1999 - Ce, draga, avem un mileniu în curte


Ultima vară a secolului al XX-lea. Se încălzește timp de 30 de grade C. Tehnologia - de la mașini la calculatoare - refuză; oameni încă oarecum croak. Și numai templele lui Dumnezeu, soarele arde, cupole strălucitoare, cum ar fi sute de ani în urmă, numele sub arcadele sale, în umbră, în rece, care este întotdeauna o ușurare și suflet și trup. Am venit la Kolomna, la mănăstirea Sfânta Treime Novo-Golutvin. Și când deversorul sunat în viața lui, ca și în cazul în direct din cer fierbinte, clopotele, undeva in apropiere de noi, în spatele zmeura tufe, cireși de caise sprijinit hohot voce câine puternic ...







Există multe minuni în viața noastră. Și nu e minunat atunci când într-o mănăstire, condusă de mama Stareță Xenia, sora-călugărițele ascultarea sa adăugat foarte nezhenskoe: reproducere a din Asia Centrală și de Ciobanesc Caucazian ... În zidurile unei mănăstiri vechi, care își sărbătorește 200 de ani, ei au creat o pepinieră „Mănăstirea ortodoxă“ ("Mănăstirea ortodoxă"). Pentru mulți experți și deținătorii de roci și SAO KO această consolă fabrică nu numai că are un bine-cunoscut, dar, de asemenea, o garanție a producătorilor de înaltă calitate.

Ne-am întâlnit adesea la expoziții mari din Moscova fragile, în haine lungi întunecate, tineri maici, cu abilitatea de a face față "asiaților". La început, ei au venit chiar la ei, nu atât din cauza tipurilor de câini formidabili, ci din cauza fricii de un cuvânt indecis, neadecvat, de a exclude continuarea conversației atât de importante pentru noi.

Au fost câteva vizite nesigure, iar în primăvară au primit o invitație la canisa "Mănăstirea Ortdoks". Se pare că revista și ziarul "Cat și câinele" surorile-călugărițe nu numai că știu, ci și citesc și chiar aprobă.

Călugărițe Kolomna 10 ani, iar câinii început le-a avut întotdeauna - pentru a proteja: East European Shepherd, „caucazieni.“ lot agricole - cu excepția mănăstirii ar trebui să fie păzită curte, în cazul în care surorile crescute vaci, capre, oi, cai și au forme și dimensiuni de reproducere taur Baikal incredibile, el răspunde la porecla și Fiul. Oaie cu sora capre este acum pasc călare, cu doi ciobanesc caucazian - "Aya Sarah (Aisha), Mănăstirea Ortodoxă Durham și" asiatici „(Vaigach, Kichi, Irchan, Jasur-Tibet). Apoi ne-am, de dragul conciziei vom omite din poreclele consola câini fabrică - Mănăstire ortodoxă.







Ideea nașterii, dacă ne întoarcem la origini, sa născut spontan. Surorile s-au gândit mult, cu experiență: ce câini trebuie să ia. Ciobanii caucazieni se temea, deoarece știau că rasa era complexă. A început să învețe despre Asia Centrală. Cine întrebați, toată lumea spune: sunt chiar mai răi decât KO. Apoi cineva a prezentat un calendar cu o fotografie a "asiaticului" din canisa "legenda rusă". Și, în ciuda tuturor conversațiilor, au decis. Numit proprietarul canisei - Roza O. Zaynetdinova. Și am mers la ea.

1) campion al Rusiei Suja; 2) 4 CAC Faraon; 3); CAC Vaigach; 4) 2 САС ЛПП АЯ-Сары (Айша) - КО; 5) CAC BOB Gelnar; 6) CAC BOB Yashin; 7) CAC Varhan; 8) Cel mai bun catelus al "Expoziției Naționale a CAO -99" - Ircha (China-Benzaire Gard); 9) "Cel mai bun catelus" și "Cel mai bun junior" Zhasur Tibet, 11 luni. ("Asiatic", fiul lui Faraon și Afi-Aladzhi); 10) "Cel mai bun catel" Cairo (Gekça-Gelnar).

Puii de casă "Convent" au găsit noi proprietari în Moscova și regiunea Moscovei, în Sankt-Petersburg, Serpukhov, Ryazan, Moldova și Olanda. La expoziții, câștigă premii și câștigă în inele. Responsabil pentru munca de reproducere - mama Taisiei. "Noi oferim puii noștri oamenilor care sunt implicați în această rasă, astfel încât ei să continue cauza noastră comună - ei au păstrat această rasă veche. Ca parte a frumosului care a fost creat de Dumnezeu cu mii de ani în urmă ", a explicat mama Taisia.

Acum, totul trage și trage acolo unde devine atît de ușoară sufletului din unirea liniștită, curată, unită a oamenilor, câinilor, copacilor, florilor - în zidurile vechi ale mănăstirii.

Atractia a fost atat de puternica incat, chiar in vara si inca de doua ori am reusit sa vizitez Manastirea Sfanta Treime Novo-Golutvina si apoi iarna, in ziua de Craciun.

S-au schimbat o serie de evenimente. Natura a plecat de la vară în toamnă și apoi în timpul iernii, lumina din suflet a rămas neschimbată de puritatea și bucuria căldurii de a se întâlni cu cei mai diverse și neașteptate oameni din zidurile acestei mănăstiri.

Natura și mediul de lucru în ring, imediata apropiere a zidurilor antice ale Kolomna Kremlin și spiritul general al bunăvoinței - toate inspirate „Câinele și pisica“ mana premiul Anului - „Golden Dog“ la această expoziție, și anume „asiatici“ și este cu această explicație: "Cel mai bun, câine uman". Desigur, acest lucru nu este cele mai importante calități ale caracterului „asiatic“, dar foarte potrivit La Sherry (ow. Renat Nureyev) sub prietenia generală a prevalat la această expoziție. A mai fost o întâlnire pentru Crăciun. Ne-am plimbat prin zăpadă la voliera, în cazul în care ocupat în stare proaspătă copii de aer curat „asiatici“ și „Caucaz“ - o grădiniță vesel, voinic atât de amuzant. Dar devine întuneric devreme, iar fotografiile erau inutile. Acum aștept - nu pot să aștept primăvara. Paste. Noi întâlniri cu surorile și secțiile lor.

Pe baza materialelor revistei "Cat and Dog"







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: