14 februarie Sf. Valentin

14 februarie Sf. Valentin
Există numeroase legende asociate cu numele Sfântului Valentin - "vinovatul celebrării" sărbătorii apropiate.

Potrivit unei alte legende, temnicerul Împăratului Roman la rugat pe Valentin creștin să-i vindece pe fiica sa, Julia, din orbire. În paralel, Valentine a învățat copilul istoriei, științele naturii și învățăturile creștine. Tratamentul a întrerupt arestarea și condamnarea la moarte. În ajunul execuției, Valentin a scris o scrisoare cere elevului să rămână fidel credința creștină și pune Crocus galben (într-o altă versiune - șofran poroshek), a semnat mesajul cu „Valentine ta“. Fata a vrut atât de mult să vadă floarea și să afle ce a scris prietenul ei despre asta. A început să vadă clar. Mai târziu, a plantat un migdal pe mormântul lui Valentina - un simbol al iubirii sincere și credincioase.







Unele informații indică faptul că oamenii pe nume Valentin (Valentinusov) erau doi: ambii trăiau în secolul III, în timpul persecuției creștinilor. Unul era un preot în Roma, al doilea episcop în orașul Terni. Cu toate acestea, sursele bisericii tind să considere că ambii Valentini sunt aceeași persoană în rangul episcopului.

Între timp, nu numai sărbătoarea era pregătită în acea zi memorabilă. Unul dintre deținuții, în noaptea de primăvară, și-a petrecut ultimul ceas pământesc. El a fost creștin prin credință și soarta sa a fost decisă, dar acum el doar voia să scrie cuvinte de mângâiere pentru cel pe care-l iubea cu toată inima:

„Gentle mea Când ai această notă, mă voi alătura Domnului nostru, și voi vorbi cu el în ultimele ore ale vieții sale pământești Nu regret -! Căci ea a fost umplut cu dragostea ei pentru Domnul, pentru oamenii de cunoaștere. nu, eu scriu adevărul: regret doar un singur lucru pe care nu a avut timp să se bucure de prietenia noastră nu a avut timp să se întărească spiritul vorbind despre o nouă credință pentru tine „.!

O torță mică pe perete ilumina ușor imaginea subțire a unui tânăr care încă se aplecă asupra acestuia din urmă în viața scurtă printr-un mesaj. Cât de mult a scris astfel de mesaje tandre și pasionale? Au venit la el pentru ajutor în această chestiune delicată - și tineri timizi, fără barbă și maturi, cu urme de bătălii de viață pe fețele bătătorite de vreme, bărbați. Toată lumea în care dragostea sa trezit și care nu i-ar putea exprima iubita. Și el, creștin prin credință, episcopul rangului nu a refuzat niciodată! Cum poate cineva să nege dreptul sacru de a iubi și de a fi iubit? La urma urmei, acest sentiment sfânt face o persoană mai aproape de Domnul!

Chiar dacă el însuși nu a realizat încă această intimitate și continuă să urmeze ritualurile păgâne! Dar dacă sa născut în inima acestei mici, scânteie uneori slab, flacără, care poate izbucni din ea, curăță sufletul și o face mai perfectă! Cum ai greșit, toate-puternic, împăratul Julius Claudius al II-lea, când un decret interzis să se căsătorească legionarilor tale, a anulat toate angajamentele de teama că nu este atât de dornic ei vor fi în beneficiul imperiului, nu atât de curaj va apăra temelii! Dar marele imperiu este format din mii și mii de familii tinere, oameni care cultivă meserii teren în proprietate și activitatea lor îmbogăți trezoreria imperială!

„Nu plânge pentru mine, nu umbrească fața lor fată frumoasă cu durere nu vreau dvs. frumos, doar pentru a începe să vadă ochii lumii, scăldată în lacrimi amare :. Nu că te-am vindecat!“ a continuat tânărul episcop scrisoarea sa.

a doua pasiune după ce Dumnezeu și lucrarea creștină de a predica doctrina creștină - a avut o dorință de a cunoaște misterele naturii și lumea înconjurătoare și, în consecință, să fie vindecat. A încercat să-i ajute pe toți cei care l-au rugat să se vindece. Și când a văzut că neputincios pentru a ajuta, a încercat să cel puțin a ușura durerea de suferință, spălarea rana cu vin, astfel încât să nu au dezvoltat o infecție sau adăugarea de droguri plante medicinale terapeutice care a crescut în abundență în câmpurile și pădurile din orașul său natal din Terni.

De-a lungul timpului, cunoștințele sale despre științele naturale și doctoring lărgit, și faima ca un doctor iscusit, capabil să vindece orice boala! Din ce în ce mai des, oamenii au venit la el pentru ajutor - și "proprii" lor, noi creștini; și "străini", cărora lumina noii învățături era încă necunoscută. Episcopul, pe cuvintele de mulțumire adresate lui, invariabil a răspuns că tot talentul său ca vindecător și o sete de știință - rezultatul ia dezvăluit adevărul creștinismului. pacienții Recunoscător l-au ascultat și de multe ori, intrigat de noua doctrină, credința că ajută minuni de lucru, a acceptat creștinismul. Nu era o răsplată mai bună pentru episcop atunci!

Într-o seară, un vizitator a venit la el - un bărbat cu o pânză de cârpă scumpă, evident, nu voia să fie recunoscut. Dar, privindu-l mai aproape de el, preotul a recunoscut în el bogatul demnitar al orașului Asterius. „Ceea ce l-au adus la mine, eu nu vin la închisoare dacă trebuie să semnez?“ - el a crezut, în prima secundă. Nori peste creștinii care trăiesc în Terni a fost mult timp a început să se adune, și totuși tot mai mulți adepți ai noii credințe - familii întregi - au fost aruncate în închisoare, și foarte rar cineva vine la libertate!

Episcopul nu a fost frică de martiraj, el ar putea regreta un singur lucru: fiind în prim de viață și de cunoștințe, cât de mulți oameni ar putea ajuta la vindecarea mai multor păgînii, adoratori ai creștinismului!







Dar sa dovedit că un vizitator puternic a venit cu un scop complet diferit: "Am auzit că tratați orice fel de boală!" - a început aproape amenințător, dar cel căruia i se adresează, auzit de acest groznostyu o anxietate de arsură și durere pentru draga creatura. „Nimeni, dar Dumnezeu nu poate vindeca orice boala doar încerc să urmeze cunoștințele sale de natură și medicina și tot ce pot -.! Nimic în comparație cu cunoașterea adevăratei credințe“ - Puternic, dar în același timp, preotul a spus cu îndrăzneală. Nu-i era frică să-și exprime opiniile și soarta până acum îl ținea de necazuri. "Nu-mi pasă de credința ta!" întrerup Asterius. "Fiica mea suferă și vreau să o ajut cât mai mult posibil!" Vocea i se opri brusc și a tăcut.

"Unde este ea și ce este boala ei?" - episcopul-

14 februarie Sf. Valentin
vindecător, simțindu-se cum în sufletul lui apare o dorință acută de a ajuta pe cel care suferă, amestecat cu interesul constant al cercetătorului-cercetător. Deci a fost întotdeauna când a început să trateze pe cineva. Demnitarul a făcut un semn și doi servitori au adus pe o targă o fată fragilă care a promis să se transforme într-o adevărată frumusețe în câțiva ani.

La prima vedere, era sănătoasă - corpul nu ardea într-o febră, nu s-au observat semne vizibile ale bolii. "Fiica mea este orb!" a spus tatăl său în disperare. "Îi poți da ocazia să te bucuri de soare?" Episcopul se gândi. A trebuit să returneze viziunea pierdută după o vânătă severă sau o arsură parțială. Tratamentul a fost lung, uneori obositor, dar în cele din urmă boala a scăzut ... Dar aici? Dar nu este în regula lui să refuze ajutorul, chiar fără a încerca să se vindece! „Bine, Asterius demnitar“ - a spus el, și a ridicat mâna într-un gest de atentionare: „Da, te cunosc: familia ta este destul de bine-cunoscut în orașul nostru voi încerca să se întoarcă ochii fiicei tale, dar speranța că va vedea lumina, de asemenea. este slab! "

"Dacă ea va deveni o persoană cu deficiențe de vedere, te voi face bine!" - a promis patricianul. "Mulțumesc, dar nu am nevoie de bani", a răspuns vindecătorul. Săptămâni lungi și luni de tratament întins. Nimeni nu știa că preotul creștin tratează fiica demnitarului de orbire: Asterius nu dorea nici o problemă, dar dorința de a-și vedea sănătatea fiicei sale iubitoare îi înduplea teama. Fiica demnitarului a fost orb, dar nu surd și posedă o minte curioasă și un caracter ușor. Creștinul a vorbit cu ea și uneori și tatăl ei sa alăturat. Episcopul nu a încercat să-și impună credința, el a răspuns când a fost întrebat și ia spus când a fost întrebat.

A trecut toamna, apoi iarna. Într-o zi, eforturile vindecătorului și speranțele întregii familii Asterius au fost realizate: fata a început să vadă! Pentru prima dată, a reușit să-și vadă familia și medicul, pe care le-a recunoscut mai devreme doar prin vocea și pașii ei. Cu uimire, ea a descoperit că era destul de tânăr și frumos! Și cu răbdare sa predat la primele ei sentimente și vise de girlande, despre care nu putea să viseze, fiind orb. "Acum nu am nevoie de tine, Asterius!" Creștina a spus odată. "Ți-am îndeplinit cererea și fiica ta vede că nu mai vin la tine acasă". "Cuvintele mele nu pot transmite toată puterea recunoștinței mele pentru asta!" răspunse bogatului demnitar. Lăsat singur, Asterius sa gândit mult timp, decisând ceva important pentru el însuși. La sfârșitul zilei, el a apărut din nou în casa creștinului, singur, ascunzându-și fața și figura sub mantie, ca prima dată ...

- Ce vă aduce, demnitar, în casa mea umilă? - a întrebat episcopul său, deși adânc în jos, a ghicit adevăratul motiv al vizitei. "Vreau să convertesc la credința voastră, creștină!" oaspetele a răspuns ferm. "Câte sacrificii i-am adus dumnezeilor mei, câți vindecători au fost invitați la ea și nimeni nu putea să facă ceea ce ați făcut cu credința voastră smerită!"

Cu un zâmbet liniștit privit episcopul la însoțitorul său: „Dar tu știi, un căpitan, acum este prea periculos pentru a deveni creștin este cu adevărat dorința de a adera ferm la adevăr sau sunt conduse printr-o simplă mulțumită mie, vindeca fiica ta de la o boală.?“ „Crede-mă, un creștin, nu numai datorită mă împinge la această decizie, eu sunt ferm în căutarea mea și toată familia mea mă sprijină în acest!“ Joy aprins fața episcopului, și a spus: „Atunci să mergem, voi organiza o ceremonie cu toată familia“

Deci întreaga familie a demnitarului roman a devenit creștină! Mai ales sa bucurat pe fiica tanara Asterius: la urma urmei, sa apropiat de iubita ei si acum putea sa o vada mai des in serviciile crestine pe care le-a interpretat in casa lor. Singurul lucru care ia supărat era că conversația dintre ea și preot nu a continuat! A jelit amar aproape toată ziua când a aflat adevăratul motiv pentru această stare de lucruri - iubita ei nu va deveni niciodată soțul ei din cauza rangului ei și a jurământului de celibat!

Între timp, vestea că întreaga familie Terni demnitar a intrat în credința creștină interzisă, și că persoana pentru a efectua ceremonia - nimeni altul decât celebrul toate-Christian vindecator, a zburat la palatul împăratului Claudius Julius. El nu știa încă cine este această familie, care a îndrăznit să încalce toate legile și să accepte credința interzisă! Dar, nimic, va fi cunoscut foarte curând! Între timp - prindeți pe acest creștin mizerabil și îi tăiați capul, astfel încât nici unul dintre prietenii săi să nu se poată gândi chiar la o astfel de mutare la creștinism!

Și acum, el este întemnițat și în câteva ore existența sa pământească va fi întreruptă ... El știa că o ființă din lume ar plânge mai mult moartea decât prietenii și co-religioanii! El nu putea să nu-i spună celui căruia i-a revenit ocazia de a admira lumina soarelui și frumusețea lumii, că îi va oferi dragostea lui cu plăcere, dacă nu ar fi fost obligat de o promisiune!

„Preferata mea nu am putut să împărtășesc cu voi viață, pentru a vă oferi o familie, copii ... Dar pentru mine ai fost singurul cu care am vrut totul să treacă prin care nu plânge pentru mine, se bucura de viata -!! Și știu că eu sunt mereu invizibil va cu tine, pentru că sufletul meu, ca și al tău, este nemuritor! "

Episcopul scufundă stiloul cu cerneală pentru a semna scrisoarea. picături de cerneală dintr-o dată a alunecat de pe vârful creion și trânti pe pergament, creând un loc care seamănă cu o inimă ... El a zâmbit la această imprimare neașteptată, a zguduit din nou stiloul și a adus „Valentine ta“.

Ușa temniței se deschise brusc, iar pe prag a apărut ... Asterius. Întreaga lui figură a vorbit despre durere. „Îmi pare rău, prietene, că din cauza mea trebuie sa mori“ - a spus el, dar Valentin l-a întrerupt: „Nu plânge pentru mine, ești în nici un fel de vina am îndeplinit scopul său și nu se teme de moarte!“ Ei s-au îmbrățișat ca prieteni. "Ai grijă acum, Asterius, familia ta este în pericol! Poate vin pentru tine!"

"Nu mi-e frică de suferință și mi-am ascuns familia într-un loc sigur!" - a asigurat demnitarul. "Îmi îndeplinesc ultima mea cerere, Asterius, dați această notă celui care a devenit pentru mine bucuria zilelor din urmă ..."

„Eu știu cine te referi, Valentin, și asigurați-vă că pentru a livra mesajul pentru ei, nu vă faceți griji, de asemenea, cu privire la cei care rămân fără tine voi continua doctrina creștină ..!“ - a spus aprig Asterios. "Îmi umpleți inima cu bucurie și mă voi preda ușor călăului, știind că dragostea pe care am predicat-o pentru aproape toată viața mea va continua să servească Domnului și poporului nostru!"

Episcopul este executat noaptea, aproape în secret, pentru a evita neliniștea: oamenii din oraș au iubit și au respectat acest om. Trupul său va fi îngropat în Roma, iar în acest loc acum (Biserica Praxedes din Roma), în Terni - există o bazilică în memoria lui. Și în Biserica Sf. Anton din Madrid și chiar și în Irlanda (în Dublin, în cazul în care el nu a fost niciodată în Biserica Biserica Maicii Domnului de pe Muntele Carmel, care este cunoscut și numit alb Friar Street Church) -. Buried rămășițele sale sacre.

Acest dar al Irlandei în 1835 a făcut Papa Grigore al XVI-lea.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: