20 Consiliere de viață pentru fiica ei

Întotdeauna mi-am dorit fiicele și le-am primit. Îmi place fiecare minut petrecut cu ei, de la petrecerile noastre de ceai comune la bătălia de perne. Dar o să mint dacă spun că era ușor pentru mine. De la o vârstă fragedă, fetele mele sunt atacate de mesaje mediatice: "A fi subțire este frumoasă. Și frumusețea este totul, iar dacă vrei să fii frumoasă, ai nevoie de acele pantofi! ". Ele sunt supuse la tot felul de ispite, atât online, cât și prin alte canale. Fiind un părinte care poate influența ceea ce au devenit, vreau să le dau lecțiile mele de viață. Copiii de adio sunt specifici.







1. Învață să spui "nu". Desigur, nu-mi place această lecție. Mai ales când îmi spune "nu".

Dar într-o lume mare, cu risc ridicat, va trebui să vă confruntați cu o mare varietate de alegeri dificile. Probleme potențiale vă așteaptă peste tot - de la băieți până la alcool și compromiterea fotografiilor în Instagram.

Dacă auziți în vocea voastră mică voce care vă spune că nu faceți ceva corect, ascultați-o.

Și să înveți să spui nu. Nu va fi ușor la început, dar atunci veți simți fericirea după fiecare "nu".

2. Acordați mai multă grijă de frumusețea interioară decât de frumusețea exterioară. Este normal să fii mândru de aspectul tău și vrei să fii frumos. Dar dacă asta e tot ce vă interesează, atunci consecințele vor fi teribile. Da, esti incredibil de frumos - dar nu uita ca nu ai facut nimic pentru a castiga sau pentru a merita frumusetea.

Frumusețea reală vine din bunătate, grijuliu și compasiune. Dacă vă aflați într-un preț neatractiv și lipsit de valoare pentru frumusețea dvs. externă.

3. Lucrurile nu te vor face fericiti.

Fii foarte atent atunci când alegi prietenele tale. Fetele sunt capabile să fie mici, urâte și insidioase. Unii vă vor minți și vor vorbi în spatele tău și de fiecare dată vei fi foarte rănit.

5. Prietenele îți vor salva viața.

Da, fetele pot fi teribile, dar dacă găsești o adevărată prietena, ține-o și plătește-o înapoi. Băieții vin și pleacă, iar prietena va trece cu tine toate suferințele și coborâșurile, norocul și eșecul.

6. Nu judecați pe oameni, dar amintiți-vă că veți fi întotdeauna judecați.

Acesta este un cerc vicios: Te-am învățat să nu tragi concluzii despre oameni, bazându-se doar pe modul în care arată și cum sunt îmbrăcați, din păcate, toți ceilalți vor face acest lucru. Amintiți-vă acest lucru atunci când doriți să faceți o piercing ombilic, vă vopsiți părul în albastru sau împăturiți burta. Poate pentru tine nu va însemna ceva special, dar până când trebuie să începi să cauți o muncă sau să te întâlnești cu părinții tânărului tău.

7. Semnificația pieptului de sex feminin este exagerată.

Până când o veți avea, veți dori să o aveți. Când o ai, vei fi purtată cu ea, ca și cu un bagaje scrise. Este destul de mare? Mai mult decât celălalt? Nu există sanii identici, chiar și cei diferiți, care stau într-un sutien.

Indiferent de modul în care vă simțiți despre piept, amintiți-vă că nu este fără motiv că îl numesc un loc intim. Fiți bine să o acoperiți.

Desigur, îți iubești bunica, dar ai vorbit vreodată cu ea cu inima? Are o bogată experiență de viață și ar fi nerezonabilă să nu te alături. Întreabă-o cum a crescut, cum a înțeles cine voia să devină. Din păcate, însă realitatea este: nu va trăi pentru totdeauna, nu vă cunoașteți, în timp ce aveți această ocazie.







9. Liceul nu este încă o viață reală.

Crezi că sunt atât de multe în joc - fetele dure cu care vrei să te îmbogățești și băieții pe care vrei să le plătești. Dar crede-mă: viața se va deschide orizonturi mai largi, când te duci la colegiu și apoi vei merge la muncă. Modul în care o persoană se comportă în ultimele clase ale școlii, un indicator al cine va deveni la maturitate. In viata, multi atinge pe cei care nu sunt in scoala a fost deosebit de popular.

Nu toată lumea te va iubi și asta e normal. Femeile își fac uneori griji pentru obținerea aprobării de la toată lumea, dar asta e treaba: toată lumea nu poate fi mulțumită. Singura persoană pe care o doriți ar fi dvs.

În timp ce te uiți la fata din oglindă și știi că deciziile tale se potrivesc ei, chiar dacă nu-i plac pe cineva, ești pe drumul cel bun.

Dacă colegii tăi te-au ocolit într-un fel și ai un disconfort îngrozitor în această privință, nu-ți face griji - tocmai nu ești încă coaptă. Sunteți sigur că veți veni la tot, doar nu vă grăbiți. Puțini oameni regretă că au făcut ceva prea lent, în timp ce multe fete sunt chinuite că într-o dată s-au grăbit.

12. Sexul ar trebui să fie distractiv.

Nu încercați să faceți sex cât mai curând posibil. Dar când simțiți că este gata pentru el, amintiți-vă că sexul ar trebui să fie o plăcere. Dacă partenerul tău nu-ți face griji că ești plăcut, emoțional și fizic sau că nu ți-ai studiat complet corpul, să-i arăți ce și cum să faci, vezi punctul 11.

13. Nu orice problemă este sfârșitul lumii.

Amintiți-vă, am citit un basm despre un băiat de cowherd care a decis să joace un truc pe adulți și brusc a început să strige: "Lupii! Lupii! Ajutor! »? Lecția de la ea este aplicabilă pentru toată viața. Dacă toate dilemele și dezamăgirile pe o scară de zece puncte vă dau 10 puncte, nu vă așteptați la simpatie de la mine (și de la alții).

Veți avea nevoie de timp pentru a dezvolta o perspectivă deplină; dar pentru moment, jucați jocul "va fi important în 5 minute / zile / ani", înainte de a începe să fugi de ceea ce pare a fi atât de important acum.

14. Nu te compara cu ceilalți.

Viața este o călătorie, nu o competiție. Lucrează pentru a deveni mai bine ieri.

Serios. Îi vei îndrepta sau le vei îndrepta, le vei dizolva și le vei lega în coadă, vopsea sau tonifia (vă rog, nu numai în roz). Petreceți câteva minute uitându-vă la sfaturile sfaturilor. Și ce? E doar părul. Viața este prea scumpă pentru a petrece prea mult timp pentru îmbunătățirea coafurii. Îmbrăcați capacul și mergeți mai departe - bucurați-vă de viață.

Uneori ți se pare că ar trebui să te ascunzi că ești inteligent. Chiar dacă credeți că în acest fel veți părea mai atrăgător pentru un bărbat sau ar arăta mai abrupt, nu o faceți niciodată. În viața voastră vor exista momente în care colegii voștri vor crede că creierele sunt necesare doar pentru nebuni sau tocilari, dar ei vor trece, îți promit.

Dacă vă alegeți mintea, vă asigur, vor cânta în curând laude, pentru cât de cool și de succes sunteți.

17. Nu vă dizolvați în tânărul vostru.

Când te duci la întâlniri, atunci cauți cineva care te va iubi așa cum ești. Nu vă prefaceți că vă place windsurfingul sau filmele de groază, pur și simplu pentru că vă place sau spuneți că nu vă place muzica clasică, pentru că el nu o înțelege. Nu va fi neapărat unul care te va iubi în tot ceea ce ține de ciudățenii tăi. Salvează-te pentru el.

Dacă aveți o opinie sau când ați fost tratat nedrept sau se întâmplă ceva care nu este considerat acceptabil, este dreptul și datoria dumneavoastră să vă deschideți gura. Poate că cineva nu-i va plăcea și poate că cineva te va impresiona cu performanța ta. Ambele sunt bune. Deci vei învăța să te ridici singur.

La un moment dat, veți înțelege - din cauza voastră că a pierdut darul cuvântului și ia umezit palmele. Și este un sentiment plăcut - să-ți dai seama că ai vrăji femei, nu-i așa? Dar cu mare putere vine marele responsabilitate - să fie întotdeauna curtenitor și niciodată crud. La urma urmei, un tip își poate rupe inima.

20. Uneori o să mă urăști. Și te voi iubi mereu.

Sper că ai inteligența să nu-mi spui în persoană, dar accept faptul că uneori vei fi dezgustat de mine. Dar chiar dacă spui așa, voi fi mereu gata să-ți dau mâna. Când trebuie să vă luați de la petrecere, plângeți-vă împreună sau consultați-vă. Pentru că voi fi întotdeauna mama ta.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: