Skvrodu anzurro suferă înfrângere (video), portal de informare al ucrainei

Costa Rica a făcut o altă senzație. Echipa a bătut la minim Italia și a ajuns la 1/8 finală a Cupei Mondiale!

Italia - Costa Rica - 1: 0 (0: 1) Goluri: Ruiz 44 '- 0: 1 Italia: Buffon, Chiellini, Matteo Darmian, Abate, Bartsali, Mott (Cassano 46') Candreva (Lorenzo Insigne 57 „), Marchisio (Cerci 69 „), De Rossi, Pirlo, BalotelliZapasnye: Sirigu, Bonucci, Aquilani, parole, Immobile, Verratti, Mattia De Sciglio, Perin, Paletta

Costa Rica: Navas Gonzalez Umaña, Duarte, Diaz, Gamboa, Borges, Bolanos, Tejeda, Campbell (Urenya74 ') Ruiz (Brenes 80')

Avertismente: Kubero 71 ', Balotelli 69'

Meciul dintre echipele din Italia și Costa Rica a deschis a noua zi de joc a Cupei Mondiale. Ambele echipe s-au apropiat de meci într-o stare excelentă, ceea ce a fost facilitată de rezultatele primului tur. Echipa italiană a reușit să bată limba engleză, răspunzând în mod adecvat tuturor fanilor sceptici ai fotbalului și jurnaliștilor. Și Costa Ricans a observat o senzație. "Los Tikos", acum câteva zile, a câștigat o victorie puternică asupra Uruguayului.

Compoziția echipelor pentru joc a fost ușor de ghicit înainte de timp. Multe fotografii au ghicit complet jucătorii pe care Jorge Luis Pinto și Cesare Prandelli le-au pus la început. O surpriză plăcută pentru fanii "scuadrei Adzurra" a fost faptul că locul din poartă era ocupat de Buffon restaurat. Costa Ricans a folosit schema obișnuită cu cinci apărători, care aveau să ocupe Balotelli și compania lui.

Fotbaliștii echipelor naționale din Italia și Costa Rica știau că Uruguay bate Anglia. Pentru echipa de victoria lui Jorge Luis Pinto în joc de raportare ar însemna a ajunge la playoff, dar pentru Italia, cele trei puncte încă nu garantează trecerea la următoarea etapă a Cupei Mondiale FIFA. Deci, odată cu motivația jucătorilor ambelor echipe nu au existat probleme.

Starea lucrurilor înainte de meci

ITALIA CAUZA

Cei care se așteptau la un start puternic de la echipa italiană, au greșit. Echipa Cesare Prandelli a preferat fotbalul prudent, controlând minge ușor în partea centrală a terenului. Am încercat „Azzurrini“ uite pentru punctele slabe din Costa Rica ordinele de apărare, care, la rândul său, a creat prima șansă de notare al meciului. După ce a câștigat colțul lui Borges, a lovit capul din zona portarului, dar mingea a zburat chiar deasupra bara transversală a poarta Buffon. Apropo, Gianluigi în acest episod nu este foarte încrezător jucat la ieșire.

Echipa italiană, în ciuda statutului favorit al confruntării, nu a fost timidă cu toată echipa să se retragă la jumătatea terenului și să se apere. O astfel de tactică prudentă a "escadronului Adipuras" nu-i plăcea prea mult echipei din Costa Rica. Secțiile lui Jorge Luis Pinto ar fi mult mai profitabile pentru a acționa pe contraatacuri, unde ar putea fi arătat de Campbell de mare viteză. Și pentru un astfel de joc, Joel a fost greu să-și aplice cele mai bune calități.

FESTIVALUL MOMENTELOR ȘI OBIECTIVELOR

În minutul 27 al meciului, italienii au creat primul meci în meci. Motta a câștigat selecția în zona de penalizare a altcuiva și a lovit bine - mingea a zburat la stânga porții. În mai puțin de cinci minute, când gazdele nominale au trebuit să înscrie din nou. Ingenios Pirlo a adus Balotelli o trecere unu-la-unu cu portarul, Mario a aruncat poarta de pază, dar mingea a fost trimisă la stânga a porții! Echipa italiană părea să prindă curaj. Același Balotelli, în minutul 33, l-a lovit din plin, dar Navas din a doua încercare a acoperit mingea. Câteva minute mai târziu, Costa Ricans nu a răspuns mai puțin: Buffon a trebuit să-i ajute pe echipa italiană după lovitura frumoasă a lui Bolaños.

Până la sfârșitul primei reprize, echipa a continuat să joace în mod activ, dar nu a fost posibil să se deschidă contul. Erau întrebări lui Enrique Ossesa, arbitrul chilian. În minutul 43 după ce a fost tăiat Campbell a intrat în poziția de șoc în zona de penalizare a altcuiva, unde se afla pe gazon. Arbitrul nu a dat o pedeapsă, ceea ce a fost o greșeală. Și un minut mai târziu, Costa Rica a venit. După ce a fost trimis de la flancul stâng la postul de la distanță, Ruiz și-a jucat cu succes capul - mingea a lovit bara transversală și a căzut sub linia poarta echipei italiene.

TEMPORARI DE ȘOCURI ITALIENI

Deja în pauză, Cesare Prandelli a făcut prima înlocuire, care a fost linia de întărire a atacului. În loc de Motta Cassano a apărut pe teren. Trebuie să spun că echipa italiană de la începutul celei de-a doua jumătăți a activat și a atacat o forță mare. În minutul 50, Darmian a pătruns foarte bine și Navas a trebuit să muncească din greu pentru a muta mingea în colț. Câteva minute mai târziu a fost grozav să batăm Pirlo în colțul de sus cu o lovitură liberă și, din nou, garda golului echipei Costa Rican a jucat fără cusur.

CONFIDENȚIALITATEA COSTARIENILOR

Antrenorul echipei italiene a introdus jocul și Insigne, care a pierdut locul pe terenul Kandreev. Între timp, echipa națională a Costa Rican a reușit să scoată jocul de pe teren din cauza controlului mingii. În minutul 59, oaspeții nominali au încercat să facă un atac rapid, dar au fost întrerupți de Buffon, care a părăsit poarta pentru a intercepta. Fotbaliștii din America de Nord au dat dovadă de încredere, în ciuda presiunii totale a italienilor. Este demn de remarcat sprijinul fanilor, care nu a încetat pentru un minut.

Ultimul înlocuitor al lui Cesare Prandelli a fost ieșirea Bisericii în loc de Marchisio. Cu toate acestea, după această înlocuire a momentelor de lângă poarta echipei naționale de Costa Rica nu a fost adăugată. În minutul 84, echipa lui Jorge Luis Pinto a putut înscrie al doilea gol într-un contraatac, dar Urenya a lovit chiar în ultimul fundaș. Meciul sa încheiat cu un scor de 0: 1. Incredibil! Costa Rica iese din cel mai dificil grup după două runde, fiind la început un outsider clar. Astfel, Anglia pierde șansele de a continua lupta, iar al doilea bilet către playoff va fi contestat de Uruguay și Italia în confruntare.