12 fraze mame magice care pot vindeca un copil! Page 2 - este ușor de trăit

♥ Un sentiment de intimitate cu fiecare dintre copii.

Aceasta este o senzație incomparabilă. Indiferent cât de bătrâni sunt, în momentul somnului ei arată ca niște îngeri. În timpul zilei, nu este atât de ușor să le îmbrățișezi sau să le ții pe mâini - au deja atât de mult de făcut! Și noaptea îi îmbrățișez pe fiecare, vorbind despre ceea ce este important pentru amândoi. Și simt că apropierea noastră crește și crește.







12 fraze mame magice care pot vindeca un copil! Page 2 - este ușor de trăit

♥ Timp individual pentru toata lumea.

În fluxul de zile, nu pot da întotdeauna timp personal. Cel mai adesea suntem toți împreună, o echipă. Jucăm, vorbim, mâncăm - toți împreună. Dar în acest moment fiecare dintre ele este special. Pentru ca tuturor le spun cuvinte diferite. Pe baza faptului că acum vrei și trebuie să-i spui acestui copil.

♥ Pot spune ceva important ca ziua să nu fie auzită.

Există zile diferite. Uneori, din abundența de informații sau dulciuri, copiii nu se pot comporta foarte bine, ceea ce complică comunicarea noastră. Dar când le șoptesc la ureche despre cum îi iubesc, toate acestea rămân în trecut. Certuri, neînțelegeri, resentimente ..

♥ Un copil simte iubire.
Cumva am citit despre faptul că un copil are mai multe șanse să spună o astfel de expresie: "Și știi că dacă ai putea alege, atunci de la toți copiii lumii te-am alege." Când i-am spus lui Matvey pentru prima dată, el a fost extatic și surprins în același timp. El a mers și a repetat: "Ce, este adevărat pentru mine. “. Așa că am realizat că este foarte important ca copiii să simtă că sunt deosebiți, că sunt importanți și necesari, așa cum sunt. Acum, această expresie împreună cu "Ați spus astăzi că te iubesc?" Sa stabilit ferm în viața noastră. Mai mult decât atât, Matvey - atâta timp cât este cel mai vorbăreț - răspunde mereu că ne va alege ca părinți și va alege în mod necesar pe frații săi.







- Vreau să spun mai multe fraze importante.

Există un astfel de lucru ca "fraze permisive" în terapia de stabilire a expresiei - frazele pe care le vorbim în timpul plasamentului, și schimbă atitudinea oamenilor, le tratează sufletele. Cuvintele sunt de obicei simple - despre dragoste, acceptare, regret. Așa că am aflat că, dacă se vorbește copiilor noștri importante noaptea, atunci multe probleme sunt rezolvate de la sine. De exemplu, cu o ierarhie în familie. Ce fraze sunt și ce spun de obicei:

♥ "Eu sunt mama ta și tu ești fiul meu."

Această frază vă ajută, dacă nu vă simțiți în legătură cu copilul, este conexiunea psihică. Și, de asemenea, dacă aveți o ierarhie zdrobită - și nu este clar cine este mama lui.

12 fraze mame magice care pot vindeca un copil! Page 2 - este ușor de trăit

♥ "Sunt mare si esti mic."

Această expresie se referă din nou la ierarhia. Și, în plus, ajută să crească în relațiile cu copiii. Copiii se relaxează foarte mult atunci când mama devine adultă.

♥ "Tu ești cel mai bun fiu pentru mine".

Aici puteți adăuga chiar și ordinul copilului. La urma urmei, eu, de exemplu, nu am un singur fiu - dar mai mult de trei. Și fiecare dintre ele este bună în locul ei.

♥ "Tu esti fiul de care avem nevoie."

Ajută copilul să-și simtă valoarea, "bunătatea" lui. Recomand mai ales fraza celor care își compară constant copiii cu ceilalți - nu în favoarea sa.

Nu trebuie să faci nimic pentru mine, te iubesc pentru ceea ce ești.

Mulți vor fi indignați. Dar fraza nu este că nu puteți spăla vasele. Dar, mai degrabă, din cauza mea, nu ar trebui să suporți dinamica generică.

Urmați următoarea pagină:






Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: