9 campioni legendari cu formula-1 de la scuderia ferrari

Michael Schumacher

Michael Schumacher a câștigat Campionatul Mondial de șapte ori. Cinci titluri Schumacher a câștigat în echipa Ferrari. Pentru performanța sa de succes pentru Scuderia, acest șofer a primit și porecla "Red Baron".

Alberto Askari

Legendarul sportiv Alberto Askari a devenit de două ori campion mondial, vorbind pentru Ferrari. În 1952, a câștigat titlul după ce a câștigat șase curse de campionat.

În 1953, Alberto Askari a continuat o performanță de succes pentru echipa de la Maranello. El a câștigat în 8 Grand Prix, dintre care șase au fost înscrise. Datorită acestui fapt, călărețul a devenit primul campion mondial de două ori în istoria Formulei 1. Ascari a jucat pe Ferrari 375 Special și Ferrari 500

Juan Manuel Fangio

Jucătorul de curse argentinian Juan Manuel Fangio este, de asemenea, o personalitate remarcabilă în lumea motorsportului. Pentru șapte sezoane pe deplin petrecute, argentinianul a câștigat titlul de campion de cinci ori.

În sezonul 1956 Juan Manuel Fangio sa mutat la echipa Ferrari Scuderia de la Daimler-Benz AG, vorbind pentru care a fost campion de două ori. La volanul masinii Lancia Ferrari D50 argentinian a reusit, de asemenea, sa castige o alta victorie in clasificarea personala a pilotilor.

Phil Hill a fost primul american care a câștigat titlul mondial în clasamentul cursei de Formula 1. Sa întâmplat în 1961.

În spatele volanului mașinii, Ferrari 156 Phil Hill de 6 ori a venit în top trei în șapte etape de testare a sezonului. Această performanță stabilă ia permis să câștige cel mai prestigios trofeu de curse.

John Surtis

John Surtis poate fi numit fără exagerare unul dintre cei mai unici călăreți din istorie. Adevărul este că numai el a reușit să câștige titluri de campion atât în ​​Formula 1, cât și în cursele de motociclete. Și a devenit campionul moto-competițiilor de patru ori.

Cel mai de succes pentru John Surtis a fost sezonul Formula 1 în 1964. Vorbind la volanul Ferrari 158, el a câștigat două Grand Prix și, de asemenea, a terminat de trei ori pe locul al doilea.

Niki Lauda

Actorul austriac de curse Niki Laud a fost renumit nu numai pentru răcoarea și prudența sa, ci și datorită muncii grele de a-i aduce în minte pe bolidi. Racer de trei ori campion mondial în Formula 1, inclusiv două victorii au fost câștigate în componența echipei Ferrari în 1975 și 1977.

Confruntarea dintre Nicky Lauda și James Hunt a devenit unul dintre cele mai izbitoare din istoria cursei de Formula 1 și chiar a servit drept bază pentru crearea filmului "Race". În sezonul 1976, Lauda a condus mult timp necondiționat campionatul, dar la Marele Premiu al Germaniei sa produs un accident grav. Masina lui Ferrari 312 T2 a zburat de pe autostradă și a lovit gardul. După aceea, mașina de ardere sa întors pe pistă, unde sa ciocnit cu o mașină aflată sub controlul lui Bret Langer. Câteva minute mai târziu, Nicky Lauda se afla într-un Ferrari arzând, făcând arsuri grave. Dar, în ciuda rănirii, el a reușit să se întoarcă la pistă în șase săptămâni. Cu toate acestea, în ultima cursă a sezonului, la Grand Prix-ul japonez, austriacul sa transformat în gropi după două tururi datorită ploii abundente. Ca rezultat, James Hunt a reușit să termine cursa pe locul trei și a mers în jurul lui Lauda în campionat cu doar un punct.

Jodie Shackter

Jody Scheckter a devenit singurul șofer din Africa de Sud, care a devenit campion mondial în clasa Formula 1. A fost acest eveniment în sezonul 1979.

În 1979, vorbind pentru Scuderia Ferrari, Jody Scheckter a luptat în campionat cu colegul său de echipă, Gilles Villeneuve. Ca rezultat, Shacketer la volanul masinii Ferrari 312T4 a reusit sa bata Villeneuve doar patru puncte.