6 Mituri despre PMS, în care e timpul să nu mai crezi, ina

Ce știți despre sindromul premenstrual (PMS)? În plus, desigur, că acest lucru este de multe ori o glumă în comedie, arată o fată, treptat merge nebun sau suspine peste si fara. De fapt, este o istorie mult mai complexă asociată cu neliniște, anxietate, agresivitate și atacuri de panică, tristețe nemotivată și dorința de a obține departe de oameni (să nu mai vorbim de sentimentul că ați fost pe câteva dimensiuni prea mari).







Aici este informația de bază: Sindromul premenstrual apare in multe femei in timpul ciclului menstrual, chiar înainte de debutul menstrelor. Medie ciclului menstrual este de 28 de zile, și este important să se înțeleagă că acest lucru nu este doar între „de la“ și „la“, ci o întreagă serie de etape în care organismul se pregătește pentru ovulație, ovula, și apoi se debarasează a mucoasei uterine.

Cu câteva zile înainte de menstruație, în plus, acestea sunt asociate cu o serie de simptome fizice și mentale care pot face viața femeii - și, în același timp, și oamenii din jur - mai dificilă. În acest material, am adunat mituri despre PMS, în care este timpul să nu mai credem.

PMS apare la fiecare femeie

Existența PMS a fost dovedită științific

PMS nu are forme mai complexe

Una dintre cele mai frecvente concepții greșite despre PMS este că acesta este un singur fenomen cu exact aceleași simptome care se manifestă cu una sau cealaltă forță. Cu toate acestea, va fi util să știți că există, de asemenea, un fenomen numit tulburare disforică premenstruală (PMDD), direct legat de tulburarea depresivă. De fapt, acesta reprezintă un episod depresiv pe scară largă, care apare exclusiv în perioada premenstruală. În "grupul de risc" în acest caz sunt fetele care au o predispoziție genetică la depresie prelungită, iar numărul total al pacienților cu PMDD este de 2-10%.

PMS este o schimbare hormonală

Nu este necesar să se ia în considerare fluctuațiile hormonale ca singura sursă posibilă de schimbări de dispoziție. În special, oamenii de știință au reușit să afle că, uneori, nivelul hormonilor în timpul PMS este normal sau are doar mici abateri de la normă. În plus, PMS este mult mai mult decât instabilitatea psihologică. Adesea, în perioada premenstruală, o femeie suferă de dureri articulare, sensibilitate crescută în piept și migrene, care nu are nimic de-a face cu fondul hormonal.







Unii cercetători cred că schimbările de dispoziție sunt, de fapt, secundare schimbărilor fiziologice. Asta este, durerea și disconfortul din corp ne fac să ne simțim iritați.

Simptomele PMS sunt numai la om

Un fapt interesant: comportamentul nu numai a unei persoane se schimbă în perioada premenstruală. Bustle.com citează profesorul Robert Reed, un expert in endocrinologie clinice, care raportează că zoologi sunt adesea observate în comportamentul animalelor și modificări ale apetitului, cum ar fi cele care apar la femei in timpul sindromului premenstrual. Deci, în timpul femele maimuță PMS au fost mai agresivi si au fost foame mai des decât de obicei.

PMS nu poate fi prevenită

6 Mituri despre PMS, în care e timpul să nu mai crezi, ina

Doctore, ce e în neregulă cu mine? Cele mai ciudate efecte secundare ale medicamentelor

6 Mituri despre PMS, în care e timpul să nu mai crezi, ina

Am nevoie de un duș zilnic?

Considerat și discutat cu mulți prieteni în vârstă de 30-50 de ani. PMS nu este prezent, dacă femeia nu are probleme, dacă totul este bun în viața ei. Dar dacă totul nu este bine, atunci această explozie hormonală ajută să se confrunte cu realitatea: fata, ai probleme. Iar problema pe care nu doriți să știe că atunci va fi necesar să se schimbe ceva în viața ta, viața de familie, iar forțele este de multe ori nu este suficient. În alte zile, pentru a gestiona aceste probleme un ochi orb de a trăi, pretinzând că totul este bine, și mai cred. Dar aici vine timpul (PMS), si doriti un urlet de lup de la ceva ce se întâmplă în suflet, trage feluri de mâncare, nu există forțe să frâneze și zâmbet drăguț ca răspuns la ... (de exemplu, indiferență masculină, impotența în găsirea unui loc de muncă, a iubit boala). Și acum, când se întâmplă acest lucru, mă întreb: ce e în neregulă cu viața ta? Și dacă problema poate fi realizată (crede-mă, nu mă decide nici măcar), PMS trece.

Nu este nimic mai frumos decât o persoană sensibilă în 40 cu coadă: experiența de viață, înțelepciunea, există deja și
static marasmus nu este încă 🙂 Vă mulțumesc, Catherine, voi lua arme în viața de familie!







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: