6 Principalele greșeli în construirea găinilor și întreținerea găinilor ouătoare

6 Principalele greșeli în construirea găinilor și întreținerea găinilor ouătoare
În ciuda faptului că astăzi se vând multe coșuri de pui pe Internet, unii fermieri de păsări preferă să-și proiecteze și să-și construiască propriile coopuri de pui. Pentru ei nu este doar o experiență utilă, ci oferă ocazia de a oferi turmelor lor ceva unic, satisfacerea nevoilor și a bugetului.







Proprietarii de păsări care s-au adunat pentru a construi un coș de pui nu au suficientă experiență și de multe ori designul lor se dovedește a fi greșit. Pentru a nu pierde timp, bani și efort, iată o listă a greșelilor comune cu care se confruntă fermierii de păsări de curte începători.

6 greșeli comune pe care ar trebui să le evitați:

  1. Eroarea în construcția coopului nr. 1 este amplasarea coopului pe teren.
    Primul meu coș de pui am construit din lemn reciclat cu plasă de sârmă și l-am instalat direct la sol.

6 Principalele greșeli în construirea găinilor și întreținerea găinilor ouătoare

Casa de găină de deasupra solului este lipsită de deficiențe


Deci, m-am gândit că păsările ar fi racletat pământul și căutând gândaci și alte delicii de pui. Mi se părea că un astfel de plan de pui de găină îi va menține ocupați și fericiți în timp ce erau închiși.

Cu toate acestea, ratonul și nurca au încercat în mod constant să se sapă în direcția casei de găină, iar în cele din urmă nurca a reușit și mi-a costat o turmă întregă. Părea că am acordat întotdeauna atenție metodelor de protecție împotriva prădătorilor, dar am pierdut un punct atât de important ca un etaj ridicat. Astăzi am o coopă de pui, care este ridicată la 100 cm de pământ, cu un pardoseală pentru o curățare ușoară.

Utilizarea lemnului reciclat a fost, de asemenea, o greșeală, deoarece nu poate fi eficient curățată. Pădurile de pui trebuie să aibă suprafețe netede vopsite sau albite, ușor de întreținut.

  • Eroare în construcția numărul 2 - Nu există acces extern la cuiburi.
    6 Principalele greșeli în construirea găinilor și întreținerea găinilor ouătoare

    Primul nostru coș de pui era înalt și destul de spațios pentru o persoană, așa că nu era dificil să intri înăuntru. Coop-ul avea 4 cutii de cuiburi, unde puicuțele puteau pune ouă, tot ce aveau nevoie era ca cineva să meargă în fiecare zi și să adune ouă proaspete.

    La prima vedere, acest lucru a funcționat perfect, însă, curând, pentru a colecta ouă, a trebuit să mergem în coop în cizme de cauciuc, deoarece podeaua coopului a fost contaminată cu pui de gunoi. În plus, colectarea zilnică de ouă părea a fi o invazie a teritoriului găinilor, deoarece acestea s-au aglomerat în așteptarea stabilirii.

    Așa că au fost mulți ani înainte să ne dăm seama de evident. A fost necesar să se așeze o ușă pe partea exterioară a coopului, care ar putea asigura accesul la cuibul. Astfel, nu trebuia să mergem la coop. În plus, înălțimea coopului de pui a fost destul de mare, deci nu era necesar să se aplece pentru a verifica cuibul.






  • Folosind o găleată pentru apă.
    6 Principalele greșeli în construirea găinilor și întreținerea găinilor ouătoare
    Pentru a uda găinile, mai întâi am folosit o găleată standard de apă din plastic, înălțimea acestei găleți a fost de aproximativ 23 cm. Această dimensiune conținea suficientă apă pentru a apăa găinile ouătoare timp de câteva zile. Găleata era destul de greu să nu se răstoarne cel puțin atunci când apa era de cel puțin jumătate din capacitate. La fiecare câteva zile m-am dus la coșul de pui și am schimbat apa. Se pare că poate merge prost?

    Când am verificat coopul pentru o zi sau două mai târziu, găleata se așezase pe o parte și păsările băteau din baltă poluată. Păsările au sărit pe marginea găleții și și-au plecat capul să bea apă, dar după ce nivelul apei a căzut și a devenit mai mic decât jumătate, găleata sa răsturnat.

    Puii pot trăi câteva zile fără hrană, dar au nevoie de apă zilnic. Ei se duc ușor la deshidratare.

    Cea mai bună soluție pentru asigurarea unei aprovizionări stabile cu apă este folosirea unui dispozitiv de băut în vid. Un jgheab circular îngust împiedică sări de la pui la marginea băuturii, pentru că nu există loc de ședere. Într-un consumator de vid, apa rămâne curată și poate fi lăsată nesupravegheată pentru o săptămână sau mai mult.
  • Raportul dintre puii de găină și cocoșul de împerechere.
    6 Principalele greșeli în construirea găinilor și întreținerea găinilor ouătoare
    Am început să crescăm puii de la 6 găini ouătoare. Câteva luni mai târziu, am decis să adăugăm un cocoș mare și sănătos la turma. Cocoșul a fost mamă, a urmărit găinile și nu le-a dat o coborâre, așa că au părut zdrențuite. Fiecare dintre ele avea pe piept chestii pe spate și pe spate. Păsările au devenit agitate, iar zidăria lor nu este regulată. În găină trebuie să existe un raport al cocoșului la puii de la 1 la 12, dar acest lucru depinde, de asemenea, de caracterul cocoșului. Cocosul nostru a legat prea mult turma si a devenit atat de agresiv incat ma provocat chiar si atunci cand am intrat in coop. N-am mai putut suporta și în scurt timp a fost trimis la cuptor - lumea din bucătărie a fost restaurată.
  • Cu excepția păsărilor în fiecare seară.
    6 Principalele greșeli în construirea găinilor și întreținerea găinilor ouătoare
    În fiecare noapte, chiar înainte de întuneric, găinile știu că este timpul să mergem la coșul de pui. A fost o seară de rutină pentru unul dintre copiii noștri, a trebuit să fugă și să închidă ușa casei de pui pentru a le proteja de ratonii. Închideți ușa, blocați zăvorul, ce poate merge prost? Într-o dimineață, când am ieșit să deschid un coș de pui, puiul se bucura deja de soarele de dimineață devreme. Se pare că acest pui a decis să petreacă noaptea sub cerul deschis sub tufișuri noaptea. După cum sa dovedit, aceasta este o practică comună cu puii. Atunci când puiul începe să se arate, poate căuta adăpost pentru noapte și nu poate merge la coș de pui, dar se află sub tufiș. Noaptea, carnea de pui este vulnerabilă la pradă și am pierdut câteva păsări înainte de a-și dezvolta obiceiul de a număra păsările în fiecare seară înainte ca puiul să fie închis.
  • "Pe o lesa" pentru vizitatorii cu câini.
    Trăim într-o zonă împădurită frumoasă și nu vrem să punem semne sau să stabilim reguli pentru prieteni. Se presupune că oamenii conduc câinii fie pe o leșie, fie că câinele trebuie să facă comenzi suficient de bine. Din partea noastra, a fost atat de naiv de gandit, pentru ca proprietarii de caini cred ca intotdeauna cainii lor vor asculta de ordinele lor.

    Și așa ... una dintre găinile noastre ouătoare de pășunat liber a fost urmărită și ucisă de câinele prietenului nostru, chiar înaintea ochilor noștri. Un prieten a fixat lesa câinelui și a plecat acasă. Din nefericire, câinele sa întors a doua zi, fără proprietar, și a ucis întregul turmă. Am învățat două lecții din această experiență: stabiliți o regulă "legată" de câini, în cazul în care puii dumneavoastră merg în mod liber și, de asemenea, păstrați păsările blocate câteva zile după atacul prădătorului.







    Articole similare

    Trimiteți-le prietenilor: