5 Gânduri revoluționare din cartea - nutriție intuitivă - bronkova însorită, sau așa cum eu însumi nu

5 Gânduri revoluționare din cartea - nutriție intuitivă - bronkova însorită, sau așa cum eu însumi nu

Cartea "Nutriție intuitivă" de Svetlana Bronnikova a izbucnit în viața mea, la recomandarea Natashei Rostovtseva. În general, am făcut mult timp în urma dorinței mele de a pierde "aceleași 5 kg", pentru că nu am putut face acest lucru timp de un an și jumătate, exact de la momentul livrării.







"Ei bine, este și este," m-am gândit. „Kogdaaaa ceva ce stau pe care dieta infernala pentru diabetici, și apoi o lună arunca exact pe tot. Între timp, nu am puterea morală să fac asta ".

Și cartea am recomandat Natasha nu se datorează faptului că am vrut să piardă în greutate, dar pentru că am pentru un articol într-un blog nevoie de informații de specialitate cu privire la modul de a „zashikivanie“ și de a face copii „confortabil“, le afectează în maturitate.

Apoi am început să-l studiez, iiiii ...

Au trecut 3 luni de când am citit cartea și am făcut jumătate din exerciții. Și într-un fel, neobservată și fără suferință, acele 5 kg rămase. Nici nu-mi amintesc exact când au plecat. Dar nu sunt. Și nu sunt cântărit în mod deosebit, mănânc tot ce vreau, îmi place figura mea. Și cel mai important, m-am oprit să mă simt vinovat de mâncare. În principiu. Și starea mea sa îmbunătățit 🙂

Deci, 5 gânduri inteligente revoluționare din cartea "Nutriție intuitivă" de Svetlana Bronnikova

1) Dacă nu sunteți mulțumit de greutatea dvs., atunci este probabil o problemă psihologică

Foarte interesant Svetlana descrie standardele moderne de frumusețe și urmărirea maniacală de armonie, aducând referirile la studii științifice care „atât de subțiri“ oameni în cele din urmă de supraviețuire își pierd statistic frații lor mai bine. Ei bine, în discuțiile generale pe teme interesante, cum ar fi „teroarea de a fi grăsime“, „grăsime și caracterul“, „care previne excesul de greutate.“

Captivantul Svetlana descrie doamnele, viziunea universală a subțirelor și chiar și a celor subțiri, care încă "îngrădește excesul de greutate" și care de ani de zile au fost pe diete și "sisteme de nutriție".

În detaliu, ea descrie tipurile de personalități care sunt predispuse la un set de exces de greutate. Și chiar tipurile de familii în care sunt ridicate astfel de personalități, ce atitudini familiale contribuie la acest lucru. Ce psihotipuri sunt printre oamenii care au probleme cu alimentele.

Și multe, multe, multe momente psihologice interesante legate de creșterea în greutate și propria atitudine.

"Dacă aveți un stabilizator sau, dimpotrivă, în mod constant dispare și se întoarce ca urmare a atacurilor acute de un stil de viață sănătos, o greutate diferită, atunci - ta-dame! - nu aveți probleme cu supraponderabilitatea. La tine - probleme în relațiile reciproce cu masă care, la rândul lor, ascund problemele în relațiile reciproce cu ea însăși și cu lumea înconjurătoare "

2) Nici o dieta sau un regim alimentar nu ajuta la pierderea in greutate pentru totdeauna

Un gând surprinzător de simplu și incredibil de revoluționar. Da, tot ceea ce se numește acum expresia mândră "stil de viață sănătos", toate dietele, toate sistemele de nutriție de fapt funcționează. Temporar. 😃

"Orice restricție în nutriție ne determină rezistență naturală, la fel de fiziologică - organismul se străduiește să suge orice calorii disponibile și să le pună deoparte pentru o zi ploioasă - și psihologic. O persoană pe o dietă este iritabilă, tristă, nefericită. Întotdeauna se luptă cu ispite, întotdeauna se confruntă cu vocile diavolului care întreabă "bine, acel cookie".

În general, aproximativ o treime din carte este dedicată acestui lucru. Pentru a ne ajuta să înțelegem că tipul de gândire alimentar al omului modern îl face nefericit și gras, acesta este modul în care o persoană nu vrea să fie. Pentru aceasta, Svetlana citează referințele la cercetare și descrie un număr imens de experimente privind alimentația cu grupuri mari de oameni și discută despre experiența ei în lucrul cu pacienții. Pentru mine, foarte convingător. Si cel mai important, ca rezultat, functioneaza, cel putin asupra mea.

5 Gânduri revoluționare din cartea - nutriție intuitivă - bronkova însorită, sau așa cum eu însumi nu

3) Nu există produse bune și rele

Aceasta este probabil cea mai dificilă pentru percepția și acceptarea gândului pentru mine. M-am opus mult timp și nu am înțeles cum a fost. De fapt, Svetlana spune că, în general, organismul nu contează în cazul în care pentru a obține energie: de la cartofi pai sau un film. Deoarece stomacul împarte în mod egal întregul lucru în energia pe care corpul o hrănește. Haha.

Prin urmare, există doar ceea ce doriți. Dar exact ceea ce vrei chiar acum! Nu pentru că toată lumea mănâncă sau nu pentru că e bine să mănânci țelină sau nu pentru că "mâine nu vor oferi mâncare delicioasă, așa că o să mănânc totul".







„Dacă vrei un tort martipan, și acceptați, răspândit blocajul fără zahăr pe un cracker uscat, mananci în cele din urmă un pachet de biscuiti si un borcan de gem, mânca prea mult, se simt rău, atât fizic cât și emoțional, dar“ foamea aroma „nu dispare - tine de - Încă mai vrei un tort de marțipan. Și el este sigur „podsterezhet“ tu - vizite la prieteni, la o petrecere de ziua de naștere într-o cafenea din magazin la un discount la box-office - și asta atunci când nu e dor de ea, și, în loc de o singură bucată pe care le-ar mânca dacă totul voia În zadar, adică ai suferit și ai suferit. Nu spune nimic despre controlul tău - forța nevoii nesatisfăcute și somonul te face să mergi împotriva curentului pentru a da naștere. Dacă mănânci un tort de marțipan în momentul în care o vrei, voila! - problema este rezolvată. Nevoia este satisfăcută, este confortabilă și pașnică pliată în interior până la data viitoare, iar catastrofa nu se întâmplă. "

5 Gânduri revoluționare din cartea - nutriție intuitivă - bronkova însorită, sau așa cum eu însumi nu

4) Sentimentul de foame, precum sentimentul de saturație, este diferit

Nu este un secret pentru că sentimentul de foame este diferit în putere. Sau un pic foame „este acum un crocodil mânca“ - sunt două mari diferențe, sau patru mici, așa cum se spune în Odesa. Cu toate acestea, același Odessa, mai precis, pe bunica soțului meu, a trăit cea mai mare parte a vieții în Odesa, și am auzit această frază: „Ce ti-e foame“ Asta este, cu alte cuvinte, de ce ar fi acum cel mai mult să mănânce.

Și niciodată nu m-am gândit că această frază - este cheia pentru a fi la greutatea ideala si buna dispozitie.

Când refuzați din alimentația dietei, este foarte important să nu mănânci / mănânci acasă / a spus nutriționistul, dar ceea ce chiar vrei în acest moment. Și cum trebuie înțeleasă aceasta? Și trebuie să te întrebi pe tine însuți, ce vreau chiar acum: arderea fierbinte sau răcoroasă? Juicy-crispy sau cremoasă? Și poate fi rezistent și dens? Încălzit, prăjit sau brut? Într-adevăr pentru un cuplu?) Și, bineînțeles, sănătos, picant sau amar?

Adică, senzația de foame pentru mâncare poate fi împărțită în gust, temperatură, structură și mod de gătit!

În mod similar, senzația de foame este și un sentiment de sațietate, este diferit. Puteți mânca o masă delicioasă râvnit înainte de țipătul porcului, până la foarte gât, astfel încât să nu doriți niciodată să mâncați nimic 🙂

Și poți, se pare, și asta a fost pentru mine o descoperire, să mănânc o masă delicioasă, ca după câteva ore să poți mânca și alte mâncăruri delicioase pentru tine în acest moment. Orice masă, repet, chiar au un ciocolată sau un fel de milteu. Doar pentru că puteți, nimeni nu interzice! De aceea, lăsați mereu un loc pentru desert, sau dacă locul nu este acolo, atunci știi că, în câteva ore sau în ziua următoare, dintr-o dată vrei foarte mult un eclair, apoi mănânci cât vrei. Cel puțin două, cel puțin trei, da, câte se vor potrivi. Și, în general, mănâncă cel puțin niște eclairi. Nimeni nu interzice.

Treptat vă obișnuiți cu ideea că nu aveți nevoie să vă confruntați cu ultima dată. Puteți mânca mereu ceva mai delicios mai târziu. Și starea ta se îmbunătățește 🙂 Și mănâncă în cele din urmă mai puțin, deși nu pare să aspire.

5 Gânduri revoluționare din cartea - nutriție intuitivă - bronkova însorită, sau așa cum eu însumi nu

5) "Responsabilitatea" nu este egală cu "controlul"

Svetlana menționează în mod repetat în carte că, pentru un motiv oarecare avem încredere corpul nostru de a respira și bate ritmul cardiac, dar se hrănesc substanțe nutritive necesare nu avem încredere în el. Ca în cazul în care organismul este în mod deliberat încearcă să mănânce ceva urât și a rănit-te, deci, nutriție ar trebui să fie sigur să urmeze! Am râs cu voce tare câteva minute cu plăcere, după ce a citit următoarea propoziție: „Deci, vom înceta să“ urmeze „puterea - pentru că nu avem nimic nu-l suspecta.“

Și aici, în carte, nu trebuie să pierdeți un gând foarte important, cred. Pentru a opri vizionarea, trebuie să comutați butonul de comutare din capul dvs. din poziția "control" în poziția "responsabilitate".

"Asumându-și responsabilitatea, nu încerc să prezic rezultatul cerut prin orice mijloace - aștept cu interes pentru ofensiva sa, știind că cu siguranță voi face față consecințelor. Luând responsabilitate, nu mi-e teamă să experimentez, să încerc ceva nou, să mă înșel, responsabilitatea este încă pe mine, îmi dă libertate de acțiune. Luând responsabilitate, cred în puterea mea și am încredere în mine. Inclusiv - corpul vostru.
Controlul este doar o modalitate de a vă scuti de responsabilitate. "Controllerul" își schimbă responsabilitatea față de alții - medici, oameni de știință britanici, nutriționiști și caută în mod constant pe cineva care știe cel mai bine ce am nevoie, sănătatea mea, corpul meu ".

Cred că această idee vă poate ajuta în viață. Și în relațiile cu el însuși, în relațiile cu un partener și în educația copiilor. Opriți controlul copilului și, în schimb, dați-i responsabilitatea pentru viața sa ...

Dar acesta este subiectul unui post separat (:

Acestea sunt gândurile mele după ce am citit cartea Intuitivă Nutriție de Svetlana Bronnikova.

Distribuiți acest:

Super! Sper că îți place.

Sunt foarte preocupat de această zi. Acum am o perioadă de război între mâncarea "utilă" și "ne-utilă". Soțul pe PP și fără voia mea mă vrea și acolo)) Acum pot mânca mâncarea "corectă" la slăbiciune. Am vorbit cu soțul meu, dar problema a rămas în sine. Nici măcar în greutate, ci în cap. Îmi iau ceva în mâinile mele și m-am gândit imediat: "Este util?" Și nu "vreau?".
Și da, dacă mă rup de ceva dăunător - mănânc, așa cum trăiesc în ultima zi))
Chiar ieri am venit la părinții mei fără soț și asta e tot. A plecat ..

Marina, mă întreb cum te-ai transformat în întrebarea "vreau"?
Asta pentru mine a fost momentul cel mai dificil, nu mai credeți că este, nu este util și imediat par să mă interzic să vreau.
Îți place? S-a dovedit că nu mai gândești așa?
(Îți scriu și mănânc pisicute))) fără remușcări))

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Salutări! Numele meu este Lera

5 Gânduri revoluționare din cartea - nutriție intuitivă - bronkova însorită, sau așa cum eu însumi nu

Scriu aici despre maternitatea mea non-ideală, căutând răspunsuri la întrebări dificile și vă invit să participați la discuție

Cele mai interesante

  • Dacă copilul dumneavoastră nu dorm bine

    5 Gânduri revoluționare din cartea - nutriție intuitivă - bronkova însorită, sau așa cum eu însumi nu







    Trimiteți-le prietenilor: