10 Pași spre realizarea unui vis, planificare

(1 vot, medie 5.00 din 5)

10 Pași spre realizarea unui vis, planificare

Din cele mai vechi timpuri, de la omul primitiv, care a luat un băț în mâinile sale, pentru a aduce prada de la vânătoare, la omul modern, cu inteligență avansată, noi, oamenii, stabilit în mod conștient sau inconștient obiectivele noastre. Astăzi, vârsta noastră de informații de mare viteză, viteza proceselor a crescut considerabil, și ține pasul cu cerințele de timp, fără stabilirea obiectivelor devine din ce în ce mai dificilă. Acesta este motivul pentru care subiectul stabilirea obiectivelor - una dintre cele mai importante din timpul de astăzi [/ blockquote].







PASUL 1. Îndepărtarea spațiului pentru vise

Din copilarie, merge la școală, am fost adesea criticat, evaluarea altor persoane care au lăsat un semn în mintea noastră și într-un anumit fel în formă de înțelegerea noastră de noi înșine. Ca urmare, ea a schimbat în mod semnificativ stima de sine, încrederea în sine și entuziasmului. Dar fiind născut în lume cu pumnii strânși, ca și în cazul în care proclamând, „soarta este în mâinile mele“, noi credem că a fost creat pentru noi. Se pare, tot ceea ce ne înconjoară, ceea ce simt, ne-am creat, propria lor mod de gândire! Deci, dacă vrei să trăiești o mai demnă și să învețe cum să-și atingă obiectivele, să ia primul pas pe drumul spre succes: uita evaluarea altor persoane, timbre, opinia publică, vă sceptici - cum știu ei ce poți face? Dacă nu ați atins încă scopul lor - nu vă faceți griji, aveți întotdeauna o nouă încercare. La urma urmei, orice eșec pe care îl avem este doar o cale de victorie. Și dacă crezi în tine - vei reuși!

PASUL 2. Formați în mod clar obiectivul dvs.

Pentru aceasta, folosiți câteva reguli simple:

1) Creați gândire pozitivă.

Aceasta înseamnă că ar trebui să creăm o imagine verbală pozitivă a Viselor noastre fără a neagă de tipul "nu" și "nu". În loc să spună "nu vreau să fiu bolnav în familia noastră", este mai bine să spunem "vreau ca toată lumea din familia noastră să fie sănătoasă". Formule vagi precum "Vreau ca totul să fie bine", rescrieți în cereri specifice: exact ce doriți să obțineți. Când nega ceva, adică alergi din ceva rău, te gândești la negativ și, prin urmare, îl hrănești cu puterea ta. Asta înseamnă că te atragi pentru tine. De aceea, visul dvs. trebuie formulat pozitiv.

2) Construiți visul în timpul prezent.

Acționați ca și cum visul vostru sa împlinit deja, iar rezultatul dorit este atins.

"Locuiesc într-o casă frumoasă".

"Eu conduc o mașină străină bună și confortabilă".

"Am relații bune cu oamenii".

"Mă descurc bine în afacerea mea".

3) Construiți visul în prima persoană.

Asta este: "Vreau să." Și aceasta nu va fi o manifestare a egoismului, deoarece cămara universului nostru este inepuizabilă și abundentă. Este necesar doar să-i găsim în mod corect resursele.

Acum, să rezolvăm etapa trecută:

Vom deschide prima pagină a jurnalului pe care l-am pregătit deja și ne vom formula clar obiectivul conform celor trei reguli descrise mai sus.

Pasul 3. Prezentați-vă visul

Imaginați-vă în viitor și ce doriți să aveți. Vizualizați rezultatul final. Fă-o cât mai clar posibil. În același timp, folosiți puterea creativității și imaginației. Saturați-vă visul cu emoții plăcute, astfel încât să atragă la atingerea rezultatului.







Chiar acum, fără a pierde timpul, luați jurnalul și scrieți clar răspunsurile la întrebări:

1) De ce am nevoie de asta?

2) Cum știu că visul meu sa împlinit?

3) Ce aud, văd și simt când se va împlini visul meu?

4) Dacă visul meu se va împlini, ce-mi va da, cunoștințele mele și oamenii din jur?

Puteți să vă desenați visul pe o foaie separată a albumului, colorând desenul cu creioane colorate, pixuri din pâslă. Poți tăia poze cu articole de uz casnic și tot ce vrei în acest moment. Îndrăzniți să atribuiți mai multă creativitate și imaginație! Desenul finalizat sau colajul atârnă în cel mai proeminent loc din apartamentul dvs. - permiteți-i să vă reamintească visul și mijloacele pentru atingerea scopului.

Pasul 4. Faceți dimensiunile visurilor dvs.

Visul dvs. trebuie să aibă dimensiuni realiste. Dacă este prea mare - la Vis trebuie să te miști treptat. Este mai bine să împărțiți o țintă mai mare în câteva mai mici. De exemplu, în următoarele 3 luni pentru a alege cele 3 direcții principale și de a distribui pentru a le puterea lor. Fiecare zi este un pas mic spre succes. Prin urmare, pentru a se deplasa în mod eficient înainte, pentru a revizui și a marca ceea ce doriți cu adevărat și pot fi puse în aplicare în primul rând, și începe să-l facă deja astăzi. Acum, pe pagina următoare a jurnal, notați în ordinea importanței lucrurile care ar putea avea nevoie să fie făcut ieri.

Pasul 5. Găsiți resursele necesare

Acum aveți toate resursele necesare pentru realizarea visului vostru. Trebuie doar să deschideți accesul la aceste resurse. Pentru a face acest lucru, întrebați-vă și scrieți în jurnalul dvs.:

De ce am nevoie pentru a-mi face visul să devină realitate?

Resursele au două componente: interne și externe. Resursele interne sunt încredere, atitudine pozitivă, înclinații, talente, cunoștințe, experiență. Resursele externe sunt banii, comunicațiile. În orice caz, resursele dvs. externe sunt legate de credințele interioare.

Pasul 6. Stabiliți primul pas și ajungeți la acțiune

Dacă obiectivele dvs. sunt serioase, stabiliți-vă primul pas și luați-vă acțiunea. Rețineți: acțiunea va fi luată în considerare, nu vise de vis!

Acțiunile trebuie să fie interne (gandire pozitiva, entuziasm, elimina gândurile negative) și (investiții financiare, care îndeplinesc oamenii potriviți, și așa mai departe. D.) externe.

Toate evenimentele din viața noastră pe care le creăm în mod independent, astfel încât nu este nevoie să căutați vinovații, să găsiți scuze, să vă jigniți și să vă supărați. Nici tu, nici altcineva nu e vina pentru faptul că nu ai ceva. Nu există deloc oameni vinovați, noi le creăm singuri, adică ne creează propria atitudine față de evenimentele care au loc.

Acum, luați-vă jurnalul și scrieți răspunsul la întrebarea:

Ce și cum trebuie să fac pentru a obține rezultatul dorit?

Pasul 7. Identificați obstacolele și eliminați-le.

Acest lucru vă va salva probleme inutile. Luați un jurnal și răspundeți la întrebări:

1) Ce mă poate împiedica să îmi îndeplinesc visul?

2) Ce obstacole pot apărea în calea mea?

3) Ce mă poate ajuta să depășesc toate obstacolele descrise mai sus?

4) Ce (ce) trebuie să fiu pentru a-mi atinge scopul cu ușurință și plăcere?

Pasul 8. Fii flexibil în gândirea și acțiunile tale

Modificați-vă gândurile și acțiunile până când ajungeți la rezultatul dorit. Există o regulă de aur: "Dacă ceea ce faceți nu funcționează, faceți-o diferit".

Dacă, de exemplu, nu puteți deschide ușa într-o parte, încercați să o deschideți celeilalte.

Fiți conștienți! O persoană cu gândire flexibilă are succes!

Pasul 9. Aveți grijă de puritatea gândurilor

Punerea în aplicare a visului dvs. ar trebui să fie favorabilă pentru dvs. și pentru toți cei care vă înconjoară.

Amintiți-vă că visul vostru nu este ceea ce doriți să obțineți pentru a vă face plăcere și pentru o pierdere altora. Ceea ce obțineți ca rezultat ar trebui să influențeze pozitiv nu numai viața voastră, ci și viața celorlalți care vă înconjoară.

Pasul 10. Setați locația și timpul de realizare a viselor dvs.

Visul dvs. ar trebui să se realizeze într-un anumit loc și în timp. În acest moment, notați în jurnal: obiectivele, termenul limită pentru finalizarea lor, data de încheiere - sub formă de tabel.

Completați jurnalul de autoanaliză pentru a structura obiectivele și pentru a crea un plan real de realizat pentru mișcarea visului dorit. Apoi, folosind diferite strategii, cunoștințe noi, practică zilnică, veți vedea pentru dvs. și vă veți surprinde că visul dvs. va fi atins mult mai repede decât termenele limită.

Credeți-vă! Doar încredere! Cum poți să știi dacă funcționează sau nu, dacă tu nu ai testat-o ​​în practică? Pentru a vrea este un lucru, pentru a putea face altceva și pentru a face este deja următoarea, aici aveți nevoie de diligență creativă, care este dezvoltată de ani de practică și de credință în tine!

Doriți să aflați mai multe - cunoașteți-vă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: