Șahtiar a învins CSKA cu un scor de 2 1

"Șahtior" a câștigat în toate meciurile de la Super Cup. Pentru succesul în joc cu CSKA, echipa a avut destule goluri în finalul primei reprize.

Semnificația turneului - cum era de așteptat înainte de începerea turneului - întâlnirea dintre campionii Rusiei și Ucrainei nu a avut loc. "Shakhtar" a garantat înainte de victoria de program în turneu datorită rezultatului primului meci al zilei, în care Metalist a bătut Zenit cu 2-1. Cu excepția cazului în care victoria echipei "armatei" a permis să sară brusc de la locul al patrulea la cel de-al doilea.

De la "șahtira" așteptase în mod tradițional debutul violenței. Cu toate acestea, nu sa întâmplat. Mai mult, deja la al optulea minut al întâlnirii a venit "echipa de armată". Tosic a adus mingea la pedeapsă, a dat o scurtă trecere lui Musa. Am luat mingea înapoi și, după ce am câștigat-o, am acuzat cu stânga mea iubită la exact nouă. Cu experiență Pyatov nu a avut șansa de a-și salva echipa.

Supercupa generală. Supercupa generală. Cea de-a 3-a rundă

miner
Donetsk, Ucraina

CSKA Moscova
Moscova, Rusia

0: 1 - Tosic - 8. 1: 1 - Srna - 40. 2: 1 - Tyson - 43

"Șahtira", evident, nu se aștepta la o astfel de evoluție a evenimentelor. Dar, după obiectiv, jucătorii clubului ucrainean, pentru o lungă perioadă de timp a lămurit inițiativa la mâinile lor. Uneori jucătorii de la CSKA în câteva minute nu se puteau mișca în jumătatea terenului adversarului.

La marginea atacului, CSKA a avut Bazeluk. dar mingea ia ajuns foarte rar. "Șahtar" a atacat, de asemenea, în mod diferit și agresiv, și nu a lăsat sentimentul: obiectivul pentru poarta echipei rusești este doar o chestiune de timp.

În minutul 24, Teixeira aproape a marcat. dar lovitura la cap în performanța mijlocașul echipei Donetsk nu a fost suficient de precizie. Un pic mai târziu, un pic nefericit și Douglas Coste - mingea după împușcat, de asemenea, a ratat un pic cu bara de la poarta Chepchugov.

CSKA a avut o singură șansă mai mult sau mai puțin bună după gol, pentru a crește avantajul contului. Dzagoev. care în acest joc a fost încredințat poziția în zona de sprijin, o bună trecere a dus la porțile lui Pyatov Musa, dar lovitura nigeriană cu un baionetă nu sa dovedit exact.

Și chiar sub perdeaua primei reprize, "Shakhtar" a marcat. Și de două ori la rând. Primul succes al secțiilor Mircea Lucescu a adus standardul. Și din nou - ca și în meciul cu "Metalist" - a interpretat în mod maestru Srna. De data aceasta, mingea după impactul croat a zburat în ricochet poarta netă de la bar. Chepchugov a încercat cu disperare să atingă mingea și aproape a atins-o cu mănuși, dar pentru a salva CSKA Moscova înlocuitorul Akinfeev nu a putut.

Cei doi jucători de la echipa Donetsk au marcat deja cu jocul. Adriano a concurat competent pe flancul drept cu Sna. a făcut o bordură la poarta și împușcat - Tyson de la portarul de linie a trimis mingea la destinație. Deci, literalmente, în trei minute, CSKA sa întors din echipa care conduce în cont, pe partea pierduta. Cu toate acestea, dacă te uiți în tot timpul în întregime, acest avantaj în scorul "Șahtiar" merită. Echipa ucraineană pe fundalul rușilor

se uita la ordine cu mai multă încredere. Este clar că acestea sunt doar meciuri de control și, probabil, nu ar trebui să facă concluzii amănunțite, dar în același timp este clar cum compoziția actuală a "armatei" în termenii interpreților este inferioară compunerii adversarului.

În acest context, merită amintit cuvintele președintelui CSKA Evgeny Giner, care nu are nevoie să fie actualizată acum. Șeful mare, desigur, știe mai bine, dar acum este greu de crezut că, cu astfel de resurse, "echipa de armată" din primăvară va putea concura pentru păstrarea titlului de campionat.

La pauza de meci, Leonid Slutsky a făcut patru substituții simultan, ca parte a echipei sale. Tosich, Dzagoeva, Karavaev și Bazeluk au fost înlocuiți de Milanov, Vernbloom, Alexei Berezutsky și Zuber. La "Șahțar" pe teren și în total erau șapte jucători noi. Sunt Shevchuk, Bernard, Hübschman, Fernando, Wellington, Eduardo și Ferreira. înlocuiește Ismaili, Stepanenko, Fred, Costa, Tyson, Teixeira și Adriano.

În a doua jumătate, jocul sa calmat deja într-o oarecare măsură. De ceva timp, inițiativa a fost preluată de către jucătorii CSKA, însă nu au putut beneficia de ea. Fernandez, mai ales memorabil, pe dreapta, dar transferul exact decisiv al brazilianului nu a fost onorat.

Până la sfârșitul meciului, antrenorii au folosit posibilitatea înlocuirilor la maxim. CSKA a avut chiar vechi Rakhimich pe teren. Însă nu au mai existat goluri înscrise în acest meci. Astfel, "Șahtior" a câștigat trei meciuri în turneul de trei și a câștigat meritul Super Cupului unificat.