5 Reguli de comunicare cu o persoană furioasă - o casă

5 Reguli de comunicare cu o persoană furioasă - o casă

M-am dus întotdeauna la lucru, ca sărbătoare. Aici, colegii mei, oameni cu minte asemănătoare, o echipă de profesioniști inteligenți și oameni frumoși. Am întâlnit împreună această iarnă tare. Solidaritatea în principiu, ne-am certat în miniaturi, uneori nu am fost de acord între ele, am discutat în mod fierbinte despre politici și politicieni. Apoi a venit izvorul ... Și între noi nu mai există contradicții, am uitat de orice dezacorduri. Ca unul vom repeta: "Nu vom permite războiul! Nu avem nevoie de a-și apăra „Echipa noastră - aceasta este întreaga Ucraina: locuitorii Lviv, Kharkiv, Simferopol, Herson, Kiev. Sunt un etnic rus, care, prin ideea absurdă a unui om, trebuia să "experimenteze toate deliciile lui Bandery și naționalismului". Dar toate acestea nu au fost și nu! Există înțelepciunea oamenilor, înțelegerea și respectul profund pentru toate națiunile! Îmi place Ucraina cu toată inima, și ea îmi vine reciproc. Noi, colectivul goodhouse.com.ua, suntem siguri că numai unitatea, bunătatea și iubirea noastră ne vor conduce spre pace și fericire!







5 Reguli de comunicare cu o persoană furioasă - o casă

Evenimentele din ultimele luni care au zdruncinat țara au făcut ajustări ale viziunii noastre asupra lumii. Sa dovedit, lumea este atât de fragil, încât doar un singur cuvânt greșit sau cu fapta, zgîlțîie în fragmente mici, rănind inima și sufletul în sensul literal. Toată lumea se luptă pentru adevăr. Singura controversă pentru a împărți oamenii în tabere aflate în conflict, constă în faptul că fiecare are propria acest adevăr: cineva să se supună ordinelor, iar cineva vine de-a lungul dictatelor inimii. Ne-ar plăcea atât de mult să avem cât mai multe obiective unificatoare, momente de bucurie și ocazii de mândrie pentru rudele, prietenii, vecinii, colegii noștri și compatrioții noștri care nu sunt familiarizați cu noi. Despre ce vorbesc femeile astăzi - mame, neveste, surori și fiice? Ei se roagă lui Dumnezeu că această lume este sigură și sănătoasă! Copiii, soții și frații nu stau pe părțile opuse ale baricadei, ci se bucură cu succes la locul de muncă și la școală. Și au glumit, lăsat, iubiți. Pace la tine și la familiile tale! Amintiți-vă, Ucraina este o singură țară!







5 Reguli de comunicare cu o persoană furioasă - o casă

Noi toți din când în când ne aflăm într-o situație în care interlocutorul sa supărat pe noi. Cum se comportă pentru a reduce căldura negativă?

Afirmațiile omologului dvs. pot fi destul de corecte, poate că ați înțeles că ați greșit. Dar când interlocutorul este supărat, când emoțiile se fierbe în el, este foarte dificil să traducă conversația într-un canal constructiv! Și, deși fiecare situație este unică, vă sugerăm să folosiți 5 pași care îi vor ajuta să facă față acestei situații.

Pasul 1
Nu pompați
Regula numărul unu: nu atacați în schimb! Acest lucru nu vă va ajuta să vă justificați sau să vă dovediți dreptatea, va inflama doar pasiunile voastre. Chiar dacă vă simțiți insultați, chiar dacă cuvintele interlocutorului sunt nedrepte, nu creați emoții. Puteți folosi exerciții speciale. care vă va ajuta să vă liniștiți și să reduceți nivelul negativității.

Pasul 2
Exprima empatia
În loc să vă supărați, arătați persoanei în care înțelegeți sentimentele sale. Foarte adesea, o persoană furioasă continuă să fie supărată tocmai pentru că consideră că interlocutorul este un ciubuc insensibil, care nu este capabil de empatie. În funcție de situație, utilizați următoarele fraze sau expresii similare:

Cum să sună inteligent

  • Ce sa întâmplat? Poate că pot ajuta?
  • "Îmi pare rău că sa întâmplat. Ce pot să fac?
  • "Acest lucru nu ar fi trebuit să se întâmple! Cum te simți?

O mică frază este suficientă pentru a reduce nivelul de agresiune al interlocutorului. dar, în același timp, să înțelegeți exact la ce a fost supărat pe tine.

Pasul 3
Arătați-vă emoțiile
Cea mai eficientă modalitate de a reduce nivelul furiei față de voi este să vă arătați mai vulnerabili decât sunteți cu adevărat. Mai emoțional, mai vulnerabil. De exemplu, puteți spune că furia lui te face să te simți groaznic. Că sunteți înspăimântat de expresia feței sale că ați început să vă bateți adesea inima când v-a spus ceva. Și asigurați-vă că ați spus că nu ați vrut să-i faceți nici un rău prin acțiunile dvs.

Pasul 4
Încercați să-l înveseliți
O persoană obișnuită se simte asuprită și deprimată după o izbucnire de furie. Puteți încerca puțin să-l înveseliți. De exemplu, glumesc (dar nu deasupra ei, și deasupra ta!) Sau spuneți un anecdot. Această tehnică ar trebui utilizată cu mare atenție, astfel încât cuvintele dvs. să nu fie percepute ca o manifestare a frivolității sau neglijării problemelor sale.

Fraze-paraziți care ar trebui evitate în comunicare







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: