu diafragmă

Dacă trage un DSLR și au o varietate de lentile, pentru a alege cele mai „high-deschidere“ a celor pe care le au, deoarece acest lucru va permite să utilizați o deschidere mai mare si se lasa mai multa lumina in camera. Eu personal aș prefera în acest tip de fotografiere una dintre lentilele mele de 50mm (f / 1.8 sau f / 1.4). Apoi aș fi tras cu cea mai mare deschidere pe care setările o permit (sau aproape de ea), cu cea mai rapidă viteză de declanșare și ISO scăzută. Rețineți, totuși, cu cât diafragma obiectivului este mai mare, cu atât este mai mică valoarea FLIP și mai multe puncte de focalizare de care aveți nevoie.

Rețineți că atunci când fotografiați cu un obiectiv cu o distanță focală variabilă, modificări maxime ale diafragmei pe tot intervalul de focalizare, care este de fotografiere la cele mai late setările într-o varietate de distanta focala, diafragma va da mai mult decât atunci când măriți zoom-ul. Deci, este mai bine să vă apropiați de model cu o gamă mai largă de focalizare decât să utilizați zoom.

15 sfaturi pentru fotografierea luminoasă la lumina lumânărilor

Evident, pentru a permite mai multă lumină pentru a intra în camera dvs., trebuie să alegeți o viteză mai mare a obturatorului. Rețineți că, pe măsură ce reduceți viteza obturatorului, creșteți efectul oricărei mișcări (răsturnarea modelului, flacără lumanare, mișcarea camerei). În cazul în care mediul este complet imobil (chiar și pâlpâirea flăcării), iar modelul păstrează cea mai mare rigiditate posibil, puteți seta viteza obturatorului la 1/15 - dar puțin mai scurtă ar trebui să însemne că cere prea mult de la modelul.

O altă modalitate de a compensa lipsa de lumină este creșterea ISO pe camera dvs. foto. Desigur, această concesie va duce la o mai mare granularitate (zgomot) în cadru. Încercați să salvați ISO la 400 dacă este posibil și ar trebui să obțineți rame rezonabile. Un pic mai mare - și veți începe să observați zgomotul - mai ales dacă faceți cadre mari.

Dacă lămpile sunt în cadru, camera foto va subexpune de obicei imaginea, deoarece se va vedea ca un loc luminos. Puteți încerca să expuneți mai mult decât recomandăm aparatul foto. Cu toate acestea, nu crește prea mult, altfel totul se va termina cu lumânări care ard pete luminoase pe imagine.

Există două modalități principale de a trata lumânările în sensul compozițional - le puteți include într-un cadru sau le puteți lăsa în afara cadrului. Ambele opțiuni pot crea o imagine frumoasă, precum și o experimentare cu ambele metode.
Dacă includeți lumanari într-un cadru, amintiți-vă că acestea vor afecta setările pe care le-ar folosi camera dvs. (consultați punctul de expunere), dar că ele vor crea, de asemenea, zone de interes pentru imaginea dvs., care pot atrage spectatori - concurenți cu subiectul principal. Prin urmare, poziționați modelul într-o poziție mai favorabilă și luați în considerare introducerea lumanarilor ca nu prea distragă atenția.
Dacă lumanările sunt în cadru, atunci doriți să vă asigurați că sunt frumoase. Detaliile mici contează în portret, iar lumânările urâte pot fi un moment foarte distragător.

14. Alte surse de iluminat

Uneori lumanarile singure nu sunt o sursa suficienta de lumina. În acest caz, și tehnicile de mai sus nu vă oferă suficientă lumină, adăugați puțin din altă sursă. Poate fi, de exemplu, o lampă sau o lumină slabă pe care o puteți utiliza. Pentru cel mai bun rezultat încercați să oferiți o sursă de lumină suplimentară o nuanță caldă, lustruiți-o cu un material roșu sau portocaliu (ușor cu încălzire).

15. Utilizarea unui blitz cu un filtru de culoare

În primul paragraf, am vorbit despre oprirea blitz-ului pentru a vă ajuta să obțineți o strălucire caldă de lumânări, mai degrabă decât o lumină strălucitoare strălucitoare în imagine. Singura excepție pe care am văzut-o a fost când oamenii foloseau pe blitz un filtru de lumină caldă (roșu sau portocaliu). Aceasta reduce rezistența și dă lumină caldă. De asemenea, puteți reduce puterea blițului manual, dacă faceți acest lucru. Dar experimentele cu diferite filtre luminoase oferă o culoare mai corectă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: