10 Reguli de scriere a scenariilor nepotrivite pentru vânzare, totul despre filmare

Deci, trebuie să scrieți un scenariu rău. Evident, multe filme inutile de la Hollywood au fost împușcate pe scenarii proaste. Dar ei au jucat în continuare în film, ceea ce le face nu mai mult decât inutile decât scenarii proaste, pentru care nimeni nu va întreprinde deloc.







Deci, pentru a fi absolut teribil, trebuie să faceți scriptul dvs. complet inadecvat pentru dezvoltare. Și pentru vânzare. În plus, în mod ideal, și pentru citire.

Dacă doriți cu adevărat să petreceți luni și ani de vărsare de sudoare și lacrimi pe marile opus cinematografice, care vor fi respinse de toate studiourile câte unul, trebuie să respectați doar aceste 10 reguli simple:

1. Nu utilizați font Courier 12 pt

O pagină a scriptului corespunde cu aproximativ un minut de timp pe ecran. Un rol important în acest mod îl joacă dimensiunea și tipul fontului. Încercați Wingdings.

2. Nu permiteți spațiu liber în pagini

3. Scrieți scripturi lungi

Foarte mult timp. Dacă dimensiunea medie a scripturilor este de 100-120 de pagini (la o rată de 1 minut pe pagină), setați un obiectiv - un script de 4 ore. 240 de pagini ar trebui să fie suficiente.

4. Nu vă faceți griji cu privire la dezvoltarea parcelei și a structurii

Spre deosebire de scurte povestiri și de anecdote murdare, scenariile necesită o anumită structură și permit cadre foarte precise, unde și cum au loc evenimentele. Scrieți în mod constant tot ceea ce vă pătrunde în cap - aceasta este doar una dintre căile care ni se potrivește.

5. "Vorbiți" acest lucru și nu arătați

Scrieți în scenariu tot ce gândesc eroii. Și tot ceea ce fac, încearcă să descrie în dialoguri. Un film este doar un radio cu imagini utile.








Int. OFICIUL PRODUCATORULUI - ZIUA

Producător - un stereotip banal de la Hollywood. Se pare că sa născut în ochelari de soare. Se uită la birou.

PRODUCATOR
Asistent, adu-mi scenariul tipului ăla!

ASISTENT (ZK)
Vrei să spui același lucru de la ...

PRODUCATOR
Da, asta. Mulțumesc.

Frumosul său ASSISTENT aduce în grabă SCENARIUL. Ea o pune pe masa Producatorului.

Producătorul ia scenariul, degetele prin el, respira profund.

Asistentul dă din cap și pleacă.

6. Lucrează pentru regizor

Completați scenariul cu descrieri ale unghiului de care aveți nevoie pentru a fotografia scene. Acest lucru, desigur, conduce, pentru a rezolva astfel de întrebări. Deci ... să-i supărați! Explicați-le ce să facă! Nu acordați acestui director pretențios libertate de creativitate.

7. Lucrează pentru actor

E același lucru cu actorii. Asigurați-vă că scrieți totul exact. cum să le joci și să pronunți fiecare rând. Ei sunt doar actori, ce știu ei?

8. Lucrează pentru producător

Adăugați ideile dvs. despre actorii potriviți. Știți unde să știți mai bine decât acest om de afaceri supărat, al cărui bunic a fost secretarul personal al tipului care la împușcat pe Insula Gilligan (seria pop a anilor '60). Zach Galifianakis - în Batman! (Ce înțeleg ...)

9. Utilizați proprietatea intelectuală a altcuiva

Pentru că plagiatul este cea mai sinceră formă de sibilitate.

10. "... Și sunt răzuite într-un lanț negru"

Imprimați-vă capodopera și fixați-o într-o legătură. Preferabil în piele. Cum altfel toți vor ști că scenariul este special. În plus, nu avem nevoie de nimeni să facă în mod normal copii și să transmită clienților potențiali, nu?


Int. OFICIUL PRODUCATORULUI - ZIUA

PRODUCATOR
(strigă cu încăpățânare)
Asistent, adu-mi scenariul tipului ăla!

ASISTENT (ZK)
(cu curiozitate)
Vrei să spui același lucru de la ...

PRODUCATOR
(cu iritație)
Cel pe care fratele acelei fete, pe care l-am întâlnit noaptea trecută, a scris. Am promis că o voi citi, și eu sunt un om de cuvinte, asta voi face acum!

ASISTENT (ZK)
(Pătimaș)
Așa că merg și vă aduc scenariul fratelui prietenului tău!

ASSISTANT-ul său, o blondă frumoasă, Gemeni pe un horoscop, intră și ține în mâinile scenariul fratelui prietenului producătorului.







Trimiteți-le prietenilor: