12 sfaturi importante despre cum să spălați lucrurile pentru copii, până la trei

În timpul tinereții părinților noștri, și chiar mai mult, bunica, spălarea a fost o adevărată faptă. Mai ales dacă era vorba despre lucruri pentru copil. Îmi amintesc cum mama mea a frecat săpunul de rufe și a înmuiat scutecele fratelui mai mic în tuns.







12 sfaturi importante despre cum să spălați lucrurile pentru copii, până la trei

Din fericire, de atunci, omenirea a inventat o mașină de spălat și scutece. Pentru acest uriaș "respect" față de progresul tehnic. Dar când am apărut prima dată pentru prima dată, mi-am amintit într-un fel șarpele din săpun: este laborios, dar ecologic. Și din simplul gând că lucrurile copiilor se vor uza cu chimie caustică, m-am simțit neliniștit.

1. Pulbere de spălat pentru adulți, hainele pentru copii nu pot fi spălate. Are o cantitate mare de substanțe care se depune pe tesatura după spălare. Acest lucru este necesar pentru a se asigura că lucrurile pe viitor mai puțin încurcate, nu atât de repede murdare, miros plăcut, strălucire cu alb sau culori conservate. Dar nou-născutul meu nu are nevoie de toate aceste "clopote și fluiere". Mai degrabă, dimpotrivă: înălbitorii, parfumurile, balsamurile pot provoca reacții alergice, iritații, dermatită și chiar astm. De aceea, detergenții pentru adulți trebuie să fie departe de lucrurile copiilor.

Detergentul pentru detergenți pentru adulți trebuie păstrat departe de lucrurile copiilor

2. Puteți cumpăra numai pudră de spălare și geluri, care sunt destinate pentru lenjerie de corp pentru copii. Chiar și superfood-ul - cea mai bună pulbere adulți din lume, cea mai sigură din asigurările producătorului, nu ne convine. În producția de detergenți pentru copii este imposibil să se utilizeze agenți care au permis pentru alte pudre: clor, fosfați și agenți tensioactivi anionici (A-surfactanți).

3. Este necesar să se aleagă acele mijloace de spălare pe eticheta cărora se indică faptul că pot fi utilizate din primele zile de viață.

4. Pulberile pe bază de săpun sunt mai sigure. dar au un singur dezavantaj serios - sunt foarte clătite din haine.

5. Când bebelușul este puțin mai în vârstă și începeți să introduceți o atracție, aveți nevoie de o bună îndepărtare a petelor. Este mai bine să alegeți pe bază de peroxid de hidrogen. Acestea sunt nontoxice (spre deosebire de eliminatorii de pete pe bază de clor), pe lângă faptul că dezinfectează hainele.







Și pediatrul matus mi-a dat câteva sfaturi profesionale despre spălarea lenjeriei pentru copii:

6. Nu spălați barilul "înmuiat" al glisierelor sau al corpului pentru copii. Este necesar să ștergeți totul. Ștergând o bucată mică, aproape sigur lăsați restul detergentului pe haine. La urma urmei, un astfel de lucru nu poate fi clătit bine.

Nu lăsați învelișul murdar de rufe, spălați lucrurile copiilor de multe ori

7. Dacă bebelușul nu a vindecat încă o rană ombilicală, hainele și scutecele trebuie să fie călcate de pe ambele părți. Este mai bine să activați modul de călcat cu abur, astfel încât lucrurile să fie dezinfectate în continuare.

8. Spălați frecvent hainele pentru copii, nu depozitați rufele în grămezi mari - cu cât așteaptă mai mult glisierele înmuiate, cu atât mai multe bacterii pe care le stabilesc. Nu permiteți spălării murdărite să stea mai mult de două sau trei zile.

9. Lenjeria pentru copii este cel mai bine uscată la soare, în aerul proaspăt. Uscarea casei va crește doar umiditatea din încăpere. Deși, în sezonul de încălzire, poate fi chiar util.

10. Lucrurile copil (cel puțin până la vârsta de 2 ani) trebuie spălate separat de hainele adulte, de la lenjerie de pat, prosoape. La lucrurile adulte, există multe microorganisme care se pot spăla în siguranță, le puteți muta în haine pentru copii.

11. Spălați întotdeauna hainele pentru copii cu funcția "clătire suplimentară". Dacă mașina de spălat permite, cel puțin o clătire să facă apă caldă - curăță în mod eficient reziduurile de detergent.

12. Mijloacele lichide pentru spălarea hainelor pentru copii sunt mai moi și se clătesc mai repede.

Încerc să observ aceste puncte. În plus, nu este nimic complicat în ele: nu este un îngheț de 20 de grade în spălarea lenjeriei de gheață. Și sunt calm că copiii mei (și acum am trei) nu amenință să se dermită din cauza unor haine prost clătite.

12 sfaturi importante despre cum să spălați lucrurile pentru copii, până la trei

Într-o lună fiul nu a ținut capul, de aceea am început să ne întărim sănătatea cu toată puterea lui. I-au dat un masaj și o gimnastică pe fitball, iar din a patra lună, tatăl său a început să se comporte cu gimnastica dinamică dinamică.

Mulți părinți cred în masajul pediatric ca un panaceu. Dar acest lucru nu este întotdeauna cazul. Uneori poate chiar să dăuneze. Nadezhda Vergeles, o asistentă de masaj, vă va ajuta să înțelegeți adevărul și miturile.

Un manechin este primul asistent al tinerilor mame care sunt sigure: sucul ajută copilul să se calmeze mai repede și să doarmă mai bine. De fapt, totul nu este atât de mare. Ce este periculos acest obicei dăunător și cum să-l înrăutăți de ea?

La părinții, ai căror copii s-au născut înainte de termen, există întotdeauna multe întrebări. Unul dintre cele mai importante: cum să vaccinezi un copil, care este slăbit și totuși rămâne în urma colegilor. Do3 se ocupă de Dr. Elena Selezneva (Ucraina).

O odihnă completă este foarte importantă pentru copil, mai ales dacă copilul este activ. Obișnind copilul cu regimul, va fi mai ușor să îl puneți seara.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: