9 Din 100 de crize vesele sau de ce viața fără probleme este teribilă, blogul editurii "Mann, Ivanov și

După o scurtă tăcere, el și-a început discursul: "Orice criză ca un reflux pe plajă: imediat puteți vedea cine a intrat în mare fără chilotei". Am râs și ne-a spus că "fiind în șort" este în acest caz abilitatea de a vedea în fiecare problemă oportunitatea unei creșteri și mai mari. El a continuat: "Și vă garantez: compania noastră, spre deosebire de mulți concurenți, sa dus pe mare în scurte."







Și apoi mi-am reconsiderat prima vedere situațiile problematice și acum pot să spun oficial: ador la probleme. Da, este deseori neplăcut, dar acesta este domeniul principal pentru creștere și dezvoltare. Dacă în viața noastră nu ar exista probleme (externe și interne) - ar fi groaznic.

- Povestea eroului -

Iată povestea din „inspirational Books“ Alexander Kazakevich, ceea ce demonstrează în mod clar acest lucru: „Faimosul biolog austriac Konrad Lorenz pe tot parcursul anului pentru a observa comportamentul a două grupuri de stârci. Un grup de păsări au fost create condițiile cele mai favorabile pentru o viață fără griji, fără Predators, cu o abundență de produse alimentare diverse. Păsări de un grup diferit în fiecare zi a trebuit să lupte pentru existență: să caute hrană, să construiască un cuib, să scape de pradatori ...
Foarte curând păsările din primul grup au început să arunce ouă din cuiburi, să se certe și chiar să lupte. Cuplurile căsătorite, create anterior pentru viață, au început să se dezintegreze. Păsările din al doilea grup, cel care a trebuit să depună mult efort pentru a supraviețui, nu a fost văzut nici unul dintre aceste fenomene ".

9 Din 100 de crize vesele sau de ce viața fără probleme este teribilă, blogul editurii

Chiar și heronii au nevoie de "probleme" - sursa

Apropo, oamenii (ca și eroii), de asemenea, au adesea probleme în cadrul familiei atunci când încetă să se lupte împreună împotriva lumii împreună. De exemplu, un tânăr soț și soție construiască viața lor undeva într-un apartament închiriat-o camera, treptat, lucrurile merg în sus, iar acum au devenit bine și se potrivește perfect. Și acum încep să se certe despre unde să trimită copiii la: Oxford sau Sorbona? Sau cum să utilizați o altă bucată de teren în apropierea casei: să excavați oa doua piscină sau să faceți un loc de joacă pentru minigolf? Apoi încep să se înrobească în relațiile lor și să le dezorganizeze. După cum se spune într-o poveste destul de brutală, dar veridică: "Când un câine nu are nimic de a face, începe să-și lingă spatele."

Trăiți și bucurați-vă, dar nu ...

Totuși există o cercetare curioasă. Suedia, de cele mai multe ori, se situează la vârfurile celor mai confortabile țări din lume. Există salarii mari, taxe scăzute, multe beneficii, asistență medicală de înaltă calitate și ieftină, oportunități favorabile pentru studiu și afaceri. Chiar dacă un suedez își pierde locul de muncă, el va primi beneficii de la stat, ceea ce îi va permite să trăiască confortabil până la vârsta înaintată. Statul îi îngrijește pe cetățeni ca pe o mamă bună despre un copil iubit.






Ar părea: vii și călăreț! Dar nu. Suedia adesea depășește ratingul cu privire la numărul de sinucideri. Psihologii spun că toate acestea se datorează lipsei de motivație. Când o persoană nu are probleme, este foarte greu pentru el să se forțeze să facă ceva.

9 Din 100 de crize vesele sau de ce viața fără probleme este teribilă, blogul editurii

Apropo, informațiile nu sunt pentru cei slabi (săriți acest paragraf dacă sunteți o astfel de persoană). Știți unde nu au existat aproape sinucideri? În lagărul de concentrare din Auschwitz. Când vrei să trăiești intenționat cu lumina, nimeni nu va vrea să moară. Și câteva fapte. Multe centre de reabilitare sunt pline de copii bogați și fii ai mamei. De ce? Fiindcă cei dintâi aveau întotdeauna totul și niciodată nu trebuiau să supraviețuiască. Al doilea a fost acela de a proteja părinții de viața reală cu probleme, iar viața fără probleme devine lipsită de sens.

- Oprah Winfrey și Nick Vuychich. Soarta lor nu trebuie invidioasă. Ea a trăit până la șapte ani fără pantofi, deoarece slujba fecioarei a simțit că nu au nevoie de ea. Apoi a avut loc o serie de evenimente teribile pe care nici măcar nu le voi scrie (citiți pe Wikipedia). Știi și istoria lui Nick. Născut fără ambele mâini și ambele picioare. De câteva ori am încercat să mă sinucid, dar nu am putut.
Acum este cea mai influentă celebritate din lume și este un predicator binecunoscut și un om care a devenit un simbol al Puterii Duhului. Mă întreb dacă lumea ar ști despre ele dacă s-ar fi născut în alte condiții?

O astfel de persoană este un subiect ciudat. Cu cât încearcă mai mult să-l "zdrobească", cu atât mai mult vrea să trăiască. Cu cât mai multe probleme și necazuri are, cu atât mai mult reușește. Deci, eu spun că "Vă mulțumesc" pentru problemele mele și nu vă mai plângeți.

Inspirație de la Einstein

9 Din 100 de crize vesele, sau de ce viața fără probleme este teribilă, blogul editurii

Și în cele din urmă cuvintele inspirate ale lui Albert Einstein, care a folosit Isaac Adizes în prefața la cartea „Gestionarea în turbulenta Times“:

O criză poate fi o adevărată binecuvântare pentru orice persoană și orice țară, deoarece toate crizele duc la progres.
Creativitatea se naște în agonie, la fel cum se naște o zi în întunericul nopții.
Criza stimulează ingeniozitatea, conduce la descoperiri și la dezvoltarea de noi strategii.
Cel care învinge criza, se înfrânge pe sine, nerespectând circumstanțele.
Cel care dă vina pe criză pentru eșecurile sale, își îngroapă talentul în pământ și trece înainte de probleme, în loc să le rezolve.
Criza reală este o criză a incompetenței.
Cea mai comună omisiune a oamenilor și a statelor este lenea în rezolvarea problemelor.
Fără o criză, nu există teste reale. Și fără încercări, viața se transformă în rutină, într-o moarte lentă. Fără o criză, nu există merit. În timpul crizei există o oportunitate de a-și arăta cele mai bune calități, deoarece, în absența unei crize, suflarea vântului devine doar mângâiere.
În cazul în care este mai bine să lucrezi, să nu economisesti forțe.
Lăsați-o odată pentru totdeauna să pună capăt răutății deplorabile de a face față dificultăților.

În general, iubiți-vă problemele, deoarece ne ajută să ne dezvoltăm. Ne vedem săptămâna viitoare!

100 moduri de a schimba viața







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: