10 cuvinte care trădează îndoială de sine

Am însușit arta de navigație prin poștă, folosind «J» și «K» cheie, dar există un lucru în care am excelat chiar mai mult - am învățat să recunoască lipsa de încredere în sine.







10 cuvinte care trădează îndoială de sine

Adesea, ei raportează că ei "fac ceva" în general. Uneori, cineva vorbește despre o idee de afaceri, care, așa cum era de așteptat, va trage. Există, de asemenea, apeluri și scrisori foarte timide care mă fac să mă îndoiesc dacă interlocutorul înțelege chiar și puțin despre ceea ce vorbim.

Cum îl definesc? Există cuvinte cu care puteți înțelege cu ușurință cât de încrezător este o persoană, în competența sa și ca produs pe care vrea să vă vândă. Dacă sunt prezente în scrisoare, pentru mine este un semnal clar: ceva nu este în regulă. Deoarece chiar și expeditorul nu este sigur de produsul sau ideea lui, într-adevăr nu ar trebui să pierd timpul pe el.

Nu vă grăbiți să le spuneți oamenilor că puteți face ceva. Nimeni nu vă cere să faceți acest lucru pentru pacea lumii și este mai bine să răspundeți la întrebări specifice despre lucruri care trebuie făcute, nu "pot să fac X", ci "voi face X". Când vă promit că „va fi capabil“ pentru a finaliza un raport termenul limită, se pare că încearcă să se convingă pe sine - și, prin urmare, se îndoiesc în abilitățile dumneavoastră, nu știi cum să gestioneze timpul, sau dacă aveți lucruri mai bune de făcut.







Un cuvânt care trebuie evitat în corespondența de afaceri. Oricine spune că "este puțin probabil să facă ceva" sau "este puțin probabil să vină la o întâlnire" cauzează o dispreț instantaneu. Acceptă oferta sau refuza, explicând motivul - și va arăta mai avantajos în comparație cu "polite" mews, care numai crește incertitudinea.

Dacă nu sunteți un anchetator din partea procuraturii, opriți orice "suspect". Nu te ascunde în spatele ceții de cuvinte, vorbește direct. O sursă sigură a spus că investitorul se pregătește să părăsească proiectul? Aveți anumite fapte care să vă justifice noul nou plan de marketing? Deci spune-mi.

Pun pariu că Mark Zuckerberg nu a folosit niciodată cuvântul "imposibil" în poștă. După un astfel de răspuns, destinatarul încetează imediat să creadă în tine. În schimb, spune-mi de ce va fi dificil să realizați sau pur și simplu să refuzați să urmați schema propusă. Dar nu pierdeți timp oamenilor, spunând despre ceva care este "imposibil".

Povestea îndoielii conduce la îndoieli și mai mari. Este mai bine să cereți să clarificați o întrebare pe care nu ați înțeles-o sau să vă exprimați argumentele împotriva dvs. Când scrieți că "vă îndoiți", se pare că fie nu înțelegeți suficient despre subiect, fie că nu este prea interesant pentru dvs.

Ați trimis o scrisoare folosind cuvântul "complexitate" sau "jena" în ea? Înseamnă că ești un ratat, în confuzie. Acesta nu este tonul de la care trebuie să inițiezi o propunere de afaceri sau o cerere de strângere de fonduri - nimeni nu vrea să contacteze pe cei care nu reușesc.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: