12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Tipuri de creativitate

Vorbim cu copiii

Sunt sigur că toți dintre noi împreună vrem să facem copilăria copiilor noștri distractivă, fabuloasă și interesantă. Vrem, că desene animate și jocuri pe calculator nu le-ar încânta. Vrem să îi învățăm să gândească, să creeze și să nu se plictisească să petreacă timpul.







Sper ca fiicele și clasele noastre creative să fie utile pentru cineva :)

1. Puteți crea o imagine prin topirea creioanelor cu ceară cu un uscător de păr. Creioane sunt lipite pe o scotch cu două fețe. Dar, de asemenea, a trebuit să le țin mâna.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

2. Și puteți topi fiecare cretă pe hârtie separat. Este obținut un spray frumos.

Am lansat tapet, și a fost posibil să stropi în toate direcțiile :)

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Dar mâinile artiștilor :)

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

3. Se amestecă trei cupe de 3 lingurițe. l. apă. Plasați cu grijă sarea umedă în matriță. Lăsați să se usuce o zi. Apoi scoateți încuietoarea din matriță. Și încă 12 ore l-au lăsat să se usuce.

Am pictat castelul cu o pipetă cu culori apoase colorate. Data viitoare voi face apa mai saturate. Fiica mea a plăcut foarte mult! Este foarte frumos să observați cum sarea este impregnată cu coloranți.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

4. Și acest articol va fi dedicat unui test de sare. Este frumos! Prima fotografie: fiica frăgește aluatul în sine. Este simplu: 2 cesti de faina, o jumatate de cana de sare, 1 pahar de apa. Dacă doriți ca boabele de sare să nu fie aproape simțite în testul final, mai întâi amestecați apă și sare. Apoi adăugați făina.

Apropo, prima fotografie este un pește din aluat sărat. Este vopsit cu vopsele acrilice.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Alimentele pentru păpuși din aluat sărat, vopsite cu vopsele acrilice, nu au fost încă pictate. Au lăsat-o într-o altă zi. Acum, în frigiderul nostru pentru jucării, există: tort, dovlecei, vinete, morcov, castraveți, roșii, dovleac, cârnați, înghețată. Există un sandviș cu cârnați, în ouă prajite, în panza de copt. Și un coș complet de chifle și pâini :) Acum, păpușile au început să joace mult mai interesante.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Planul meu următor pentru un test de sare a fost făcut într-o zi foarte ploioasă, când a devenit clar că nu ar funcționa.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Am făcut aluatul să-i lipim prăjiturile și prăjiturile. Pentru a decora prăjiturile "bomboane" colorate cu coloranți alimentari. Despre test: divizați masa finală în 6 părți. La fiecare parte a fost adăugată o colorare alimentară a culorii dorite + arome și uleiuri alimentare. Mirosuri verzi de menta, albastru - lavandă, galben - lamaie, cacao maro (a fost vopsit), roz - migdale, roșu - vanilie. Pentru a nu regreta aluatul în procesul de modelare, a frământat jumătate porții.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Și aceasta a fost deja inventată de Arina: pentru a decora tortul, ea a început să stoarcă aluatul din vârful pachetului de copt. S-au dovedit reale frumos, prăjituri strălucitoare și produse de patiserie. Aluatul este moale, plastic. Stropiți cu ușurință. Din păcate, nu există nicio fotografie a rezultatului. Dar în stânga mâinilor, una dintre prăjituri este vizibilă în timpul creației.







12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Apoi am studiat amestecul de culori. Nu mă așteptam. că aluatul sărat vă va permite să arătați atât de clar cum sunt amestecate culorile! Roșu + galben = portocaliu. Albastru + roșu = violet. În prima variantă, albastrul și roșul au fost luate în proporții egale, în al doilea - de două ori mai mult decât albastrul. Este atât de interesant să vezi cum se amestecă culorile în mâinile tale, iar rezultatul este o culoare nouă. Aluatul este moale, este ușor de amestecat.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Ei bine, doar o descoperire interesantă: a strâns aluatul printr-o presă pentru usturoi. Fiica a pus un aluat de diferite culori și zdrobit. S-au dovedit a fi părul amuzant multi-colorat, puteți folosi această tehnică pentru meșteșuguri.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

5. Marea în bancă. Apa fiartă a fost colorată cu colorarea alimentelor, scoicile, steaua și peștele au fost aruncate în borcan. Învelit cu ulei. Capacul era lipit cu un pistol de lipit, astfel încât să nu se deschidă accidental. Poți să te oprești aici. Dar eu și cu Arina am hotărât să decorez capacul :) Doar în caz, am ținut un capac la joncțiunea capacului și borcanului, astfel încât nimic să nu se scurgă. Aveți posibilitatea să întoarceți banca și urmăriți stropi de valuri în mare frumos :)

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

6. Este foarte interesant să creați o sticlă multi-colorată! Iar rezultatul poate fi un cadou plăcut atât pentru copii, cât și pentru adulți. Pentru producție veți avea nevoie de: sare, cretă, răzătoare, pâlnie (dacă aveți sticlă cu gât îngust). Se toarnă o porție de sare și se freacă creta în ea. Când sarea multicolore a fost făcută, începeți să o stratificați într-o sticlă. Când turnați fiecare strat, țineți sticla în unghiuri diferite. Obțineți un model frumos.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

O altă sticlă de sare și cretă. A devenit cadou pentru papa de la Arina pentru ziua ei de naștere.

În opinia mea, un mare cadou de la un copil!

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

7. Constructorul de scobitori și plastilină. La început am colectat figuri geometrice și apoi am făcut un castel cu ele :)

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

8. Salute! Lipici PVA, sare, vopsele. Desenati dese cu adeziv si stropiti cu sare. Lăsați să se usuce. Îndepărtați excesul de sare și trageți. Sarea este foarte frumos impregnată cu vopsele. Principalul lucru este să adăugați mai multă apă. Cred ca va fi foarte cool sa desenezi o imagine de iarna cu aceasta tehnica. Un salut a fost creat după Ziua Victoriei. În timp ce amintiri proaspete.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

9. Desene pe spumă de ras. De asemenea, a fost foarte interesant! A terminat-o pe Arina prin faptul că a construit diferite forme de spumă vopsită. 40 de minute au trecut neobservate. Ar fi atras mai mult, dar era timpul să dormim. Se pare că creativitatea nu are un rezultat final. Dar aici procesul este important. Copilul învață pur și simplu să se concentreze asupra unei activități. Ei bine, în general, suntem fericiți cu culori strălucitoare :)

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

11. O lecție interesantă este să pictezi bastoane. ) În primul rând, există o afacere pe stradă - pentru a colecta bastoane. Și apoi acasă este fascinant să le colorăm. Aceasta a fost prima noastră experiență. Mai bine pentru colorare sunt ramurile potrivite fara coaja. Pe ele, vopseaua cade și mai strălucitoare. Și pe bastoane mai groase, puteți desena modele mai interesante. Pictate cu vopsele acrilice. În timp ce acesta este jocul magic.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

12. Desen pe lapte. Va fi interesant pentru toată lumea! Turnați o placă de lapte cu diametru mare. Și vopseaua picură în lapte cu o perie. Puteți răsuci frumos ridurile. Când este vopsit, puneți o perie pe perie pentru spălarea vesela. Din picăturile de vopsea ale lui. Am amestecat deja culorile pentru a fi separate în culori concrete, cu divorțuri frumoase. Și bilele albe, nu mari, au trecut chiar deasupra suprafeței laptelui. Detergent SAWS, aparent, grăsime din laptele colectat :) În general, vă recomandăm.

12 Idei strălucitoare pentru creativitatea copiilor - târg de stăpâni - manual, manual

Acestea erau activități creatoare. Și am și experimente în arhivă pentru copii și activități interesante.

Dacă sunteți interesat să citiți un articol nou, scrieți, partajați-vă :)

Cuvinte cheie







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: