Junior Eurovision Song Contest 2018

În fiecare an competiția devine din ce în ce mai populară.

Ca și în competiția pentru adulți, condițiile de vot au fost modificate. Voturile pentru spectatori nu au fost oferite. Numai juriul pentru copii și național a votat.

Junior Eurovision Song Contest 2016

Participantul de unsprezece ani de la soiul Georgia, Mariam Mamadashvili, a câștigat.

A interpretat melodia "Mzeo" în limba georgiană. Cântecul executat mental a adus victoria tânărului interpret. Apropo, reprezentantul Georgiei a câștigat a treia oară în acest concurs.

Diferența dintre câștigător și duo Anahit Maria din Armenia. care a ocupat locul al doilea. a fost șapte puncte.

Fiamma Boccia din Italia a devenit a treia.

Un reprezentant al Rusiei, Sofya Fisenko, a participat la concurs împreună cu grupul Proiectul Apa Vieții. Performanța cu piesa "Living Water" a adus femeia rusă în cele din urmă doar locul al patrulea.

Concursul anual al talentelor copiilor sa încheiat, care a avut loc de această dată în Malta. Primul loc a fost acordat Georgiei, a fost prezentat de Mariam Mamadashvili, care a obținut 239 de puncte, a devenit liderul concursului.

Armenia a câștigat locul al doilea, duo-Mary Vardanyan și Anait Adamyan au interpretat, au primit 232 de puncte pe buletinul de vot, literalmente nu în spatele interpretului georgian.

Cel de-al treilea loc a fost ocupat de Italia, fiind prezentat de Fiamma Boccia. Dar Rusia a ocupat locul 4, a fost prezentată de colectiv, numită "Apă vie". Au un total de 202 de puncte.

Aici este masa finală cu distribuirea locurilor premiilor în ordine și cu numărul de puncte din finală.

Al treilea loc a fost cântăreața din Italia - Fiamma Boccia, care a interpretat cu piesa "Dragă mamă" și a marcat 209 de puncte.

Rusia a ocupat locul patru cu cvartetul "Apa vie", care a fost reprezentat de Sofya Fisenko, Kristina și Madonna Abramov și Alexander Abramyetsev, care a marcat 202 de puncte.