1) 1, 3

A25. Într-o variantă a răspunsului dat este corect toate numerele de pe fața locului, în cazul în care pedeapsa ar trebui să fie o virgulă?

Chiar în spatele capului mi-a strălucit un fulger întârziat (1) și (2) în timp ce strălucea (3) am văzut (4) cum un punct alb pe țărm pâlpâie.







A26. În ce propunere, partea subordonată a propoziției complicate nu poate fi înlocuită cu o definiție separată, exprimată prin cifra de afaceri participativă?

1) Vecinul a salutat și a mers la taxi, care stătea la intrare.

2) Numai hobby-ul creează o tensiune a forțelor spirituale, ceea ce va duce la dezvoltarea abilităților.

3) Din păcate, există băieți care nu au rezolvat o singură sarcină pentru întreaga lor școală.

4) Inginerii fac constant modificări în proiectarea componentelor individuale ale autoturismelor, ceea ce face posibil ca munca lor să fie mai economică și mai eficientă.

A27. Citiți textul.

O proprietate foarte importantă a rujului este un punct de topire foarte ridicat, astfel încât rujul nu este șters pe buze și nu se înmoaie când este depozitat. Acest lucru este deosebit de important într-un climat fierbinte, în care rujul se poate topi și își poate pierde aspectul * chiar și în timpul depozitării. Din acest motiv, în fabricarea rujului, trebuie preferate acele componente care au puncte de topire mai ridicate.

Care dintre următoarele propoziții a transmis în mod corect principalele informații conținute în text?

1) În producția de ruj, se utilizează componente cu un punct de topire ridicat, astfel încât să nu se răspândească pe buze și să mențină o prezentare.

2) Punctul de topire ridicat este cea mai importantă proprietate a rujului.

3) În condițiile unui climat cald, producția de ruj este supusă unor cerințe speciale.

4) Rujul nu va fi lustruit pe buze, dacă respectați toate cerințele tehnologice în timpul fabricării, în special folosiți componente cu o temperatură ridicată de topire.







Citiți textul și completați sarcinile A28-A30; B1-B8; C1.

(1) Acum, oriunde locuiesc, nu am nici măcar o atracție plină de bucurie în orașul care era în tinerețe. (2) Dimpotrivă, mă simt din ce în ce mai des că nu am casa bunicului.

(H) Poate pentru că casa bunicului nu mai este acolo - bătrânii au murit, iar tinerii s-au mutat în oraș sau mai aproape de no-mu. (4) Și când a fost acolo, totul nu avea timp suficient pentru a fi acolo mai des, l-am păstrat în rezervă. (5) Și acum nu este nimeni acolo și mi se pare că am fost jefuit, că unele dintre rădăcinile mele principale au fost tăiate.

(6) Chiar dacă eram acolo rareori, el ma ajutat cu viața lui, cu fumul fermecător, cu umbra copacilor lui, de departe, făcându-mă mai îndrăzneț și mai încrezător. (7) Eram aproape invulnerabil, pentru că o parte din viața mea, începutul meu furia și trăia în munți. (8) Atunci când o persoană simte începutul și continuarea sa, el dispune mai mult și mai bine de viața lui și este mai greu să-l jefuiască, pentru că nu-și păstrează toate bogățiile cu el.

(9) Mi-e dor casa bunicului meu, cu curtea sa mare verde, cu un copac vechi de măr (îmbrățișarea trompa, a urcat la partea de sus a viței de vie puternic), cu un cort verde Grecia-o piuliță.

(10) Câte mere necoapte ne posbivat cu nostru sute de roi de mere, câte nuci necoapte, acoperite cu un gros-Lena jupuite cu coajă mai delicată, cu care nu îngroșat încă nucleoli în interior!

(11) Mi-e dor bucătăria spațioasă în casa bunicului ei cu pământ pe jos, cu un șemineu mare la cald, cu un banc zholoy-cha lungi, în picioare pe vatra. (12) Am stat acolo și am ascultat povești de vânătoare nesfârșite sau povestiri despre comorile perforate în fortărețele vechi.

(13) Nu am rola de seară a femeilor de la deal până la deal, sau de la gol la munte sau de la munte până la gol.

(14) Cât de singură, cât de pură este vocea femeii în aerul mai rece-aer negru!

(15) Mă simt tot mai des cum mi-e dor de casa bunicului.

A28. În ce frază este dezvăluită ideea de bază a textului?

1) 1 2) 5 3) 7 4) 8

A29. Ce tip (e) de vorbire sunt (s) în propozițiile 6-9?

1) raționamentul și descrierea

2) narațiune și raționament

4) toate tipurile de vorbire

AZ0. Care din aceste cuvinte și combinații din text este folosit într-un sens direct?

1) este jefuit (în propoziția 5)

2) fumul focal (în propoziția 6)

3) a fost zgomotos (în propoziția 7).

4) avere (în propoziția 8)







Trimiteți-le prietenilor: