10 Nu-i place sa se spele

Nu-i place să se spele

În acest subiect puteți citi două basme: "Cum a început să se spele Kostya", "Kari Her". Al doilea basm pentru acei copii - shek care nu le place să-și spele dinții.







Cum a început să se spele Kostya?

Kostya trezit în această dimineață, a zâmbit, a ajuns la Okoshi-privit, cu soarele salutat.

Mamă, - strigă Kostya, - mai bine să ne pregătim, vom merge la plimbare! Astăzi vom construi o casă imensă în nisip!

Kostya a avut rapid micul dejun, îmbrăcat, a luat o găleată cu co-vodka:

Kostenka, nu ai spălat - ai un vis în ochii tăi! mi-a spus mama.

Kostya se uită în oglindă - ochii îi erau ca niște ochi, doar un somn puțin. Haide, se gândi el!

Nu mă spăl, eu sunt așa de frumoasă ", a spus Kostya mamei sale.

Cum te duci în stradă, toți veți fi speriat? - Mama a fost surprinsă.

Mamă, nu am timp, băieții mă așteaptă în curte.

Kostya a ieșit în curte - soarele strălucește puternic, copiii se joacă - frumusețea! Numai brusc soarele se încruntă, briza suflă, norul zbura și soarele îl ascundea. Este pe cale să plouă. Tipii au luat jucăriile și - acasă. Kostya sa dus, de asemenea, acasă, supărată - nu a mers deloc.

Acasă, Kostya se uită pe fereastră - ce este? Soarele strălucește, băieții se joacă în curte! Din nou, el și-a apucat vederul și a fugit în curte. Am ieșit - o glumă! Soarele sa ascuns imediat, a devenit rece, copiii au alergat imediat. Trebuia să mă întorc acasă din nou.

El a venit, sa așezat pe pervazul ferestrei și a privit fereastra din curte. Și acolo - vreme frumoasă! Kostya a strigat aproape pentru resentimentele sale!

Mamă, de ce soarele se ascunde de mine? întrebă el.

Și ce crezi? Ce nu-i plăcea? mi-a cerut mama.

(Ce credeți, de ce sa ascuns soarele de la el?)

Probabil că soarele nu-i plac băieții nespălați! Kostya a ghicit.

A alergat la baie și i-a curățat dinții și te-ai uitat la ochi, pe obraji și chiar pe urechi - brusc, soarele în urechi nu se uita înăuntru. Și a cântat o melodie în același timp:

Spălați-mi fața,

Că ochii străluceau,

Pentru obraji,

Pentru a mușca un dinte,

Deci hohotele ar putea râde!

Acum, Kostya spălat și spalat a ieșit în curte - soarele lui îl sărută într-un obraz curat și curat, mângâind capul cu capul. Și Kostya și prietenii lui au construit o casă uriașă și uriașă în nisip!

Odată, erau doi prieteni. Unul era numit Kari, iar al doilea era Ek. Mai mult decât atât, i-au plăcut să sape tuneluri. Pare un lucru bun, nu? Bun și util. Prin tuneluri, trenurile trec și conduc autoturismele. Un lucru foarte convenabil, dacă, desigur, nu sunteți un alpinist, care, dimpotrivă, este foarte îndrăgit de alpinismul pietrelor.

Dar, din păcate, Kari și Ek erau foarte mici. Mai puțin decât un șoarece, mai puțin decât cel mai mic mush-ki. Ei erau microbi. Într-un munte mare, nu au putut săpe un tunel, așa că au preferat să sapă tuneluri în duh-bah-ul oamenilor. Și mai ales în acei dinți în care orice alimente este blocată. Deci, a fost mult mai ușor pentru ei să sapă un tunel. La început au început să sapă unde era moale, în mici rămășițe de mâncare. Apoi au devenit mai puternici și mai puternici, iar cel mai puternic dinte ar fi putut deja să străpungă. Dintele, în care Kari și Ea îi găseau o gaură, începu să-și facă griji, să bea, și apoi țipau, pentru că-l răneau.







Apoi, dintele a fost arătat medicului. Doctorul clătină din cap, supărat pe Kari și pe Yesa. El a spus: "Este Caries." Și a început să curățe tunelul, apoi a ucis o gaură cu un ciment puternic. Ei bine, și dacă gaura a fost prea mare, atunci a trebuit să trageți acest dinte bolnav afară.

Aici i-am întâlnit pe Kari și Ek într-o seară și ei se gândesc: la cine ar merge să sapă un tunel.

Știu o fată, - spune Kari, - are dinți albi atât de frumoși - o vedere pentru ea! Ea mâncase sho-kolodka astăzi și râdea. Chiar ciocolata a rămas între dinți. Să mergem la ea!

Ești sigur că a mâncat ciocolată? - Licked Ecc.

Aproape. Dar dacă a mâncat doar bomboane sau chiar o felie de pâine neagră, nu e nici rău. Principalul lucru este ca noi să obținem ceva ", a răspuns Kari.

Și astfel au urcat prin gaura de chei și s-au găsit în curând lângă patul fetei. Fata era foarte frumoasă. A dormit dulce pe partea dreaptă. Și nici măcar nu se mișca când Kari și Ea se urcau în gură prin buzele umflate bine acoperite.

Treceți prin rândul superior al dinților, a ordonat Kari, și voi verifica dinții de jos.

Ea! - Echo cu bucurie, sperând că va fi primul care va descoperi rămășițele unei ciocolată sau a altor alimente.

Dar, pe măsură ce prietenii și-au făcut tot ce-i stă în putință, indiferent de modul în care au înghițit, cu toate că au verificat-o, nu au găsit nici o singură crustă, nici cea mai mică picătură comestibilă în dinții fetei. Această fată drăguță a avut grijă de dinții ei și le-a curățat bine înainte de a merge la culcare.

Nimic! Kari strigă disperat. - Și tu?

De asemenea, nimic, a spus-o Tristețe, așezată pe vârful alb și neted al celui de-al doilea dinte inferior. - Hai să stau aici până dimineață. Fata va lua micul dejun, merge la grădiniță și o să găsim un loc de muncă. Principalul lucru este să avem timp să săpăm puțin până seara.

Desigur, reticența de a merge oriunde. Dar vă imaginați ce se va întâmpla cu noi dacă fată decide să-și spele din dinți dimineața? Întrebă Kari.

Oh, nu! - Ea sa cutremurat. - Fugim mai repede de aici. Dacă își bea dinții din seara, ea nu o va uita cu siguranță dimineața. Numai o periuță de dinți ne lipsea cu o pastă de dinți greață pe ea.

Și prietenii s-au grăbit să părăsească dormitorul fetei.

Aici, în aceeași intrare, trăiește un băiat ", a reamintit Kari. - Dacă nu mă înșel, mama lui la blestemat că uită să-și spele din dinți dimineața. L-ai câștigat?

Ei bine, trebuie să găsim pe cineva ", a oftat ea.

Era deja în zori când Kari și Ea au ajuns la patul acestui băiat. Și numai ei urmau să urce în gură, în timp ce în camera părinților îi sună un ceas alarma.

Ridică-te, puștiule, spuse mama, sărutând băiatul pe obraz. - Ridică-te, dragul meu. Ce vom face acum?

Curăță dinții, spuse băiatul într-o voce adormită. Kari Yesa, când vântul sufla.

O noapte teribilă! O dimineață groaznică! Ce ghinion suntem! a strigat Kari și corul ei. "Nu poate exista un singur copil care să fie prea leneș să-și spele dinții?"

Și dintr-o dată au auzit un strigăt din fereastra următoare.

Nu vreau să-mi perie dinții. Nu-mi voi spala dintii. Sunt curați!

Au fugit! a spus Kari Yesu.

Principalul lucru este că băiatul nu-i ascultă mama! ea a plâns.

Tale, care se spune când se curăță dinții

Odată, în micul casă au trăit dinți mici.

Deschide-te, casă. unul, doi, trei, patru, cinci, șase, șapte.

Ei au decis să-și apeleze o periuță de dinți în casa lor.

Și peria a cerut o pastă de dinți și un pahar de apă.

Au venit, au început să salute fiecare dinte.

Fiecare dinte a frecat peria cu perii

apoi dintr-o parte, apoi pe cealaltă și pe spate.

Dinții se înghesuie, râd.

După ce peria a venit Vodicka - a clătit fiecare dinte.

Dinții au devenit curățiți și strălucitori. Apoi, povestea se termină.

Iar cel care a ascultat-o, dinții vor fi puternici și sănătoși!

10 Nu-i place sa se spele







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: