15 Citate cele mai bune de homar homar

Omar Khayyam este un salvator, un matematician, un astronom și un poet. În acest articol, am adunat cele mai bune citate ale lui Khayyam în formă poetică - rubai despre viață, dragoste și vin.

În lucrarea sa Rubai Khayyam ridică întrebări cu privire la sensul vieții, castitate, fericire, dragoste, prietenie și, desigur, băutura lui preferată - vin.







Nu invidia pe cei puternici și bogați. Pentru răsăritul soarelui vine întotdeauna declinul. Cu această viață, scurtă, egală cu un oftat, tratați ca o dată pentru tine de a închiria.

Cine trăiește un pic, cu atât mai mult el va realiza. O mâncare de sare care a mâncat apreciază miere. Cine varsă lacrimi, râde cu sinceritate. Cine moare, știe că trăiește!

"Iadul și cerul sunt în cer", afirmă bigotul. După ce m-am uitat în mine, am devenit convinși de minciuni: iadul și cerul nu sunt cercuri în palatul universului, iadul și raiul sunt două jumătăți ale sufletului.

Totul este cumpărat și vândut, iar viața este sincer râzând la noi. Suntem indignați, suntem indignați, dar vindem și cumpărăm.

Nu te plânge, pierde mortal, ieri, afacerile de astăzi nu măsoară măsurile de mâine. Nici trecutul, nici viitorul nu cred. Credeți minutul curentului - fiți fericiți acum!

Da, într-o femeie, ca într-o carte, există înțelepciune. Pentru a înțelege semnificația minunată a lui este doar informată. Și nu vă supărați de carte, deoarece, ignorant, nu a putut citi.

Într-o mână, florile, cealaltă - de sticlă necontestată, piruy cu iubita lui, uitând întregului univers, atâta timp cât moartea unei tornade brusc alege cu tine, ca petalele unui trandafir, viața muritoare chemise.







Cine este un ciudat, care este frumos - nu știe pasiune. În iad, nebunul se îndrăgostește. Iubire indiferentă, ce să purtați, ce să puneți pe pământ, ce să puneți sub cap.

Cui inima nu arde cu dragoste pasionată de dulce, fără să-și mângâie trunchiul secolului său sumbru. Zile petrecute fără bucuria iubirii, consider că povara inutilă și urâtoare.

A iubi și a fi iubită este fericirea. Vă protejați de vremea proastă. Și luându-te cu mâna în mâinile tale, nu te lăsa niciodată, nici măcar în viață ...

Ei spun că bețivii vor merge în iad. Toate prostiile! Dacă băuturii au fost trimiși în iad și toți iubitorii de femei de acolo, ca niște palmieri, ar deveni grădina ta de paradis.

Inima! Lasă vicleanul, conspiră împreună, condamnă vinul, spun ei, este dăunător. Dacă vă spălați sufletul și corpul, spălați-vă poezia mai des, beți vin.

Grădina înflorită, prietena mea și un castron de vin - acesta este paradisul meu. Nu vreau să mă găsesc în altul. Da, nimeni nu a văzut paradisul ceresc! Deci, pentru moment, vom fi mângâiați în pământ.

Dar vinul învață aceeași înțelepciune, pe fiecare ceașcă există o rețetă vitală: "Prilty cu gura - și veți vedea fundul!"

Vinul este interzis, dar există patru, dar în funcție de cine, cu cine, când și în măsura în care beau vin. Dacă aceste patru condiții sunt îndeplinite, este permis tuturor vinurilor sănătoase.

Din moment ce citatele despre "vin" și "iubit" au fost citate, ar fi explicat ce a însemnat Omar prin aceste concepte și ce fel de viață el a condus el însuși. Și pentru a aduce filosofice, profunde în sensul și în inima rubei lor religioase sub titlul "despre vin" și "despre dragoste", este ușor. chiar și cuvintele pe care nu le pot găsi. În general, Omar credea că toată lumea ar înțelege faptele lui în cele mai bune creiere. Pentru cineva "bea". pentru cineva este "adevărat", pentru cineva este "bli ki", pentru cineva "cunoașterea Celui Preaînalt".

Da. Nu înțeleg de ce majoritatea oamenilor cred că rubinele se referă la vin și la femei în sensul literal.

Mi se pare că uneori ne săpăm prea adânc și totul este evident la suprafață.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: