6 moduri de a găsi confort fizic, fără a pierde în greutate

6 moduri de a găsi confort fizic, fără a pierde în greutate

Pentru a vă simți confortul fizic, nu trebuie să pierdeți greutatea. În primul rând, greutatea poate fluctua, nu vă puteți baza pe ea. De ce conta pe faptul că tot timpul se schimbă într-un mod natural? În al doilea rând, nu are rost să aștepți. Este mai bine să simțiți confort și amabilitate cât mai curând posibil și pentru aceasta există multe alte căi. Nu cu mult timp în urmă am scris deja despre unul dintre ei: trebuie să înțelegeți ce se întâmplă cu adevărat cu dvs.







Alte modalități pe care vreau să le ofer sunt modalități directe de atingere a obiectivului. Ele sunt rapide, mai eficiente, pot fi folosite în orice moment. I-aș sfătui singur în acele vremuri întunecate, când am pierdut cu desăvârșire legătura cu corpul meu când mi sa părut complet străin și nu am vrut să am nimic de-a face cu asta. Apoi m-am gandit ca singura solutie la problema este sa slabesti. Acum mi-aș sfătui să nu pierd din greutate și să am grijă de corpul meu.

Treceți mai departe

Putem fi inconfortabili în corpul nostru, deoarece corpul în sine este inconfortabil. Ceva a devenit ciupit, undeva presează. Poate îmi osoșă oasele. Poate că suntem chinuiți de tensiune emoțională. Mișcarea ajută la scăderea anxietății sau la ușurința acesteia, pentru a reduce intensitatea pasiunilor. Miscarea mareste starea de spirit, ganduri limpezite, inspira. Ne simțim mai liberi și mai flexibili, mai energici și mai calmi.

Toți suntem născuți pentru mișcare, dar asta nu înseamnă că ar trebui să ne mutăm în același mod. sau că unele moduri de mișcare sunt "mai bune" decât altele, că suntem obligați să pierdem și să ne pierdem puterea pe banda de alergare în clubul de fitness sau să facem altceva pe care nu-l place sincer. Puteți să vă mutați după cum doriți - și este minunat!

Ce fel de activitate fizică vă aduce bucurie și consolare? Ce pare a fi doar un joc? Cei care se încarcă cu energie vă dau să vă simțiți puterea? Dacă nu știți, experimentați. Începeți cu cele care par placute sau interesante, în acest proces va deveni clar dacă vă vor fi de acord. Suntem cu toții diferiți. Este logic faptul că avem preferințe diferite.







Învață să te descurci cu sentimentele tale

disconfort meu agravată de faptul că nu am știut cum să se ocupe de sentimentele lor. Nu puteam accepta furia, anxietatea sau tristețea, nu am recunoscut că le-am experimentat. I-am evitat. A încercat să plece. M-am învinovățit pentru că am avut sentimente "neplăcute". Am încercat să mă distrag. De fapt, este necesar să se uite în ochii durerea lor, nu să-l condamne și să nu vină. Păstrați un jurnal. Discutați cu un prieten în care aveți încredere. Soluționați-vă durerea în creativitate. Lucrează cu un psiholog.

Încearcă tehnici de relaxare

De exemplu, încercați tehnici de lucru cu stres fizic și psihic. Iată un exercițiu din cartea "Comenzi rapide pentru pace interioară":

Stați în picioare, ridicați-vă mâinile până la cer. Închide ochii. Imaginați-vă că sunteți un copac.

Imaginați-vă că corpul dvs. este un trunchi puternic, brațele - ramuri, degetele - frunze. Imaginați-vă că aveți rădăcini, se scufundă în pământ de pe picioarele voastre. Lăsați corpul să se învârtă în vânt.

Acum pune mâinile jos. Imaginează-ți că prin rădăcinile din tine e energie. Selectați-l. Din nou, ajungeți spre cer. Luați o respirație adâncă și lentă și expirați.

Ascultă înregistrările de meditație. pe care instructorul le citește. Alegeți meditații care vă dezvoltă simpatia pentru voi sau pentru orice altceva - principalul lucru este că acestea găsesc un răspuns în sufletul vostru. Există multe intrări gratuite pe Internet: pe YouTube. în aplicații mobile, pe site-urile universităților. Când nu aveți acces la ele, puteți face mereu câteva respirații adânci și lente.

Realizați nevoile, recunoașteți-le și satisfaceți-le.

Poate că ești o persoană foarte sensibilă. Găsiți-o

Poate că este ușor să te rănesc, repede "începi", fără să știi singur. Firește, furtunile emoționale constante provoacă disconfort. Persoanele foarte sensibile au tendința de a suprasolicita emoții de la lumină puternică, mulțime de oameni, o mulțime de probleme urgente, sunete puternice și mirosuri puternice. Sunteți epuizați de ciclul evenimentelor, vă puneți ușor în pantofii altora și "captați" stresul.

De fapt, așa cum mi-a spus un psiholog, procesați mai multe informații externe și interne decât altele. Aceasta este o trăsătură congenitală, este în 15-20% dintre oameni. Dacă sunteți o persoană foarte sensibilă, respectați-o și luați-o în considerare. Pe Internet există multe articole cu recomandări în această privință, în special cum să fii cel care locuiește în orașele mari.

Înconjurați-vă cu confort

Cu alte cuvinte, pentru a ne face confortabili în corpul nostru, trebuie să avem grijă de el, să avem grijă de noi înșine, să ne respectăm trupul și sufletul.







Trimiteți-le prietenilor: