10 motive pentru a iubi o insula pangan

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Chiar și cea mai simplă hartă arată că Phangan situate în apropierea insulei Koh (Distanța aproximativă între insulele 8 - 10 km), și, prin urmare, nu prezintă nici o dificultate pentru a ajunge la Koh Phangan feribot (1,5 ore pe drum) sau barca cu motor (20 minute pe drum) de la cel mai apropiat Koh Samui. Pe insula Pangan nu există niciun aeroport și, prin urmare, insula poate fi accesată numai prin înot.







Deci, când am navigat pe acest insulă de paradis de izolare și liniște de pe insula Koh Samui cu feribotul, am simțit imediat diferența dintre aceste două insule. Pe insula Koh Phangan totul era diferit: copacii și munții sunt mai înalți, mai vegetați, mai liniștiți și mai pustii. Ca și cum ai veni în vacanță pentru vara ta la bunica ta sau la tabăra de pionierat - au fost astfel de asociații pe care le aveam după o săptămână de viață în Koh Phangan.

Am știut că insula pronunțat refluxuri, asa ca nu fi surprins, atunci când vine pe o plajă a văzut o imagine a cât de departe de țărm în mare erau șezlonguri și umbrele de soare, acest lucru permite un nivel scăzut de apă - undeva pe glezna. Dar, așa cum este frumos - stai un kilometru de țărm în mare, sorbi proaspete si uita-te la insula Koh Samui, văzut la orizont. Ce mai puteți dori ...

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangang din Bai Tai (Plaja Ao Ban Tai)

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangang din Bai Tai (Plaja Ao Ban Tai)

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangang din Bai Tai (Plaja Ao Ban Tai)

Ko Phangan locuri interesante

Am trăit pe insulă timp de două săptămâni. Dar chiar și într-un timp atât de scurt, am încercat să explorăm la maxim insula Ko Phangan. Călătorind pe ea este o activitate fascinantă, multe colțuri neatinsă de om și dacă vă place aventura - aici cu siguranță vă va plăcea. Vă prezentăm clasamentul TOP - 10 motive pentru care vă place cu siguranță acest loc:

Motivul # 1. Patima lunii pline

Dacă ați venit aici în ajunul petrecerii pe lună plină, Full Moon Party. așa cum am făcut-o, știi că aceasta este cea mai mare petrecere din Thailanda, care are loc pe insula Koh Phangan și este cartea de vizită a insulei. La urma urmei, când se spune despre Partidul Lunii Pline, înseamnă insula Pangan și invers).

Am fost pe un mega get-împreună similare, trecând la Marea Neagră în Crimeea - Kazantip. și așteptase Partidul Lunii Plane, ceva similar. Dar, în domeniul său de aplicare - Thai Moon Paty nu trăiește destul de până la Kazantip, și formatul nu este unul. Dacă Kazantipe au fost podium imens pe care a avut loc spectacolul de teatru strălucitor pe fundalul ecrane TV uriașe, și tot poporul de la tusil de jos; aici a fost mai mult ca o discotecă sat - în cazul în care pe scena a urcat de vizitatori partide și se distra dansând beat și strigăte puternice la muzica.

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Celebrul Partidul Lunii pline de Lună plină

Cel mai mare plus al partidului Full Moon este că se află pe cea mai frumoasă plajă din Insula Koh Phangan. Și chiar într-o beție să cadă pe nisip și adormi la sunetul valurilor, nu există prea rușine - pentru un recensământ există o zonă specială de lounge cu paturi, în cazul în care se pot odihni.

Motivul # 2. Plajele

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangang din Bai Tai (Plaja Ao Ban Tai)

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangan Plaja Wok Tum Ao Wok Tum

Motivul # 3. Arborele de mangrove

Iar în insula Koh Phangan există păduri de copaci de mangrove - este un fel de vegetație foarte neobișnuită - care se ridică deasupra rădăcinilor direct deasupra apei. Ei s-au adaptat pentru a supraviețui în fluxuri și valuri constante, iar sistemul de filtrare le permite să se descurce cu apa de mare sarată.

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangan Plaja Wok Tum Ao Wok Tum

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangan Plaja Wok Tum Ao Wok Tum

Motivul # 4. Paradis pentru câini și pisici

La fel ca în tot Thailanda de pe insula Pangan, există o mulțime de câini și pisici, dar aici suntem mereu în căutarea unor catelusi amuzanti, coloranți complet diferiti. Aici White și Black Bim pe o plimbare, în ciuda lașitate și whimpering de copii - maestrul le-a învățat să înoate. Era aici visul meu de a începe un câine.

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangan Plaja Wok Tum Ao Wok Tum

10 motive pentru a iubi o insula pangan






despre. Plaja Pangan Plaja Wok Tum Ao Wok Tum

Dar acest buțuz a locuit alături de bungalou, în spălătoria locală. Întotdeauna am oprit aproape de rufe și l-am tratat cu pui de șașcă de pe piață. Apoi el însuși a găsit casa noastră și a trăit cu noi, făcându-mă fericit pentru toată ziua.

10 motive pentru a iubi o insula pangan

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Am decis să-i dăm un guler cu clopote. Dar nu-i plăcea - a început să bea cu voce tare și a trebuit să-l înlăture. Și acest catelus poate zâmbi. Plecând de pe insulă, eram foarte supărat că nu mi-aș mai vedea niciodată cubul ...

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Motivul # 5. În lumea animalelor

Dacă sunteți interesat de tema vieții sălbatice, atunci vă interesează cine este încă pe insula Pangan. Crede-mă, insula asta nu te va lăsa plictisită singură. Aici am văzut prima oară o scholopendra thailandeză și un oaspete neinvitat așezat pe perete. Despre acest lucru în detaliu ...

După cum am scris în articolul despre viața noastră pe insula Koh Samui, am fost constant împiedicați să dormim de o pasăre croaking. Deci, la sosirea pe insula vecină Pangan - am auzit din nou vocea ei, numai acum nu a fost auzit de pe acoperiș, dar a fost auzit prin fereastră. S-a simțit că ne urmărea peste tot și acum stă pe un copac, dar nu am putut vedea acest partener feminin fără voce.

Aveam deja îndoieli cu privire la faptul că a fost o pasăre, pentru că noaptea au fost sunete - ca cineva care alerga greu pe acoperiș. Dar soțul meu a făcut distractiv de a spune că - este crocodil) Cu ceva timp mai târziu, încă am făcut cunoștință cu acest străin pe Koh Phangan: el este în mod constant a scăzut în a ne vizita.

Când încă o dată am colectat lucruri pentru a merge la plajă, soțul meu a mers la cuier pe perete și a vrut să-și scoată prosopul. Dar aici a fost literalmente uimit - o coada lungă verde a ieșit din sub cârpă! Se uită la mine cu ochi uriași și cere să plece din casă, spunând că dacă văd asta, nu mai vreau să intru în bungaloul noștri. Dar curiozitatea mea este mai puternică decât teama și am rămas. În cele din urmă, oaspeții noștri s-au săturat să se ascundă și s-au căutat - și sa târât afară din lucruri și sa așezat liniștit pe perete, privindu-ne cu margele de ochi neclintitoare.

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Nu era doar un mic gecko, pe care l-am observat aici peste tot, dar un bărbat frumos, de jumătate de metru. Era o frumoasă culoare de smarald și nu era deloc frică de prezența noastră. Apoi pe Internet citim că este un gecko al lui Toki. El a mai mult de o dată a coborât de pe acoperiș la casa, prin diferența uriașă dintre tavan și pereți, în aceste momente, am încercat să ies din casă - deoarece nu este utilizat în cartier, iar acum am încercat să nu dormi în apropierea zidurilor.

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Giant (prin standardele rusești) furnicile pe gardul lui Fr. Koh Samui

Motivul # 6. Păsări de vorbă pe Pangang

10 motive pentru a iubi o insula pangan
10 motive pentru a iubi o insula pangan

Motivul # 7. Plaja Mae Haad - tur de croazieră pe mare

Cea mai neobișnuită plajă de pe insula Koh Phangan este plaja Mae Haad. Acum îți spun de ce. Faptul este că lângă această plajă este o insulă mică, care este direct de la plaja Maehaad pe plaja, puteți merge încet pe jos. Așa cum am spus, insula Pangan în sine este foarte predispusă la scăldat și curge - și această caracteristică particulară permite turiștilor să meargă câțiva kilometri în mare.

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangan Mae Haad (Plaja Mae Haad) Pășește pe Insula Koh Ma

10 motive pentru a iubi o insula pangan

despre. Plaja Pangan Mae Haad (Plaja Mae Haad) Pășește pe Insula Koh Ma

Pe insula Koh Ma, nu am văzut nimic interesant: există o plajă cu mangrove și un recif de corali. Și îi plăcea plimbarea, mersul pe josul izmutului nu este teribil. Așa cum se poate vedea din fotografia de pe drumul către Fr. Pentru Ma există două curente, un pic există un sentiment că vă plimbați de-a lungul nisipurilor schimbătoare.

Motivul # 8. Cascade

Insula Pangan, precum și vecinul său, Samui, este o insulă montană, iar cascade foarte frumoase coboară din vârfurile sale. Gaseste aceste surse naturale nu este dificil - trebuie sa te uiti in aplicatia map.me harta cascadei numele, si apoi stai pe motoreta - si recupera sa caute pointeri. Acesta este modul în care am găsit cele mai frumoase cascade de pe insula Pangan, puteți citi despre el aici.

10 motive pentru a iubi o insula pangan

10 motive pentru a iubi o insula pangan

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Motivul # 9. Serpentine

Una dintre trăsăturile distinctive ale insulei Pangan este drumurile sale. Cea mai mare parte a insulei, aproximativ 70% ocupă munții și am ajuns aici din Koh Samui învecinat imediat. Aici sunt mult mai înalte și drumul este adesea o serpentină montană. Mai ales este indicat pe drumul spre plaja Haad Rin (plaja Haad Rin). Astfel de înclinări abrupte și coborâri - nu veți găsi nicăieri în Thailanda, de aceea puteți găsi adesea aici turiștii cu membrele bandajate. Pe Pangan există chiar și un nume pentru astfel de mutilări - "Pangan tatu".

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Călătoria, când am merge să explorăm plajele estice ale insulei Pangan, va fi amintit de mult timp. M-am apucat atât de tare de soțul meu și l-am rugat să meargă mai încet: de fiecare dată când m-am urcat și am coborât, mi sa părut că drumul se rupe - atât de abrupt că autostrada coboară. Chiar și împietrit de curse pe un motoretă din Phuket, am vrut să merg aici.

Dar doar pentru fanii "odihnei fără sigiliu" există ceva de făcut: pe insulă există drumuri de drumeție și trasee de munte, așezate de turiști. Astfel am reușit să facem drumeții pe muntele Khao Ra (Khao Raa) și pe cea mai frumoasă plajă din Bottle Beach.

Motivul # 10. Cervix de fructe

Ei bine, cea mai delicioasă caracteristică a insulei Pangan este cocktail-urile sau proaspetele, care aici sunt făcute în cele mai incredibile combinații. Într-o căldură ca în Thailanda și doar 30 baht - a fost cel mai bun mic dejun!

10 motive pentru a iubi o insula pangan

10 motive pentru a iubi o insula pangan

10 motive pentru a iubi o insula pangan

Bine prieteni, pe acest sfarsit articolul meu despre amintirile placute ale insulei Pangan si sper ca într-o zi voi merge din nou la plajele sale nisipoase pentru a vedea aceste apusuri frumoase ale insulei scuipatului de nisip.

10 motive pentru a iubi o insula pangan







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: