15 Abrevieri sms utilizate frecvent în engleză

15 Abrevieri sms utilizate frecvent în engleză

Dacă ați avut vreodată să comunicați în corespondența cu tinerii avansați de limbă engleză, probabil că v-ați confruntat cu tot felul de abrevieri precum YOLO, LOL etc.







Pentru majoritatea persoanelor care studiază limba engleză, acest tip de reducere rămâne un mister. Dar astăzi vă voi spune cum sunt decodificate 15 abrevieri SMS bine utilizate în limba engleză.

Ce crezi că ar putea fi? Big mingea roșie? De fapt, acest acronim înseamnă "să te întorci imediat".

De exemplu, trebuie să plecați de urgență pentru afaceri și nu aveți timp să explicați totul în detaliu, astfel încât să scrieți "Voi reveni în curând, voi fi în curând", adică: Voi fi imediat sau abreviat BRB.

Următorul acronim înseamnă "apropo" sau "în plus, apropo."

De exemplu: nu am găsit acel inel, BTW. - Apropo, nu am găsit acel inel.

Această reducere este utilizată atunci când sunteți invitat la o petrecere sau la niște întâlniri cu prietenii și înseamnă "a-ți aduce propriul băutură / sticlă", adică "adu-ți băutura".

Această expresie este probabil una dintre cele mai populare în rândul adolescenților, înseamnă "râde de voce tare" și este folosită într-o situație în care sunteți foarte distractiv și amuzant.







De exemplu, credea că voi fi prietena lui. LOL. "Credea că voi fi prietena lui." Acum voi muri din râs!

Un alt acronim, legat de râs și distracție. Înseamnă literalmente "rulare pe podea cu râs" sau "rulare de pe podea râzând".

De exemplu, eram ROFL când mi-a arătat asta. - M-am întors pe podea râzând când mi-a arătat asta.

Această abreviere înseamnă "Mulțumim lui Dumnezeu că este vineri", iar când este folosit este ușor de ghicit.

De exemplu: TGIF. Să bem o băutură! - Mulțumesc lui Dumnezeu, astăzi este vineri, să sărim un pahar.

Dacă doriți să-i felicitați prietenul apropiat scurt și concis, scrieți HB2U - "La mulți ani pentru tine".

Această abreviere înseamnă "vorbiți mai târziu" - vom vorbi mai târziu.

De exemplu: Scuze, sunt ocupat acum. TTYL. - Scuze, sunt ocupat. Vom vorbi mai târziu.

Acronimul este "Nu știu" - nu știu. De exemplu, IDK care a fost sarcina de origine. - Nu știu care a fost tema.

Această abreviere înseamnă "inutil să spun". De exemplu: N2S este minunat. - Desigur, a fost grozav.

Sau 2nite. după cum ați ghicit deja - "în seara asta". De exemplu: CU 2NYT = vă vedeți în seara asta.

Din exemplul anterior ați învățat deja ce este CU. Ei bine, L8R este "mai târziu".

De exemplu: Trebuie să plec. CUL8R - Trebuie să plec, ne vedem mai târziu.

Sau CUZ. aceasta este o abreviere pentru cuvântul "pentru că". De exemplu, TTYL CUZ / COZ sunt plin de putere. "Vorbim mai târziu, pentru că sunt ocupat."

Sfârșitul dezbaterii / discuției este versiunea completă a acestui acronim.

De exemplu, atunci când te certe cu cineva și nu mai vrei să continui conversația sau discuția, scrie în loc de "Oh, everything ..." - EOD.TTYL.

Cuvantul imprumutat, care in italiana inseamna "la revedere". De exemplu: CU la 8 p.m. CIAO. "Ne vedem la ora 20:00." Pa.

Asta e tot. Practicați scrierea mesajelor SMS ca tineri avansați. Astfel de fraze pot fi folosite și în rețele sociale precum Facebook, VK sau Twitter.

Principalul lucru este să nu folosiți aceste abrevieri în corespondența de afaceri.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: