Înotătorii ruși au câștigat argint în releul combinat de 4x100 m

Renașterea înotului rus și victoria tinerilor, al cincilea aur de Efimova, înotul simultan al Rusiei și absența alergătorilor maratonului puternic. "Gazeta.ru" prezintă o prezentare generală a Campionatului Mondial de Acvacultură din Budapesta.

Campionatul Mondial de Sporturi de Apă din Budapesta a fost finalizat. Echipa rusă a câștigat 11 medalii de aur și a câștigat locul trei în clasamentul medaliilor, pierzând în mod tradițional în SUA și China. Nu există motive pentru tulburări majore, deoarece o astfel de imagine a fost formată de aproape zece ani.

Dar a fost un an înainte de Jocurile Olimpice de la Beijing, iar chinezii nu au făcut apoi un salt mare în înot, și nu îndoiți sub el sărituri.

Pasiunile lui Efimov

În al doilea rând, victoriile au venit nu numai la aparent veșnică, dar totuși foarte tânără, Julia Efimova. În călătoria rusă au apărut nume noi, care dau speranță pentru un viitor de succes, care va veni în doi ani la Campionatele Mondiale din Coreea.

Desigur, principalul complot al campionatului pentru Rusia a fost confruntarea dintre Efimova și americanul Lilly King, pe care atletul rus a pierdut cu un scor de 1: 2. În bomba de sute de metri Efimova a devenit a treia și la distanță de două ori mai scurtă - a doua. Ambele ori a fost regele care a sărbătorit victoria și exclusiv cu înregistrările mondiale.

Dar Julia a reușit să câștige aurul cu 200 de metri, unde americanul a rămas fără medalie, terminând pe locul patru.

În această lumină, argintul din "jumătate de ruble" nu arată la fel de impresionant ca aurul la 200 m.

Dar pentru înot 28 - deja o vârstă decentă, în care câștigă doar sportivi unici - cum ar fi același Phelps, sau legenda noastră Alexandru Popov. Acum, este imposibil să spunem cu certitudine că Efimov este clar favorit în Japonia, deși câștiga aici, în 28 de ani, 200 de metri freestyle Federica Pellegrini - un exemplu perfect a ceea ce o astfel de carieră poate sverhprodolzhitelnaya încă încununată de victorie.

Efimova este un sportiv unic care a câștigat deja 14 medalii la campionatele mondiale, inclusiv cinci medalii de aur.

Și în trei ani va fi în continuare luat în considerare.

Citește mai mult:

Tânăr și foame

Dar, pe lângă Efimova și Fesikova, fanii ruși nu au simțit prea multă speranță pentru victoriile celorlalți înotători.

Principala realizare a Budapestei pentru țara noastră a fost victoria oamenilor ruși.

Apoi, Popov, la sfârșitul carierei sale, a făcut un dublu câștigător în "cincizeci de dolari" și o sută de freestyle. În acest timp, țara a devenit foame la tipii de victorie care au început să arate secundele, capabili să concureze la cel mai înalt nivel.

În cele din urmă, oamenii au dat ocazia cu o nădejde să privească viitorul olimpic al călătoriei rusești. 20 de ani, băieții Evgeny Rylov și Anton Chupkov au câștigat distanța de 200 m pe spate și, respectiv, la bras. 21 de ani, Cyril Prigoda, cu un record național, a câștigat bronzul la suta de metri, iar Alexander Krasnykh, de 22 de ani, a devenit al treilea în freestyle de 200 de metri.

În timpul înotului există o teorie care a fost exprimată în mod repetat atât de antrenori, cât și de sportivi. Cel mai indicat în ceea ce privește dezvoltarea sportului în țară este cursa de releu de 4x200 m. Acest punct de vedere nu este ceva care are dreptul la viață, ci este susținut de practică. Este destul de posibil să se asambleze un baston de releu bun complex, este posibil să se includă nu numai curvețov curate într-o echipă de freestyle de 100 m, lucru dovedit și de practică. Și numai pentru 200 m pentru a aduna patru înotători puternici este extrem de dificilă. Spinioanele de 200 de metri nu pot înota la aceeași distanță cu freestyle, cu un rezultat decent. Acest lucru se aplică și reprezentanților stilului fluture (Phelps nu se ia în calcul - este singurul pe întreaga planetă).

Este argintul rusilor în releu de freeroll de 4x200 m, care a devenit una dintre cele mai mari realizări ale țării noastre în acest campionat.

Cu patru ani în urmă, la Barcelona, ​​cvartetul nostru a câștigat o medalie cu aceeași demnitate, dar fără șansă, americanii au pierdut mai mult de două secunde. Dominând înotul, americanii se răsfrâng rareori în această formă și, din timpuri imemoriale, au câștigat în clasamentul medaliilor din bazin. Pozițiile lor de lider în înot sunt de neclintit, cum ar fi chinezii - în scufundări.

De data aceasta echipa americană a ocupat locul trei, pierzând la câștigătorii britanic și rus.

Britanicii nu au câștigat accidental acest baston - au o echipă foarte puternică și echilibrată. După ce a pierdut la ruși primele două etape, pe al treilea și al patrulea au prins și ne-au ocolit cu încredere aproape o secundă. Este de remarcat că cel mai bun moment din echipa Rusiei a arătat Reds - 1.44,80, în timp ce Duncan Scott și campionul mondial James Guy au depășit acest rezultat. Guy a depășit-o pentru o secundă completă.

Natura persistenta a luptei in inot demonstreaza ca potentialul celor patru rusi in aceasta cursa complexa este foarte mare.

Reminiscențele lui Sun Yang pe Efimova

În piscina din Budapesta au avut loc multe evenimente interesante care au oferit mâncare pentru gândire.

De cele mai multe ori, zgomotul a fost făcut de un tânăr american, Kaleb Dresscel, care a câștigat trei aururi individuale și patru.

El chiar a început să se compare cu Phelps, dar acest lucru nu este absolut corect. Phelps - vagoane, care a câștigat ca o distanță de o sută de metri și 400 m Dressel. - sprinter Pronunțat, 50 și 100 m - elementele sale. A câștigat ambele curse de freestyle și un fluture de o sută de picioare. Și numai în înot "lilieci" de două ori mai scurt a fost lăsat fără o medalie, terminând al patrulea. Cu toate acestea, este teribil să ne imaginăm ce poate atinge talentul de 20 de ani pentru următoarele Olimpiade.

Șase ani mai târziu, Pellegrini nu a renunțat și a demonstrat tuturor că poate câștiga atât într-un costum de baie, cât și într-o perioadă de înot atât de solidă.

American Katie Ledecky Duty a câștigat toate începe lor coroana, aceasta nu este o revelație pentru comunitatea de înot și stele suedeză Sarah Shostrom a lăsat nici o îndoială cu privire la care este acum distanțe scurte cel mai rapid de înot.

La Jocurile Olimpice de la Rio, după ce și-a executat sentința, a fost criticat nu numai de jurnaliști, ci și de colegii săi. A fost foarte reminiscentă de ceea ce a trecut Efimov în aceleași competiții.

Au rămas la ei

Pentru a evalua în mod clar rezultatul medalia echipei ruse nu este la fel de ușor cum pare la prima vedere. Aș dori să scrie imediat acest campionat într-una dintre cele mai de succes, dar concurența nu este limitat la un bazin de înot, precum și numărul total de victorii a rămas aproximativ la același nivel ca și în anii anteriori.

În ceea ce înotătorii sincronizate, iar acum interpretii, cele nouă seturi de Rusia a câștigat șapte, că într-un fel pot fi scrise într-un minus mic - în urmă cu doi ani a fost de opt. Cu toate că rezultatele contradictorii dublu mixt, este posibil, am luat același opt de aur. Într-adevăr, atunci când un judecător evaluează fiul său (de exemplu, italienii Minisini), rezultatul va fi întotdeauna pusă sub semnul întrebării, mai ales într-o astfel de sverhsubektivnom ca înot sincron.

Numai că toate suparari această sumă nebun de victorii nu vor conta la Jocurile Olimpice, pentru că în startul principal de patru ani în înot sincron este jucat doar două seturi de medalii.

Aurul în sărituri sincronizate de pe rampă a devenit foarte plăcut pentru fanii ruși, pentru că în această disciplină nu am câștigat de foarte mult timp. Pe de altă parte, a fost singura, deși au existat și alte șanse.

La urma urmei, Ilya Zakharov, care a câștigat cu Evgeny Kuznetsov la Budapesta, a câștigat aur individual în Londra olimpică pe o rampă de lansare.

Cu toate acestea, o medalie de cel mai înalt standard în scufundări este un rezultat de lucru pentru Rusia. Distrugerea tuturor chinezilor da rareori ocazia de a învinge reprezentanții altor țări, dar rușii își câștigă de obicei aurul, dacă nu la fiecare campionat, apoi, din nou - cu siguranță.

Apoi, rușii nu au câștigat o singură victorie în bazin, dar pe apă deschisă de patru ori a urcat la cel mai înalt pas al podiumului.