10 Lucruri uimitoare la școala elvețiană

Aproape o lună în școala elvețiană și nu am timp să scriu ce mă uimește. Voi împărtăși acest lucru. Lasă-i pe cei mai avansați mame, tați și profesori să ia cele mai bune rezultate în casele, școlile și cursurile lor.







Lecțiile merg în blocuri de o oră și jumătate. Între ei, douăzeci de minute de odihnă, în timpul căreia copiii sunt mereu pe stradă. Da, înțeleg totul despre diferența de vreme, dar aici este o școală construită astfel încât copiii să părăsească sala de clasă pentru aer sub un baldachin. O astfel de terasă pentru fiecare clasă. (Ei bine, brusc tu vei construi școala ta). Nici măcar nu trebuie să-și schimbe pantofii. În orice ploaie și vânt sunt acolo.

În vreme bună, toată lumea (și profesorii, jur!) Joacă fotbal, baschet, ping-pong și tot felul de bouncers. Un copil care nu alerga, cel mai probabil va fi dus la medic. M-au luat în fiecare zi în primele două săptămâni. Și nu știu că poți să te duci la școală.

De la 11:30 la 13:30 o pauză de prânz. Puteți rămâne în școală, puteți merge acasă. Sunt puțin supărat de această pauză, dar din cauza asta, copiii nu se obosesc deloc. În general. Alena a întrebat ieri: "Și cât timp vom avea odihnă așa?". În dimineața ei studiază de la 8:15, seara până la ora 16:00. Miercuri este o zi scurtă până la ora 11:30.

Dicționar de dicționare sunt scrise sub imagine. Aceasta este, sub imaginea care denotă un cuvânt, este necesar să scrieți corect acest cuvânt. Și nu dictatură, brazi. Cred că acest lucru este din seria "toate ingenioase este simplu". Copilul își amintește cum este scris cuvântul, comparându-l vizual cu imaginea. Funcționează ireal.

Când fac un raport, ele includ întotdeauna muzică. Încă nu înțeleg cum funcționează acest lucru, dar "întocmirea unui raport" este întotdeauna o întorsătură din cauza faptului că copiii înșiși aleg muzică pentru el. În raport, apropo, costum și rechizite sunt binevenite. Un mini-joc.

Nu există prezentări Power Point. Se crede că un copil dintr-o școală primară nu poate face o prezentare pe cont propriu.

În matematică, cum să rezolve exemplele nu explică. Adică, copilul, pe baza cunoștințelor sale existente, ar trebui să vină cu cât de ușor este de a rezolva, să spunem, 48 + 53, să ieși și să explice. Nu există un mod corect, toată lumea decide cum se simt confortabil. În felul lui.







Din acest motiv, de exemplu, atunci când a devenit clar că clasa știe deja împușcat, și Olesia încă nu știu toți copiii s-au grabit sa-l explice în diferite moduri, folosind mere, cuburi și argilă. Profesorul s-a retras, iar două zile mai târziu tocmai la întrebat dacă totul era clar. Olesya spune: "N-am mai fost în stare să înțeleg niciun subiect înainte".

Mulți atinge cu mâinile. Întreaga lume din jurul nostru este despre "atingerea și încercarea".

Gustat aici grâu, secară și ovaz. Apoi ne-am dus la moară pentru a le tăia totul. Acum li se promite că brutarul va coace chifle din făină și le va aduce la școală.

Geografia studiază literalmente regiunea locală: "Aici avem un astfel de râu, să urmărim. Vedeți, solul este așa și așa și aici și așa. Aici pe munte, uite, o astfel de vegetație, dar pe acel munte - o să mergem mâine - o altă vegetație ".

Pe această temă, despre "attivita creativa", - orele sunt aceleași ca și pentru educația fizică. Și aceștia sunt cei doi lideri în ceea ce privește numărul de ore pe săptămână.

Credeți că greșelile sunt calea spre succes. Alena în clasă (clasa a 3-a) a făcut chiar și o astfel de zână de greșeli (o păpușă foarte frumoasă drăguță). Înseși, mâini. Fairy această voce, este clar, profesorul le explică că este bine să fie confundat și este posibil, nu este nimic de îngrijorat, pentru că tu: a) gândi creativ; b) nu vă fie teamă să încercați.

La Oleși (clasa 5), ​​profesorul spune în fiecare zi un nou exemplu dintr-o știință când eroarea a dus la deschidere.

Aveți nevoie de un ajutor pentru medic, dacă doar dvs. ați dorit mai mult de două săptămâni! Adevărat, acesta este singurul moment în care trebuie să faci toate sarcinile acasă. Ei bine, bine. Așa să fie.

Școala primară. Municipal, absolut gratuit. În viziunea mea la Moscova, ritmul este destul de lent, dar totuși, programele în ansamblu coincid, în timp ce pentru Olesya clasa a avansat chiar ușor în comparație cu cea rusă. Nu înțeleg cum o obțin cu o astfel de abordare "de odihnă". Dar vom vedea.

Totul este rosu acolo numai în școala elementară. În liceu, și chiar mai mult în instituțiile de învățământ superior, există un screening strict. Ea cu această atmosferă relaxată în școală pentru a intra nu este realistă, ci costul claselor suplimentare, tutori etc. pur și simplu nerealiste în comparație cu condițiile rusești. Dar totul este corect - 90% din populație muncesc, iar 10 cred că este mai bine să lucrezi și să te bucuri de viață). Opinia se bazează pe evenimente reale)))

Și, în opinia mea, școala elementară oferă toate CUNOȘTINȚELE necesare. Dar atitudinea față de învățare și cunoaștere este deja o familie și un mediu. De aici discuția despre egalitatea șanselor. Deși în privința exemplului Zurich aveți dreptate.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: