11 Fapte despre viața din California

Dorința de a merge în America am avut atunci când sa mutat acolo pentru a trăi cel mai bun prieten al meu. Când a venit în fiecare vară în Rusia, să stea cu rudele, și mi-a spus despre viața lui - o dorință doar intensificată, dar apoi am fost un 10-klassnitsa, astfel încât călătoria mea a avut loc numai în 10 de ani, și împreună cu soțul ei. Și apoi altul, și cu o fiică în vârstă de 2 ani.







Un prieten locuiește lângă Los Angeles, ne-a arătat foarte mult și ne-a spus. Mult am fost surprins și mi-a plăcut, am vrut să împărtășesc informații.

1. Munca este de maxim 20 de minute de la casă. Tinerii americani, care nu sunt atașați de casele lor, închiriază locuințe cât mai aproape de muncă.

2. 80% din casele de pe coasta din California sunt cu o singură poveste și cu două etaje. După călătorie, Ilf și Petrov în această privință, puțin s-au schimbat.

11 Fapte despre viața din California

3. Micul dejun pentru americani unici constă din muesli cu lapte și un pahar de suc proaspăt stoarse de portocale.

4. Stânga extremă stânga pe autobahn care leagă orașele este destinată autoturismelor cu 2 sau mai mulți pasageri și se respectă această regulă. Acest lucru este deosebit de convenabil atunci când se apropie de oraș - nu sta în blocaje de trafic, deoarece majoritatea dintre aceștia călătoresc unul câte unul.







5. Los Angeles nu are, ca atare, un centru al orașului. Diferite părți ale orașului sunt pur și simplu atașate la oraș. Los Angeles - este vorba despre 3 Moscova pe teritoriu.

11 Fapte despre viața din California

6. Pe drumuri, aproape toată lumea, respectați regulile drumului. Dacă vedeți că cineva face "dame", atunci, cel mai probabil, este rusă.

7. Într-un magazin alimentar mare, nivelul nostru „ABC gust“ sau magazinul „Bahetle“ oferă servicii gratuite: magazin sofer regulat cu masina, similar cu o mașină de scris cu golfploschadki, clienții de conducere de la magazin la masina lor parcat. Foarte convenabil, în cazul în care o mulțime de cumpărături, iar aparatul este departe.

8. Viitorii nou-născuți comandă un restaurant pentru o sărbătoare de nuntă de cel puțin șase luni, adesea un an, înainte de data preconizată.

9. Gradina zoologica din Moscova este foarte departe si California din San Diego. Teritoriu imens, curățenie, îngrijire a animalelor și servicii. Adevarul si preturile sunt diferite: o vizita unica la Gradina Zoologica din Moscova pentru un adult - 300 de ruble. California - 46 de dolari.

11 Fapte despre viața din California

10. Prețurile pentru marcile americane, favorizate de moscoviții, chiar și în timpul vânzărilor, mai mici cu 30-50% decât la Moscova.

11. Masini de spalat si uscat - norma, aproape pentru fiecare casa.

Opinia mea: să călătorești neapărat, "Și țara să vadă și să se arate." Este intotdeauna interesant sa vad noi orase si tari, insa imi lipseste mereu borsul, painea neagra si umorul rusesc din strainatate.

Ce crezi despre călătorie?







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: