10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

Orice câine poate mușca. Acesta este un fapt. Cu toate acestea, unii câini vor face acest lucru mult mai probabil decât alții. Poate că sună ca o surpriză, dar cele mai agresive rase de câini nu sunt neapărat cele mai periculoase rase. De fapt, câinii cu adevărat periculoși sunt mai puțin agresivi. Mai jos este o evaluare a celor 10 rase canine cele mai agresive din lume.







10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

Surpriză! Conform unui studiu recent, acest câine mic normal a fost recunoscut ca fiind cea mai agresivă rasă din lume. Și în ciuda faptului că teckhound nu poate provoca vătămări grave oamenilor, indiferent de cât de mult le mușcă, acest mic monstru este cunoscut pentru ura față de străini. După cum sa dovedit, unul dintre cele 5 taxiuri cel puțin o dată într-un străin muscat și unul din cei 12 - a atacat propriul său stăpân.

2. Chihuahua

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

În al doilea rând este o altă rasă, pe care nimeni nu o poate lua în serios. Când vine vorba de agresivitate, puțini câini pot depăși Chihuahua. De fapt, chihuahua este mai probabil să te muște decât pe Doberman!

3. Jack Russell Terrier

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

Rasele mici compensează dimensiunile lor mici cu agresivitate. Al treilea în lista celor mai agresivi câini din lume a fost un alt câine "de jucărie", și nu un pitcher sau un buldog, cum era de așteptat. Jack Russell Terrier este ... un terrier și asta este: terrierii nu tolerează deloc tratamentul brutal și vor rezista cu înverșunare. Asigurați-vă că pentru copiii care pot juca brutal cu animale cu patru picioare.

4. Schnauzerul gigant

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

Nu numai agresivii Risen Schnauzers (în special pentru alți câini, dar și pentru străini) sunt, de asemenea, câini destul de mari, ceea ce le face de două ori mai periculoase ca oricare dintre rasele menționate mai sus! În plus, această rasă de servicii necesită o pregătire specială și, în consecință, necesită un control special. Datorită mărimii lor mari și a laturii puternice înfricoșătoare, Schnauzerul Riesen este considerat un câine de pază bun.

5. Rottweiler

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei






Rottweiler este una dintre cele mai populare rase din lume. Acești patru picioare sunt câini cu adevărat uimitori. Cu toate acestea, trebuie avut în vedere faptul că Rottweiler se poate comporta agresiv față de alți câini și, dat fiind puterea sa, acest lucru poate duce uneori la consecințe neplăcute. Mai mult, Rottweiler îi apără cu disperare pe proprietar, iar acest lucru se poate manifesta agresiv față de străini dacă câinele simte că proprietarul său este în pericol.

6. Chow Chow

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

Chow-chow arată atractiv și drăguț. Dar acest lucru nu este adevărat. Adulți chow-chow nu se aplică câinilor în care puteți avea încredere, mai ales atunci când este vorba despre copii și străini: ele sunt foarte iritabile și dreptul lor la hrană este dovedit prin agresiune. În plus, ei sunt, prin natura lor, apărători buni și nu vor permite nimănui să se apropie de proprietarii lor sau de teritoriul lor. S-ar putea să fiți surprinși să vedeți Chow Chow pe această listă, dar adevărul este că ei sunt încă una dintre cele mai agresive rase de câini din lume.

7. Pit Bull

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

În timp ce fanii de rock adesea laudă caracterul, blândețea și prietenia taurilor, nimeni nu poate nega faptul că taurii pitbull încă au instincte agresive. Și, deși pitbul poate fi un câine neagresiv de familie, în raport cu alți câini și străini, se poate manifesta o agresiune puternică. Se crede că acest câine poate distinge prietenii de dușmani, dar, totuși, animalele mici (pisicile și iepurii) sunt o pradă pentru ei, iar acest lucru nu trebuie uitat. Dacă sunteți un cîine de câine cu experiență și sunteți hotărât să aveți acest câine, veți fi plăcut surprinși.

8. Papillon

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

Acest câine elegant elegant mușcă de fapt foarte tare! Papillioanele sunt deosebit de agresive față de copii, deoarece sunt foarte supărați și nu vor tolera nici un abuz. În plus, proprietarii de papillons și proteja în mod activ proprietarii lor, care poate duce la un atac asupra străinilor.

9. Cocker Spaniel

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

Cockerii sunt una dintre cele mai iubite animale de companie. Sunt apărători buni ai gazdelor, dar nu atât de mult încât să le numim agresivi. Cu toate acestea, spaniolii de cocker au intrat în top zece datorită bolilor genetice: câinii din această rasă sunt înclinați la "sindroame furioase". Această boală este foarte periculoasă și conduce la atacuri bizare ale câinilor asupra stăpânilor lor. În cazul în care spanielul dezvoltă această boală, atunci singura cale, din nefericire, este de a-și adormi animalul.

10 Doberman Pinscher

10 Cele mai agresive rase de câini, câinii mei

Dobermanul are o reputație nemaivăzută, dar recent această imagine negativă se topește treptat, datorită faptului că mulți oameni încep acest câine ca un animal de companie, așa că rolul său tradițional de paznic îl ia pe bancheta din spate. Cu toate acestea, Dobermanii nu au fost folosiți accidental ca câini de pază. Dobermanii sunt apărători buni ai stăpânilor lor și înțeleg instinctiv când gazda este într-adevăr în pericol. Dar Dobermans poate fi agresiv față de alți câini sau de străini, așa că ar trebui să fie atent supravegheați.

Distribuiți acest link:







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: