10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

Majoritatea oamenilor doresc să aibă succes, să-și atingă obiectivele și să trăiască o viață plină de dragoste și fericire. Cu toate acestea, pentru a face toate visele să devină realitate, va trebui să părăsiți zona de confort și să creați în mod regulat propriile teste. Doar o mică parte din oameni înțeleg importanța simțirii disconfortului pentru o viață întreagă.







Mulți oameni se tem să intre în necunoscut și să se îndoiască de abilitățile lor. Îi este frică de eșec, dezaprobare și disconfort. Realizarea faptului că mii de obstacole potențiale vor apărea în fața lor îi paralizează. Cu toate acestea, odată ce vă decideți să părăsiți zona de confort și să vă angajați să luați această decizie pe o bază zilnică, veți fi uimiți de multe lucruri uimitoare care nu s-au întâmplat până acum.

În acest articol, vreau să vă încurajez să obțineți succesul printr-un sentiment de disconfort, arătând cât de mari pot fi consecințele acestuia.

1. Veți începe să crească incredibil de repede

"Lăsați zona de confort. Poți să crești numai când, după ce ai încercat ceva nou, te vei simți inconfortabil și inconfortabil. "Brian Tracy

În momentul în care renunți complet la modul obișnuit de viață, vei începe să te dezvolți extrem de repede. Aceasta este singura opțiune pentru a arăta abilități extraordinare. În mod constant îndoieli, vă veți îmbunătăți abilitățile și veți dezvolta noi. Fiecare schimbare dobândită vă va servi ca o sursă excelentă de motivație pentru a continua.

Este ca un bulgăre de zăpadă: dorința de a schimba un pic se dezvoltă într-o dorință profundă de a crește din ce în ce mai mare. În timp, veți observa schimbările enorme care au avut loc în viața voastră.

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

2. Îți place să te testezi

La început, fiecare sarcină va părea dificilă și chiar imposibilă. Cu toate acestea, de îndată ce treceți prin ea și faceți față cu tot ceea ce vă va aduce viața, vă dați seama cât de puternici puteți deveni prin acceptarea condițiilor de disconfort.

De fiecare dată când părăsiți zona de confort și acordați atenție rezultatelor, doriți mai mult și mai mult. Acest lucru a devenit foarte evident pentru mine de îndată ce am început să iau un duș rece.

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

La început m-am simțit neplăcut și am vrut să termin dușul cât mai curând posibil. Cu toate acestea, mai târziu am observat că mă simt plin de satisfacție după procedură. Acest sentiment bate frica si resentimentul. De-a lungul timpului, emoțiile negative dispar complet și nu doriți să vă rătăciți.

3. Veți înțelege că toate temerile dvs. sunt fictive

A inventa un număr infinit de scuze care par rezonabile sunt o distracție excelentă pentru creierul meu. Este foarte bun la asta, că de multe ori el a reușit să mă facă să cred că nu pot face aceste lucruri sau alte lucruri. De fapt, vă asigur și că acesta este adevărul și nu doar o altă declarație stereotipică: temerile voastre care interferează cu schimbarea sunt fictive.

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

Dacă nu vă pregătiți mintea pentru voi înșivă, aceasta funcționează împotriva dvs. în mod implicit. Drept urmare, în mintea dvs. v-au venit niște scuze, paralizând abilitatea dumneavoastră de a vă îmbunătăți viața. Mai devreme sau mai târziu, decideți să luați măsuri și să ignorați gândurile negative.

Acesta este momentul în care îți dai seama că deseori îți subestimezi abilitățile și supraestimezi mărimea obstacolelor potențiale. Ce părea imposibil ar fi fezabil și chiar plăcut.

Indiferent de scopul dvs. actual, pe care îl amânați din nou și din nou, aș vrea să opriți vocea care vă cheamă să o lași deoparte și să începeți să lucrați azi sau mâine.

Vă dau cuvântul meu că rezultatele vă vor uimi!

4. Veți înlocui regretul cu entuziasm

Viața în confort este neinteresantă. Pare frumos pe tot parcursul zilei, dar imediat ce te culci și realizezi că o altă zi a fost petrecută fără rezultat, fără a face un pas în atingerea scopurilor, magia înlocuiește regretul amar.







Din fericire, există o alternativă. Începe cu trecerea din zona confortului tău. Te obligi să progresezi în fiecare zi. Chiar dacă faceți unele dintre cele planificate, va fi deja o realizare uriașă.

La sfârșitul zilei nu vor exista regrete și iritări. În schimb, te vei simți incredibil de agitat și gata să cucerești topurile a doua zi.

5. Vei râde de trecut

"Când părăsiți zona de confort, tot ceea ce părea o dată necunoscut și teribil va deveni normal" Robin Sharma S.

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

Cu cât mergeți mai mult pe calea disconfortului, cu atât mai mult veți râde de cât de slabi am fost înainte. Veți observa că scuzele și problemele voastre din trecut au fost absurde. Noul dvs. personalitate nu vă va face frică de probleme și de eșecuri. Sunteți gata să faceți uneori eșec, totuși, acest lucru nu mai este motivul pentru a renunța la orice.

Când am început calea auto-îmbunătățirii, am înțeles în cele din urmă că problema actuală este doar o scuză pentru a râde în viitor. Totul depinde de punctul dvs. de vedere și de atitudinea dvs.

Aceeași problemă sau sarcină poate fi viermele sau o bucată de prăjitură. În orice caz, întotdeauna depinde în întregime de tine.

6. Veți afla mai multe despre slăbiciunile și punctele tale forte

Întrebările constante către ei înșiși conduc la conștientizarea părților lor bune și rele. Fiecare sarcină este o nouă lecție de viață. Învățați-o cu succes sau nu reușiți, va avea întotdeauna un impact asupra vieții voastre.

Nu vă puteți cunoaște chiar dacă vă aflați pe canapea, mâncați chips-uri și urmăriți noul sezon al emisiunilor preferate. Dacă totul în jurul tău este frumos și confortabil, va avea o valoare zero pentru tine sau chiar va agrava situația.

Să ne uităm la ceea ce mâncăm ca exemplu.

La început, folosirea fast-food-ului te face să te simți minunat, pentru că companiile de alimentație nu fac nici un efort să-i facă să-și facă plăcere produsele. Dar de fapt întotdeauna vă strică sănătatea și starea de spirit. Dimpotrivă, produsele naturale și influența alimentară sănătoasă. Dacă sunteți obișnuiți să folosiți gunoi, atunci să mâncați bine la început va fi incomod, dar în timp veți începe să fiți mândri că ați reușit să comutați.

Din lecția pe care o veți învăța din această schimbare pozitivă, veți realiza că puteți controla cu adevărat ceea ce puneți pe farfurie și alegeți sănătatea pe termen lung în loc de satisfacția pe termen scurt.

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

7. Vei deveni mai încrezător în tine

Evaluând rezultatele muncii dvs. și cât de puternice ați devenit, veți lua o decizie să nu mai opriți, ceea ce va crește în mod semnificativ stima de sine.

O persoană care este frică să părăsească zona de confort pur și simplu nu știe despre abilitățile sale. Cu toate acestea, de îndată ce disconfortul vă lovește pe ușă și îl deschideți cu un zâmbet pe față, gata să vă schimbați, încrederea în sine va crește foarte repede. Veți înțelege că nimic nu este imposibil. Fiind de acord că doar tu ești stăpânul vieții tale, vei începe să crezi cu adevărat în tine.

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

8. Vei avea o nouă sursă de satisfacție.

În majoritatea activităților confortabile, la prima vedere, se pare că sunt satisfăcătoare, dar, de fapt, adevărul este că tot ceea ce oferă adevărata plăcere este dincolo de zona dvs. de confort.

Când termin cu un duș rece, mă simt bine și sunt gata pentru noi provocări care mă așteaptă în aceeași zi. Când închei capitolul din noua mea carte, mă simt surprinzător de bună, pentru că am făcut progrese.

Același lucru se poate spune despre sfârșitul unui antrenament greu în hol.

Toate aceste evenimente au un lucru în comun: faza inițială necesită presiune asupra sine, dar odată ce problema este finalizată, vă veți simți ca un zeu.

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

9. Veți înțelege că singura cale spre succes este prin disconfort

"Viața începe la sfârșitul zonei de confort" Neil Donald Walsh

În timp, veți observa relația dintre disconfort și lucrurile în picioare. Adesea, nu poate exista fără cealaltă. Disconfortul pe termen scurt duce la îmbunătățirea și succesul pe termen lung.

Bazându-mă pe experiența personală, majoritatea realizărilor mele, despre care mă mândresc, au fost comise după părăsirea zonei de confort. Ceea ce ne dorim necesită muncă grea și perseverență. Nu trebuie să ne așteptăm la multă satisfacție și plăcere din faptele ușoare și mediocre. Dacă vă sperie ceva, este un semn bun!

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

10. Vei incepe sa inspirati oameni din jurul vostru.

Când comportamentul tău se schimbă dramatic, oamenii încep să se uite mai atent la tine și sunt inspirați de rezultatele tale. Ei consideră că a fi o persoană obișnuită sau o persoană remarcabilă este doar o alegere.

Chiar dacă unii vă deranjează la început, ignorați părerea lor. Când trece timpul și respectați propriile reguli, nu mai căutați aprobarea altor persoane.

Mai devreme sau mai târziu, scepticii vor fi uimiți și inspirați de rezultatele dvs. atât de mult încât își vor schimba mintea sau pur și simplu nu le vor auzi.

Pentru a vă simplifica viața, salvați-vă de energia negativă și obstacolele potențiale și faceți calea spre succes mai transparentă.

10 Motive pentru părăsirea zonei de confort

Există un sentiment de neprețuit pe care îl veți experimenta cu siguranță dacă vă veți simți disconfort: când oamenii din jurul vostru vă vor spune despre schimbările dvs. și despre modul în care ați inspirat-o să facă același lucru. Aceasta este o motivație incomensurabilă.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: