2 ani folosesc amfetamină

2 ani folosesc amfetamină. Ajutați-vă să renunțați.

Bună, doctore. Am 28 ​​de ani. Aproximativ 2 ani folosesc stimulatori intravenos, într-un mod 2/1. 2 zile de utilizare, 1 somn. Mănânc puțin ce am. Și la început am folosit amfetamină, m-am simțit bine, am dormit și am mâncat. Dar în ultimele luni am folosit pulbere roz în pietre, cu un puternic miros otrăvitor, cu o sosire puternică, nu pot dormi de la ea. El este mult mai puternic. Timp de câteva luni a pierdut greutatea, sănătatea rea. Apatie. Iar pentru el o dependență puternică a apărut, adică doar amfetamina nu mă interesează deja, vânătoarea este doar asta. 1 zi nu mănânc - la fel ca o legumă, în a doua zi, chiar o vreau. Depresie, apatie și lacrimi, uneori izbucniri de furie, agresiune, cu tot ce vrei să te lupți, să-ți apere poziția și așa mai departe. Apoi, apatie. Stau și plâng. Chiar vreau să mănânc, să mănânc mult, să mă culc, să mă trezesc noaptea, să plâng. Mă ridic, mănânc. Fumez foarte multe țigări. Iar în ziua 2-4 un astfel de maxim și încep să-l folosesc din nou. Când mănânc - devin starea calmă și normală. 2-3 zile pe care le folosesc. 1-2 zile nu folosesc. În ceea ce privește sănătatea, nu mă plâng mai ales, inima bate puțin, lucrează astabil. Pulsul este înviorat, apoi calm. Era foarte emaciat. Aici, cum ar fi, toate plângerile. Dinți, păr, cuie - în stare bună, pielea este curată. Starea de sănătate este normală. Intenție de a renunța în serios. În timp ce mă pot ascunde de niște prieteni și rude pe care le folosesc. Nu vreau să deranjez pe nimeni, așa că voi încerca să renunț singur. Recomandați cum să vă ajutați, ce să faceți, ce medicamente trebuie să faceți și așa mai departe. D. Vă mulțumesc anticipat pentru un răspuns. Starea de spirit a crescut de la faptul că am făcut 1 pas, zâmbesc =)







Bună, Serghei! Primul pas merită respect! Vă doresc mult noroc! Este important să înțelegeți că dependența de droguri este o boală. Este problema ta, nu vina ta! Atitudinea pozitivă, încrederea în sine, perseverența și răbdarea sunt principalele componente ale succesului. Specialiștii care lucrează în narcologie, acest lucru este cunoscut de mult timp și este recunoscut necondiționat. Boala (dependenta) prin gravitate este egala cu cancerul, avand o rata imensa de mortalitate - 96% dintre pacienti mor fara a renunta la droguri. Medicina nu știe cum să corecteze asemenea particularități ale metabolismului. Adică, nu putem elimina factorii biologici care au cauzat dependența. Și aceasta înseamnă că astăzi aceste boli sunt "incurabile", deoarece "vindecarea" dependenței înseamnă a face o persoană capabilă să consume alcool sau un drog, fără a deveni dependentă de ea. Cu toate acestea, se poate obține o remisiune stabilă, se abandonează permanent medicamentele și se poate trăi fericit. Există multe exemple pozitive. Este important să aveți o dorință puternică de a scăpa de dependență și de refuzul conștient al medicamentelor.

"Ce medicamente trebuie luate, etc.?" - Veți avea nevoie de un întreg set de medicamente și medicamente. 1 etapă. - Detoxifierea. Implică rapidă, cât mai curând posibil, ameliorarea completă a tulburărilor de abstinență (defalcare). Nu toți dependenții pot ieși din această stare singură. Pe fondul amfetaminei lungi și alte psihostimulante sintetice, la ieșire independentă de „maraton“ pot să apară complicații, cum ar fi infarctul miocardic, accidentul vascular cerebral, delir (psihoza acută), insuficiență hepatică acută amenințătoare. pancreatită și așa mai departe. și altele asemenea. Durata și volumul terapiei sunt determinate individual de medic în funcție de starea pacientului, de severitatea tulburărilor detectate, de bolile concomitente. În timpul tratamentului, medicul trebuie să restabilească funcțiile vitale ale corpului, care timp de zile, și uneori chiar ani, a fost expus efectelor distructive ale medicamentului. Detoxifierea - o purificare corp procedură prin perfuzie ( „setter“ intravenos sau) solutii medicale si medicamente - (. Creier, inimă, ficat, și colab) este utilizat pentru ameliorarea simptomelor de intoxicație, de curățire a corpului, metabolismul imbunatatit, normalizarea organelor interne și restaurarea eficienței în tratamentul abstinenței, precum și în stadiul tratamentului de restaurare. Nu puteți prescrie medicamente specifice pe Internet. Acest lucru contravine eticii medicale și poate dăuna, în ciuda respectului și dorinței de a ajuta. Medicul care recomandă medicamentul trebuie să trăiască pentru a monitoriza pacientul, starea lui și eficiența tratamentului, adică el este responsabil pentru sănătatea pacientului și pentru rezultatul tratamentului. 2 etape. Psihoterapie. Și experiența mondială, precum și propriile observații pe termen lung dicteze combinație obligatorie puternică a tratamentului activ pe termen scurt, în prima fază (de obicei, de la 2 săptămâni până la 6 luni), cu un suport psihoterapeutic solid pe termen lung (5 ani sau mai mult). De la dependența de droguri la sănătate și armonie completă, drumul este lung. Psihoterapia ajută la depășirea ei mai rapidă și mai eficientă. Se sugerează nu numai rezolvarea acelor probleme psihologice pe care le vede și le propune el însuși, ci și extinderea constantă a sistemului de obiective terapeutice și personale. Lucrează cu viitorul. Consolidarea și dezvoltarea resurselor personale, stima de sine, potențialul intern.







Dragă Serghei! Detoxifierea va ajuta la curățarea corpului medicamentului și va restabili activitatea ficatului, a creierului, a inimii, a sistemului endocrin și a tuturor organelor interne care au suferit otrăviri. Găsește un doctor al unui expert în narcologie din orașul tău. Este posibil să faceți acest lucru acasă și anonim. 2) A doua etapă vă permite să restaurați psihicul, să vă ajutați să trăiți fără droguri și să fiți fericiți. și acesta este un proces lung - psihoterapia, care de obicei durează mult timp, înainte de apariția oricărei ameliorări a stării mentale. Psihoterapie - este un proces important de ordonare a trecut, prezent și viitor, căutarea de noi modalități de armonizare a comportamentelor individuale și tactice, a căror eficacitate nu depinde numai de experiența terapeutului sau psiholog (care este, de asemenea, important), dar și pe eforturile depuse de către pacient însuși. Pentru a înțelege corect ceea ce se întâmplă în lumea interioară mentală a omului, pentru a găsi și de a elimina cauza principala a acestei „boli“ - necesită o muncă sistematică cu terapeutul (psiholog clinic), ca parte a psihoterapiei. O singură picătură nu este suficientă. Este important să cureți nu numai corpul, ci și sufletul (psihicul). Recuperarea nu este un miracol, nu un eveniment brusc, ci un proces lung. Este nevoie de răbdare și perseverență, dorința omului de a scăpa de droguri pentru totdeauna. Și, după cum se spune, "sub o piatră de apă minerală nu curge".

Dragă Serghei! Psihoterapie - un efect terapeutic complet asupra psihicului uman, și prin ea întregul corp, în scopul de a elimina simptomele dureroase, modificări în ceea ce privește el însuși, la starea lui și mediul înconjurător. Psihoterapia ajută o persoană să înțeleagă lumea și ea însăși în ea. Armonia cu ea însăși și cu lumea poate fi obținută numai în cazul unei realizări complete de sine, al eliberării potențialului uman. Merită să începem să punem mai multe obiective reale și pe termen scurt și pe termen lung și să acționăm. După cum se spune, "sub o apă de piatră care curge nu curge". Este necesar să vă reconsiderați viziunea asupra lumii, "punctele de vedere", conceptele, să înlăturați stereotipurile false, să le realizați incorectitudinea și pericolul. Acum rămâne să creați imaginea unei persoane sănătoase și fericite, să o detaliați în detaliu în imaginația voastră, să vă poziționați în această imagine și să trăiți în ea. Trebuie să treceți la un program de viață sănătos. Să fie îndepărtat de sănătate, de putere, să se prăbușească cu dorința de a traduce viața la un nou nivel superior. Și, desigur, fără dorința de fericire și sănătate viitoare, nimic nu se va întâmpla - chiar și cu ajutorul unui psiholog. Este necesar să aveți un GREAT DESIRE și o atitudine pozitivă! „Gândurile pe care le alegem - o perie, pe care le-am pus curse pe pânza vieții tale nu contează ce alegem -. Orice reguli de alegere, ar trebui să nu te vina pentru eșecul sau incapacitatea de a face totul așa cum nu ar trebui să ne .. ar trebui să se simtă vinovat. nimeni nu este de vina. nimeni nu merge bine. Oricine face tot ce poate la cele mai bune de înțelegere și conștientizare a realității sale. Amintiți-vă, noi toți avem puterea în noi și a venit aici pentru a afla ceva. Cel mai înalt "eu" știe despre destinul nostru în această viață. Ne va ajuta să aflăm ce este necesar pentru a merge mai departe. "- (c) Louise Hay - citat din cartea" Cum să-ți vindeci viața ".







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: