1 Cor

Și sub numele de erezie (disonanță), el nu înseamnă aici delirări despre dogme, ci (și alte) conflicte # 091; însă aceste diviziuni sunt # 093; Cu toate acestea, dacă vorbea de asemenea despre erori legate de dogme, atunci în acest caz nu ar fi dat temei pentru ispită. La urma urmei, Hristos a spus, „ar trebui să fie ca infracțiuni vin“ (Matei 18: 7), Și totuși nu a încălcat voința liberă și nu pune viața în unele necesare și inevitabile, dar a prezis viitorul, care a venit de răul voinței umane, nu din cauza lui predicții, ci din tirania oamenilor depravați. Nu din cauza acestor (ispitele) pe care El le-a prezis despre ei, ci pentru că El a prezis că trebuie să se întâmple. În cazul în care ispitele au avut loc de necesitate și nu prin voința de a produce ei, el ar spune în zadar: „vai de omul acela prin care vine infracțiune!“ (Matei 18: 7). Dar am discutat acest lucru în detaliu când am luat în considerare acest loc, iar acum trebuie să ne întoarcem la subiectul actual. Ceea ce (apostolul) menționează într-adevăr aici, în timp ce revoltele se dezlănțuie aici la mese și dezacorduri și discordii în același timp, ceea ce el a exprimat clar în cuvinte ulterioare. Și anume, el a spus: „Am auzit că sunt dezbinări între voi,“ nu sa oprit aici, ci încearcă să explice ce înseamnă separare, continuă să spună: „fiecare stărui înainte de alte propria hrană“ (1 Corinteni 11:21). , și mai mult: "Nu aveți case pentru a mânca și a bea? Sau neglijezi biserica lui Dumnezeu? "(1 Corinteni 11:22). Evident, el vorbește despre aceste tulburări; dar ce-i numiți diviziunile lor, nu vă surprindeți; el a vrut, așa cum am spus, să acționez mai puternic asupra lor cu o asemenea expresie. Dacă ar însemna diviziuni dogmatice, el nu le vorbea atât de blând.







Când vorbește despre ei, ascultă, cu ce forță și protejează și reproșează; protejează atunci când spune el, „chiar dacă ... îngerul ... tu nu predic că ... ați primit, să fie anatema“:; (Gal 8-9 ianuarie.) el reproșează când spune: "Tu, care te îndreptăți prin lege ... ai căzut din har" (Galateni 5: 4); și scandalagii numit câinii „- spune el păziti-vă - câinii“ (Filipeni 3: 2), apoi arși în conștiința și slujitori ai diavolului (1 Timotei 4: 2). Dar aici el nu spune nimic de genul acesta, dar exprimă cu blândețe și cu condescendență.







Ce înseamnă cuvintele: "ca cei mai îndemânați dintre voi să fie descoperiți". Pentru a fi mai luminos. El vrea să spună că oamenii sunt adamant și greu nu numai că nu dăunează, ci fac totodată mai vizibili și mai glorioși. O particulă, astfel încât să nu însemne întotdeauna un scop, dar adesea o consecință a cazului. Acesta este modul în care Hristos o folosește atunci când spune: "Am venit în această lume pentru judecată, pentru ca nevăzătorul să poată vedea, dar văzătorii au devenit orbi" (Ioan 9:39); astfel încât Pavel însuși, când vorbește despre lege: "A urmat legea, ca să se mărească greșeala" (Romani 5:20). Legea nu a fost dată pentru a mări crimele evreilor; dar a fost așa. Și Hristos nu a venit pentru ca văzătorii să devină orbi, ci cu scopul opus: dar așa a fost. În mod similar, este necesar să înțelegem și cuvintele: "a fi deschis ... priceput" sunt: ​​dezacordurile nu au fost pentru inteligent să se deschidă, dar când au apărut diferențe, atunci sa întâmplat. (Apostolul) a spus acest lucru pentru mângâierea celor săraci, tolerandu-se ferm astfel de dispreț. De aceea nu a spus: ca ei să devină pricepi, ci: "ca cei abili să se deschidă". Exprimându că ei au fost primii, dar amestecat cu alții, și pentru a da confort la cei bogați, nu de mult a putut fi văzut, iar acum confuzie și dezacordul le-au făcut bine-cunoscut, chiar furtuna face cunoscut cârmaci. De asemenea, nu a spus: ca să fiți pricepuți, ci: "ca cei pricepuți să fie deschiși între voi"; ca în denunțare, el nu a indicat direct pe nimeni, ca să nu-i facă mai rușinoși și în laude, pentru a nu-i face mai lipsiți de griji; dar este exprimată pe termen nelimitat, dând tuturor conștiința de a aplica ceea ce au spus. Mi se pare că aici îi ajută pe cei săraci, dar și pe cei care nu au încălcat acel obicei; probabil între ei erau cei care au urmat-o. De aceea a spus: "Parcă cred." Tocmai îi cheamă pe cei care nu numai că respectă obiceiul cu ceilalți, dar și fără ei nu încalcă această instituție frumoasă. Cu o astfel de laudă, încearcă să-i încurajeze pe amândoi mai multă zel. Apoi el arată însăși natura crimei. Ce a fost?

Postat de: Наталия.
Editat de: Наталия.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: