5 modalități de a susține o persoană în timpul topirii, neurodiversitatea din Rusia

Recent, cuvântul "melteddown" a devenit popular. Când o folosesc, vreau să spun nu numai că sunt dracu 'de faptul că lucrurile au mers complet, așa cum am nevoie. Adică experiența înfricoșătoare, total consumatoare și necontrolată de supraîncărcare. Meltdown-urile fac parte din această experiență. Cel mai adesea oamenii vorbesc despre topiri la copii, dar apar și la adulții cu autism (și adulții cu alte neuro-diferențe).







Nu am foarte multe descompunere, dar când apar, provoacă multe inconveniente și mă privează de capacitatea de a controla situația. Și, sincer, mi-e rușine dacă se întâmplă în fața altor oameni.
Ultima Meltdown a condus la faptul că am avut de a apela un prieten, care a venit și ma luat de la marginea drumului, pentru că fără o astfel de salvare, eu doar nu a putut obține în mod independent și în condiții de siguranță acasă.

1. PREZENTA.
Când o persoană se află în starea de topire și simțiți că nu puteți face nimic, puteți fi tentat să plecați. Poate că ți-e greu să te uiți la cum suferă o altă persoană și deci vrei să pleci. Cu toate acestea, atunci când arunci persoana care este într-o stare de suprasarcină și care sunt rele acum, puteți astfel „spectacol“ l că, în cazul în care au stres și de suprasarcină, comportamentul lor este deranjant și inacceptabil.

Dacă o persoană nu ți-a spus să-l lași singur în astfel de situații, prezența ta poate fi foarte utilă. Chiar dacă tocmai umbli în cameră. Personal, îmi place atunci când în timpul următoarei Meltdown este cineva am încredere, dar eu nu vreau acest om a vorbit cu mine și ma atins până mă calmez.

Probabil, ar trebui să-i întrebați pe prietenul tău - când va fi într-o stare calmă și stabilă - cum te comporți cu el în astfel de cazuri. Întrebați ceva de genul: "Data viitoare când vrei să fiu cu tine în cameră sau ți-am dat timp să fii singur? Ce este mai util pentru tine? "
Principalul lucru - nu încercați să-l puneți în discuție în mijlocul împrejurării, pentru că probabil că prietenul dvs. nu vă va putea răspunde. Sau poate să spună ceva că nu a vrut să spună cu adevărat, pentru că nu înțelege bine și nu folosește vorbirea orală într-o astfel de stare.







(Nota de margine: Dacă o persoană dorește să fie aproape de înălțimea de suprasarcină, nu înseamnă că percepția sa tactilă rămâne același, de exemplu, în cazul în care în timpul Meltdown am plans / tipa / tângui, apoi atingeți se poate agrava doar aceste simptome, și încercări. vorbești cu mine întări preocuparea mea. rămâne nu mă mângâie, și forțat într-o poziție defensivă. de exemplu, în ciuda faptului că atingerea fizică îmi place cele mai multe îmbrățișări în timpul Meltdown nu-mi place când mă îmbrățișez. când am n Ojo, cel mai probabil, nu vreau să mă atingi, și dacă eu nu spun contrariul, este mai bine să acționeze pe baza acestor ipoteze. După terminarea Meltdown, vreau, de obicei, să fie îmbrățișat de cineva am încredere. Când fiul meu este rău, el de obicei, preferă să fie lăsat în pace, dar este, uneori, o presiune reconfortant pe spate).

2.SPOKOYSTVIE.
Știu că este imposibil ca cineva să se liniștească sau să se comporte calm. Dar eu pot spune că de două ori în timpul Meltdown ma ajutat foarte mult pe altcineva calm - și ambele ori am simtit ca si cum calmul persoana umple magic în spațiul de influența lui liniștită. Se simte ca și cum am dat ceva mic, cald și prețios pe care am putut ține în mâinile lor, iar această căldură este transferată pe tot corpul. E greu de explicat, este imposibil de înțeles rațional, dar este foarte important. Poate că acest lucru nu este un sfat foarte util, deoarece nu există un beneficiu practic direct, dar nu pot să nu menționez.

Iată frazele pe care le puteți spune dacă această persoană vă poate auzi:
„Lasă-mă să știu dacă aveți nevoie de ajutor“, „nu are nici un sens să se grăbească“, „avem timp“, „Eu știu că acum nu este ușor, astfel încât să ia timp și să încercați să obțineți peste ea.“

5. ACCEPTARE.
Vreau să spun o atitudine imparțială, o dorință de a fi aproape, o înțelegere a importanței problemei și sprijin fără nici o încercare de a corecta comportamentul unei persoane. Tu ar trebui să sprijine din toată inima - Vreau să spun că nu trebuie să se comporte în așa fel încât persoanele cu autism au văzut că l-ai trata în jos, nu recunoaște gravitatea a ceea ce se întâmplă și de ajutor în ciuda faptului că, evident, nu ar vrea să o facă.

În timpul perioadei topite, oamenii se simt vulnerabili și lipsiți de apărare. Dacă ei simt că din cauza lor pe care se confruntă cu stres, sau neplăcut să fie în jurul valorii, unele dintre ele le va da vina pe care le provoca anxietate, și le va aduce și mai multă suferință.

Unii oameni aflați în starea de topire pot folosi vorbirea orală și pot spune ceva de genul:
„Mă simt atât de prost“, „Sunt atât de rușine“, „e de rahat, eu te doare“, „Mă simt atât de inconfortabil cu ceea ce am luat de la tine în timp.“

Puteți răspunde la aceste fraze aproximativ în felul următor:
„Este de a fi nevoie de asistență, nu este nimic prost“, „nu va fi rău“, „Sunt foarte fericit că acum sunt aici cu tine“, „tot ce uneori au nevoie de ajutor“, „eu sunt mereu gata pentru a fi cu te dacă ai nevoie de mine „“ chiar acum eu încă nu au nici lucruri importante de făcut „“ voi fi aici cu tine până când din nou simți în siguranță și nu doresc să fie lăsat în pace. "

Distribuiți acest link:

Dreptul de a folosi materiale.







Trimiteți-le prietenilor: