18 este

Urmăriți ce este "OXML" în alte dicționare:

optsprezece - și; Num. Quant. Perimate. = 18 ani. * El a cântat o culoare estompată a vieții Micul în cei optsprezece ani (Pushkin) ... Dicționar enciclopedic







optsprezece - și; Num. Quant.; depășite. = optsprezece ... Un dicționar de multe expresii

Acel optsprezece ani, fără două douăzeci. - Asta este optsprezece, sunt doi fără douăzeci. Vedeți ROSE ONE ... VI. Dahl. Proverbe ale poporului rus

Descrieri ale guvernării de la Harkov - Descrieri ale guvernării de la Harkov mai multe publicații de la sfârșitul secolului XVIII, similare în numele și conținutul lor. Ele sunt importante surse statistice privind istoria Ucrainei. De fapt, au încercat mai întâi să descrie ... ... Wikipedia

Suvorov, Alexandru Vasilievici - (Prințul din Italia, contele Rymniksky) - Generalisimului forțelor rusești, feldmareșal al armatei austriece, mareșalul mari trupe piemontez, contele de Sfântul Imperiu Roman, prințul ereditar al casei regale din Sardinia, Grand Crown și vărul ... Cele mai multe enciclopedie biografic







pentru - un pretext cu acuzații și cazuri instrumentale. Fără stres, cu excepția cazului în care este transferat de la substantiv la o preposition, de exemplu: peste bord, în spate, de mână, de nas. 1. Cu cazul acuzator. 1. Folosit la indicarea subiectului, ... ... Micul dicționar academic

optsprezece - și, numărul. Quant. depășite. E același lucru cu optsprezece. A cântat o culoare decolorată a vieții, puțin câte puțin, la vârsta de optsprezece ani. Pushkin, Eugene Onegin ... Small Dictionary Dictionary

tete-a-tete - (de obicei cu păstrarea ortografiei franceze tête à tête), adverb. Singur, față în față. Ce chin de infern Stai toată seara tête à tête, Cu o frumusețe la vârsta de optsprezece ani. Lermontov, trezorier Tambov. Aici, stai jos în locul meu și începe ... ... Small Dictionary Dictionary

numai - adverb. particulă, uniune. 1. limitarea particulelor. Nimic mai mult, nimic mai mult. Ce: noi suntem un cuplu! Am doar patruzeci și cinci de ani, are optsprezece ani. I. Goncharov, Istoria Ordinară. Sănătatea mea este aceeași, nu pot merge prea mult, doar mă duc la râu. A. ... ... Dicționar academic mic







Trimiteți-le prietenilor: