1 - Nativ și familiar

Salih a așteptat pe Sunagata, ascultând în seara aceea să tacă. - Nu există nici el și nici unul, murmură ea.

Dacă cineva îl aștepta cu o mai mare nerabdare, era Fatima. Ea a fost cu mult timp în urmă, ascunzându-se de mama ei, purtând un pachet cu lucrurile ei către Saliha, iar acum era la mila așteptărilor bucuroase. Privind la ea, sa bucurat și Salih.







Dragostea lui Sunagata și a Fatimei din sat a fost ghicită de colegii lor. Dar odată cu plecarea tipului din fabrică, vorbește despre asta. Și numai mătușa lui știa că Sunagat ar trebui să se întoarcă și să o ia cu ea.

Sunagat a promis că va reveni într-o lună. Luna a trecut, a doua a mers, dar totul a dispărut. Salih și Fatima au calculat zilele și au sperat: era pe cale să sosească ...

Între timp, un mesaj răspândit în aula: Usman-bai vrea să ridice Fatima pentru Talha. Și tot mai mulți oameni au confirmat adevărul acestei știri.

Faptul că Sunagat și Fatima au fost atrași unul altuia, pe care i-au întâlnit, nu a fost un secret pentru Talha. În vară, el fierbe de mânie de mai multe ori, dar nu îndrăznea să spună nimic lui Sunagata. Plecarea rivalului la planta și-a dezlegat mâinile, Talha a devenit mai îndrăzneață și, pentru a răci sentimentele Fatimei, a lăsat zvonul să fie neplăcut pentru ea. Zvonurile nu au fost răspândite de el, erau oameni gata să-i facă o favoare. Și a vorbit despre Tashbatkanu:

"Și asta, Sunagat, se dovedește că este căsătorit". În fabrica ia luat soția.

- Și poate nu unul. Acolo, după toate acestea - deși un dime o duzină.

- Și totul se preface că este unic, un înșelător.

"Și chiar a promis că se va căsători cu Fatima".

- Cum, căsătoriți, credeți în această iarnă!

"Gură, asta e cine este."

- Da, dacă Fatima nu va merge pentru asta!

Aceste discuții au ajuns la Fatima, mi-au tăiat inima, deși nu le-a crezut. Cât despre Salihi, auzind o minciună, ea a încercat imediat să o desființeze. Doar un lucru pe care nu-l putea face era să treacă pe calea Usman-Bey, care, după zvon, a decis să-i ia pe cumnată pe Sunagata îngustată.

Cu toate acestea, Usman-bai însuși a aflat despre decizia care ia fost atribuită, aproape ultima din sat.

Odată ce femeile au început să vorbească despre presupusa pregătire a concursului la Fakieh. Fakikh, fără o lungă gândire, la scăpat:

- Ce e în neregulă cu asta, dacă o fac? Există un obicei pentru fete să se căsătorească cu fete.

Din aceasta a fost posibil să se deducă că ea nu a avut nimic împotriva lui Talha.

Cuvintele ei au fost imediat transmise soției lui Usman-bai. A profitat de această ocazie, a vorbit cu soțul ei despre căsătoria cu fiul său:

- Ca să caut undeva, este necesar să-l luați și să vă căsătoriți cu el în această Fatima. Ahmadi și Fakihoy sunt gata să-i împingă fiica din casă. Probabil că nu vor cere prea mult. A lua o nora din satul altcuiva este o mulțime de probleme.

- Asta-i adevărat, domnule Usman. "Ei bine, dacă vă place, îmi va place."

Plăcut cu consimțământul lui, soția lui a început să-l laude pe Fatima:

- Fata se străduiește minunat, pentru ceea ce dorește - poate să facă totul, afacerea lui Fakiya o conduce. În plus, o față frumoasă, articolul a fost un succes ...

Mai puțin de o săptămână după această conversație, Usman-bai a chemat rudele sale cele mai apropiate. Scopul colecției a fost să se consulte cu privire la apropiata înțelegere.

- Te-am sunat la sfaturi despre o chestiune importantă, spuse el după masă, înainte de a servi ceai. "Dacă Akhmadi ne consideră a fi oameni egali cu ei înșiși, cred că acum sunt legați de el". Cum te uiți la asta?

Usman-bai tăcea, așteptând un răspuns. Au existat aprecieri:

Cei adunați au descoperit că casa de potrivire a fost aleasă cu succes. În același timp, sora lui Usman-bai a insistat că nu ar trebui să existe nici o îndoială în privința egalității.

"La ce se poate lăuda Ahmadi, ce nu aveți?"

- Da, da, zise fratele mai mare, ai doar cincizeci. Are doisprezece vaci cu un urmaș, șapte sau opt cai de tracțiune - aveți același număr. Unde depășește, așa că numai pe albine are mai multe stupi mai mult ...

Talha și Fatima în conversație nu au fost menționate, ca și în cazul în care a fost o chestiune de soarta păpuși care fetițele se joacă sub ferestre, și o viață de a trăi sub același acoperiș a avut Usman-pa, și Ahmadi.

În dimineața următoare, Usman bei zazvat Myrzahana să-l și a decis să-l trimită la negocierile preliminare: pentru funcția pe care o are, cum se spune, vrastopyrku mereu aripi si coada ridicate, omul a dat seama spirit și un joker, în afară de obicei cu Ahmadi.

Myrzahan a acceptat comisia de bunăvoie, pentru că toate tipurile de mediere au devenit comerțul său. Nu trebuie să fie rapid: un picior este aici, altul este acolo ...

Seara, când se aduna amurgul, Myrzahan se duse la discuții. Fatima a observat cum sa apropiat în grabă de casa lor și sa dus în cameră. În mâna lui Myrzahan - un personal, un pantalon înțesat în șosete din lână, celălalt - eliberat. Deci, du-te la woo. "Pe capul meu!" - Fata imediat a ghicit. Ea a fost aruncată într-o febră și apoi - în frig.

Conectați-vă la camera de sus ea nu a îndrăznit, dar este, probabil, nu ar fi permis - acolo zadornuv perdele, becul Myrzahan, Ahmadi, și Fakih se așeză la ceai.







Fatima intră în curte, se strecură de-a lungul gardului până la fereastra camerei, pentru a auzi conversația dintre părinți și oaspetele târziu. Dar a sunat ca și cum ar fi vorbit, punându-și capul într-un butoi - cuvintele merg într-un murmur de neînțeles, uneori întrerupt de râs. Râsul o convinsese de corectitudinea presupunerii și o conducea spre disperare: "Totul ... capul meu a dispărut!"

Nu mai ascultă, ieșea, luă gardul, înapoi, se îndrepta spre cealaltă jumătate a casei și aruncă un cârlig pe ușă.

"Au conspirat ... au conspirat ..." - au bătut la sângele templelor. "Dacă nu ar fi de acord, nu ar râde ..."

S-a așezat la fereastră și a stat mult timp acolo, fără să vadă nimic, respira greu.

În afara ferestrei este întunecată, vântul bate de pahar, suflă sufletul cu un urlet nesăbuit. Aproape seara somn dormit, și Fatima și singuratic, și amar, și teribil.

Sunagata ... Sunagata ... De ce nu venea, de ce. "

Întâlnirile de vară cu el apar în memoria viziunilor vagi de la Fatima. A fost un vis, nu visezi? Nu, nu a visat: Fatima își amintește tot ce spunea, privirea, zâmbetul, entuziasmul și cum bate inima lui când promitea să se întoarcă.

"De ce nu sa întors? Și poate că se află acum pe drum, mă urmărește? Chiar mâine nu este prea târziu ... Am totul gata. Cât timp pentru a obține un pachet de la piept! Și prin munți, prin pădure - nu ne-ar prinde cu noi și nu am găsit în curând. Și atunci nimeni nu ne-ar putea separa. Sunagat! Nu, mă simt - nu va veni. Ce să fac, ce ar trebui să fac. Nu mă învinui, Sunagat. Te iubesc încă și te voi iubi pentru totdeauna. Dar nu ai venit, ești de vină. Resentimentul meu este atât de mare, dar încă te iubesc! Oh, cum durerea inimii mele. "

Fatima izbucni în lacrimi, dându-și capul pe pervaz. A încercat să plângă în tăcere, ca să nu audă, sora nu se va trezi, dar bucata care a venit la gât ia torturat-o și, uneori, nu și-a putut opri răbdarea.

Din lacrimi parea un pic mai usor sufletului. Fatima sa așezat lângă sora ei, a încercat să doarmă, dar nu a adormit. Aceleași gânduri mi-au răsucit prin cap. Sunagata ... Sunagata ... De ce nu ai venit? Și mâine nu este prea târziu .... Vom reuși ... Astăzi suntem căsătoriți, deci nu este nunta de mâine. Probabil va dura o săptămână ... "

În spatele sobei a început o melodie plictisitoare de cricket. Fatima, depășită de gândurile amare, a devenit insuportabil dureroasă. Se părea că întunericul era presant, fata se arunca în pat, încercând să-și piardă povara.

În afară, ușa a fost smulsă, auzită vocea mamei:

- Fatima! Sa mutat în cameră. Bagau ne-a chemat la cină, plecăm și frații tăi nu sunt acasă ...

"Cine la miezul nopții adună oaspeții? Trebuie să fi consultat "- fetița a zâmbit amărât și, după ce a așteptat un timp, a mers în cameră.

Și în casa lui Bagau-bai erau într-adevăr oaspeți. Ei s-au adunat de mult timp și au dispărut în așteptarea Ahmadi-ului întârziat - din cauza lui nu au servit cina.

Ate-băut, a început să se disperseze. Ahmadi sa ținut în mâna lui Shagiakhmet: spun ei, nu grăbiți, vom sta pentru un alt samovar.

Dar nu era vorba despre ceai. Ahmadi a raportat că Usman-bai a vrut să se căsătorească cu Talhu pe Fatima. Cei trei frați bogați au discutat în mod deliberat dacă un astfel de personaj este acceptabil pentru ei ...

Dimineața, Fatima a alergat spre Saliha, și-a împărțit lacrimile, presupunerile.

- Astăzi, probabil, vor veni, toți vor fi de acord. Atay sa dus la unchiul Bagau ieri, a consultat ...

Mi-am ridicat ochii plini de lacrimi, uitându-mă la întrebarea ce să fac acum.

Salih nu știa ce să spună. M-am plâns de Sunagata:

"Nu am venit ... Ei bine, ar fi trebuit - nu am venit încă!" Va avea grijă de ceva, așa că uită totul din lume. Totul în tatăl decedatului său.

Cuvintele ei nu-i mângâiau pe fată. Fatima nu a putut să se oprească de mult timp, stătea, acoperindu-și fața cu mâinile. În cele din urmă, puțin calmat, se uită din nou la Salih.

- Nu, Saliha! Nu mă voi căsători cu asta pentru nimic ... pentru un urât ... Lasă-mă să mă omoare, nu voi ieși. Și, înfundându-și vocea, adăugă: - Mă duc la Sunagata, la plantă. O voi găsi cumva ...

Salihu nu a fost surprins de o decizie atât de îndrăzneață. Ea a observat doar că cel mai bun mod de a merge pe călătoresc cu un băiat - va conduce calul înapoi.

- Nu, o să mă duc singură, pe jos, îi spuse fata. - Simțiți căldura - mă ascund în pădure ...

Seara, Fatima a cerut să doarmă cu mama ei la Saliha. Nimic neobișnuit în acest lucru nu a fost: Samigulla este departe, în astfel de cazuri, femei, pentru a nu rămâne singur pentru noapte, invită "la tovarășii" vecini. Fakihha a permis, mai ales că fiica ei nu a cerut una, ci o soră.

Și Salih a pregătit încă un nod cu lucrurile lui Fatima ...

Fatima fusese deja părăsită de casă, când mesagerul lui Usman-bai a apărut din nou lui Ahmadi. starea lui a fost optimist: a fost în speranța că de data aceasta va reveni la Usman la revedere cu un răspuns clar; Ahmadi, desigur, a consultat deja cu frații, spun acum o zestre pentru fiica lui numește și el Myrzahan, fotografiat între cele două case, stabilindu-se orice afaceri de pre-nunta. Desigur, eforturile sale vor fi răsplătite de aceasta și de cealaltă parte. Astfel de servicii sunt evaluate de oameni. Ahmadi și Fakihy l-au întâmpinat vesel și l-au așezat cu el la cină.

În timpul mesei, Myrzahan, stăpânul care se toarnă de la gol la gol, vorbind vesel despre puține lucruri, sa dus la chestiunea principală în mod circular. În cele din urmă, ca într-un cuvânt, am reușit să spun despre kalym. Și el a sărit ca și cum ar fi lovit: Ahmadi a răspuns calm că nu este nevoie să vorbească despre kalym - nu i-ar da fiicei sale lui Talhu. Imediat, și a dat o explicație plauzibilă. De parcă ar fi nerezonabil să-i ții toată viața în partea ei, în satul ei. O femeie de la un capăt al aul clinks feluri de mâncare - pe de altă parte, puteți auzi. În viață, se poate întâmpla orice. Fie că episcopul, dacă soțul ei ofensează, și deja știți. Și apoi, vedeți, va veni la tatăl și la mama ei să se plângă.

- Să se căsătorească, deci undeva departe, unde să nu mai fugi. Ca să nu fie văzută, nu a fost auzit. Să se scufunde ca o piatră - în apă.

Ahmadi a venit cu o astfel de scuză. Pentru Myrzahan. Și, prin urmare, pentru întregul sat - Myrzahan va arunca în aer.

Și dacă, dacă Allah i-ar fi înzestrat cu o picătură de ingeniozitate, ar trebui să ghicească de ce a dat o întoarcere de la poartă. A uitat prea repede cum au pregătit întâlnirea pentru guvernator, cum după întâlnire aproape a prins gâtlejul lui Ahmadi și a numit în mod public familia sa hoț. Ahmadi nu a uitat insultele, frații săi nu au uitat.

Myrzahan a mers în lateral la Usman-bai. El, după ce a ascultat mesajul său, a fost înfuriat.

- În regulă! Lasă-o să-și admire fiica până la bătrânețe! Uită-te la ce ai crescut! Probabil că fiul lui Chan așteaptă contabilul. Cum, va ploua! A este o capcană.

Usman-bai a încercat să-și ia o privire indiferentă, dar nu a putut să o facă. Mândria lui a fost rănită prea mult. El a măturat camera, învinuind cu voce tare Ahmadi. Screamed - simțit mai bine.

Ahmadi a râs în seara aceea. Și în dimineața următoare ... Fiica lui a dispărut a doua zi dimineață, a plecat să-și petreacă noaptea cu Saliha.

Aklima a venit acasă singură.

- Unde e sora? A întrebat mama.

"A plecat fără să mă trezească!"

"Bay Bay!" Ceva pe care nu o arăta acasă. În sat, sau ce, merge? Mă duc să-l caut ", a decis Fakiha.

Primul lucru pe care l-am privit era Saliha. Se preface că este surprinsă:

"Sa dus puțin acasă!"

Faqiha a emanat aul de-a lungul și peste. Am vizitat casa lui Shagiakhmet, în casa lui Bagau, i-am cerut fetelor și femeilor care s-au întâlnit pe stradă, nu au văzut-o pe Fatima. Nu, nimeni nu a văzut ...







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: