23 - Lucrări complete și scrisori în douăzeci de volume

Apropo, când vine rândul. Bunicul, în calitate de căpitan senior de navigație, urma să observe cursul navei.

Golful Finlandei este împrăștiat peste tot, dar este frumos mobilat cu faruri, iar la vremea clară este la fel de sigur ca pe Nevsky Prospekt. Și acum, în ceață, bunicul meu, indiferent cât de tare se vede, nu putea vedea farul Nervinski. Nu era nici un sfîrșit pentru anxietatea lui. Avea doar o conversație despre far. - Cum poate fi, spuse el oricui nu-i păsa chiar de far, între mine și ceilalți 10 - trebuie să-l vedem deja o jumătate de oră. El este aici, cu toate mijloacele, aici împotriva acestui tip ", a mormăit, arătând cu un deget mic la ceață", iar ceața condamnată împiedică ". - "Oh, Doamne! dacă te uiți, nu o să vezi? ", îi spunea unui marinar. "Și acesta este ceea ce există, ca o săgeată. "- Am spus. „Unde? unde? - întrebă el ferm. "Da, se pare ..." - Am spus, arătând distanța. "Ah, într-adevăr - acolo, acolo, da, da! Vizibil, vizibil! - a vorbit solemn cu căpitanul, cu ofițerul superior și cu ofițerul de serviciu, a alergat până la cartea din cabină și apoi din nou.













- viziuni, și iată, el este acolo, toate vizibile „- repetă el, bucurându-se de parcă a văzut propriul său tată. Și sa dus să măsoare și să calculeze nodurile.

Am trecut pe Gotland. Apoi am auzit de marea credință că, pe măsură ce au venit pe această insulă, navele au aruncat monede de cupru la spiritul care păzea insula, astfel încât să treacă fără furtuni. Gotland este o piatră cu laturi abrupte, plate, la care nu se atacă navele. De mai multe ori au devenit prada unui spirit furtunos, iar marea aprigă și-a aruncat în sus fragmentele și, uneori, cadavrele, pe părțile abrupte ale unei insule inospitale.

Gone și Borgingm - amintiți-vă "draga Boringem" și legenda misterioasă, nerostită a lui Karamzin? Totul era rece, sumbru. Fregata a deschis holera, iar noi, ajungând doar în Danemarca, am îngropat trei oameni, dar un marinar curajos a izbucnit în vreme furtunoasă pe mare și s-a înecat. Aceasta a fost logodna noastră cu marea și predicția servitorului meu a fost parțial îndeplinită. Pentru a oferi ajutor celor căzuți, fără a sacrifica alți oameni, din cauza marii emoții, era imposibil.

Dar zilele au continuat ca de obicei și viața pe navă.

Trimiterea de servicii, prânz, cină - toate pe fluier, fluier, și chiar distractiv. Cina - acesta este, de asemenea, un fel de muncă avral. În pachetul de baterii,







Trimiteți-le prietenilor: