Spartak a jucat un egal cu mordovie - ziarul rusesc

Moscova "Spartak" a pierdut din nou puncte într-un meci de acasă împotriva unuia dintre outsiderii din Premier League. În turul 25 al campionatului rus, "roșu-alb" a rupt lumea cu "Mordovia" cu un scor de 2: 2.

Se pare că, pretențiile Cupei Europene "Spartacus" poate uita în liniște. Echipa lui Dmitri Alenichev nu poate câștiga patru întâlniri consecutive, iar în două dintre ele moscoviți au fost învinși. Se părea că un meci de acasă cu Mordovia, care trece printr-o criză, va fi o ocazie excelentă pentru "roșu și alb" să marcheze cele trei rânduri și să se întoarcă la lupta pentru zona Cupa europeană.

Dar sa dovedit că "Spartacus" și-a dezamăgit încă o dată milioanele de fani. Sincer, gazdele nu au meritat un scor 0-1 după prima repriză. Fotbaliștii Alenichev, care are un avantaj clar, ratat 43 minute: se amestecă Evgeni Luțenko.

Cu toate acestea, mai devreme în a doua jumătate a eforturilor noului căpitan al „Spartacus“ Salvatore Bocchetti și Quincy Promes gazdele au luat conducerea - 2: 1. Pentru olandezii, acest obiectiv a fost al 14-lea în campionat, cu rezultatul că a venit din nou pe primul loc în lista marcatorilor de top din Premier League. Și totuși ultimul cuvânt echipei Saransk: după doar patru minute după ce mingea Promes unul dintre liderii de „Mordovia“ Eugene Luțenko a stabilit scorul final - 2: 2.

Astfel, în clasamentul „Spartacus“ este pe locul șase, cu 38 de puncte de la Groznâi „Terek“. În ceea ce privește "Mordovia", a rămas pe linia a 15-a și în fața Makhachkala "Anji" cu două puncte.