5 Întrebări despre iepuri

5 Întrebări despre iepuri
Este posibil să aruncați un iepure pentru hrănirea iepurelui altcuiva după moartea mamei sale sau în cazul în care are grijă de ele prost?

Bineînțeles că poți. Chiar și cu respectarea strictă a tuturor normelor veterinare și sanitare, iepurele poate muri. De ce mergeam dincolo de exemple: la începutul acestei veri, am avut o asemenea nenorocire. Șobolanii au otrăvit celulele și o femeie a murit. Sunt 8 orfane rămase. Le-a transplantat la sora ei, care a născut cu o săptămână mai devreme. Eram sigur că nu s-ar jigni, pentru că un sânge și trăiesc prin perete, mirosul nu este străin. Era greu pentru ea să hrănească 17 copii. Mai bine hrănit-o, rupt frunzele unei papadii, plantain, nu a hrănit furaje. Am ieșit.







De asemenea, el a mutat iepuri goi, încă orbi, chiar și la femele de diferite tipuri de sânge. Și ce poți face dacă ai adus doisprezece, alți patru iepuri, trebuie să suni. Cu o mână pe care o dai mai delicioasă unui iepure, cealaltă într-un cuib este coborâtă la iepurii altor oameni, numai că trebuie să fie înfășurată cu cuibul în jos.

Își ia iepurele quinoa proaspătă și uscată și semințele sale, precum și pelinul?

Iepurele mănâncă lebede sub orice formă. Dar nu a fost niciodată mâncarea mea principală - dau doar ocazional. Este periculos pentru animal? Nu, lebede tinere proaspete sunt puse în supă, uscate sunt incluse în colecțiile medicinale, semințele sunt de găină gălăgioasă. Și ce se întâmplă cu pelinul, cu planta amară? În unele locuri, aceasta este o iarbă rară. Și aș vrea să o iau, să-l pun în casă pentru un miros, dar nu-l aveți. Pelinul se referă la plante medicinale, conține amărăciune, care întărește secreția de suc gastric și, prin urmare, îmbunătățește digestia. În medicina populară, este pregătit un decoct pentru a stimula apetitul. Iepurele sunt bune la a da pelinului de viermi și, în general, pentru îmbunătățirea corpului.







Poți atinge iepurii cu mâinile? Ei spun că, în acest caz, femelele le pot arunca să hrănească sau chiar să muște. Chiar și gazda nu le poate atinge?

Iepurele, deși animalele de companie, sunt adesea sălbatice. Cineva străin a atins cuibul, și-a lăsat mirosul - apoi mâine acest cuib de extratereștrii poate să-l ruineze complet. Dar iepurele nu-și face griji dacă iepurele atinge mâinile proprietarului. Voi spune altceva. Iepuri, văzându-mă, stau pe picioarele lor din spate, întâlnesc, uită-te la ceea ce-mi este în mână. Și apropiați un străin care se va ascunde în colțuri. Nu ar trebui să li se permită străinilor animale de companie.

La ce vârstă scoți iepurii de la mama ta?

Depinde de perioada din an și de alți factori. Primele luni de primăvară, atunci când furaje suculente suficient, și au dorința de a obține mai multe iepuri, gunoi compactat cheltui 28 de zile aspirate ma lob malyshnya - cade, trecerea la alimentarea independentă. În mijlocul iepuri epuizante de căldură de vară, ele sunt mai mult decât minciună mesteca alimente, și, prin urmare, devine mai puțin lapte iepuri. Apoi, încercați să le dețină mai mult despre mama lui, a se vedea cât de dezvoltat și de aproximativ 30 - 40 zile ia distanță. Deoarece toamna ei „pasc“ despre mama mea de două luni. Lasă despre iepuri urmași nu mai are nici un sens. Ei devin lacomi și începe să-l devoreze.

Este urina dăunătoare pentru iepuri pentru plante, poate fi folosită ca îngrășământ?

Colecționez urină și "nuci" de iepuri într-un butoi, se diluează cu apă 1:10 și cu această perfuzie stropesc mere, prune. Suge și insecte de mâncare se tem de el ca un incendiu. De la astfel de îngrășăminte, biocombustibilul din seră "se aprinde" mai repede.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: