5 Secretele de a crea un fotobook elegant, fotografiile de amintiri calde

Astăzi vom vorbi despre ceea ce va face fotografia ta frumoasă și ordonată. Vă ofer 5 secrete pentru a crea șabloane fotocopiate.

După cum se spune "gustul și marcajele de culoare sunt diferite". Dar există ceva care va face cartea dvs. să arate bine. Și, în consecință, și frumos. Deci!







Rânduri de-a lungul marginilor straturilor (pagini)

Unul dintre primele momente pe care le predau creatorilor începători de cărți foto este dimensiunea pre-tăiată și după-lungime a paginii (inversare). Primul lucru pe care trebuie să-l faceți este să găsiți un site web în care să tipăriți cartea și să găsiți cele mai multe dimensiuni tehnice pentru imprimare. De ce este atât de important?

1. Să începem cu faptul că fiecare carte după imprimare este supusă tăierii obligatorii. Este necesar ca secțiunile sale să fie absolut fără probleme. Prin urmare, după stivuirea paginilor imprimate sau prin extinderea blocului, acesta este tăiat. Echipamentul este diferit pentru diferite companii, de aceea tăierea are loc în mod diferit și la distanțe diferite de margine. Putem calcula cu ușurință această distanță dacă scădem o dimensiune pur tăiată matematic după tăiere din lungimea pre-tăiată. Luați în considerare exemplul dimensiunii site-ului Happypubuk.

Luați, de exemplu, formatul de 30x30 cm. Dimensiunea paginii este de 305x305 mm, iar după tăiere 295x295 mm. După cum vedeți, trebuie să țineți întotdeauna în considerare site-ul pe care veți imprima cartea, deoarece, având același format al cărții de 30x30 cm, dimensiunea reală a paginilor poate varia foarte mult. Apropo, este posibil ca acestea să nu fie chiar pătrate dacă se imprimă o carte cu legare.

Dar vom continua. După cum vedem diferența în dimensiunea unei pagini este de 10 mm. Asta este, din nou pur matematic, 5 mm pe fiecare parte. Dar nu este așa de simplu. În primul rând, majoritatea imprimantelor nu pot garanta că tăierea va fi simetrică. Prin urmare, este necesar să se aibă în vedere faptul că se poate întâmpla, de exemplu, este un astfel de lucru - pe de o parte a paginii va fi prinsă de 9 mm, iar cealaltă numai 1. Nu se întâmplă de multe ori, dar, cu toate acestea, această situație ar trebui să fie luate în considerare, astfel încât persoana să nu tăiați împrejur sau inscripții.

2. Următorul caveat: cu excepția tăierea crengilor, trebuie, de asemenea, să ia în considerare alocația înapoi. Fixarea în fotografiile foto nu se face în același mod ca și în cărțile obișnuite. Dacă nu puteți rezerva formatul premium, paginile sale vor fi imprimate separat și apoi lipite cu o parte a coloanei vertebrale. În același timp, o parte a paginii va merge pe munte, dar, de asemenea, o parte a paginii este greu de a vedea, la fel ca în această fotografie carte a coloanei vertebrale nu este dezvăluită la 180 de grade.

5 Secretele de a crea un fotobook elegant, fotografiile de amintiri calde

Deci, eu fac de obicei acest lucru: pe fiecare parte, am salva dimensiunea completă a culturii (în acest caz, 10 mm), iar pe coloana vertebrală și se lasă 1,5 cm Acum puteți pune ghidul și să execute pagina .. Doar nu uitați că paginile sunt dreapta și la stânga, respectiv, rădăcina alocația în ele din unghiuri diferite.

Dacă fotografia dvs. de fotografii nu are text, puteți sări peste acest element. Dar dacă intenționați să inserați în cartea dvs. nu numai fotografiile, ci și unele descrieri, citiți mai departe.

2. Textul scris de mână nu aruncă umbre. Aceasta este o greșeală tipică pentru scrapbookerii începători. După ce au învățat ce umbre sunt și au văzut cum se schimbă pagina paginii foto după aplicarea umbrelor, încep să "sculpteze" umbrele peste tot și peste tot. Dar textul scris de mână sau tastat (calculatorul) al umbrei nu ar trebui să aibă. La urma urmei, nu este voluminoasă. Umbra poate arunca numai literele frumoase care împodobesc pagina și apoi, dacă ideea este voluminoasă (de exemplu, literele, ficatul, de exemplu). Pentru acest articol, am pregătit pentru ilustrare una dintre primele mele pagini, în care am făcut o astfel de eroare (de fapt, există atât de multe erori acolo)







5 Secretele de a crea un fotobook elegant, fotografiile de amintiri calde

Priviți cât de urât este textul scris de mână cu umbra. Murdar, murdar. Nu repeta greșelile mele în cărțile tale.

Alinierea fotografiilor

Dacă planificați fotografiile dvs. sunt strict verticale și orizontale, atunci acestea ar trebui să fie pe aceleași linii verticale și orizontale. Și foarte precis. Realizarea acestui lucru este ușor. Trebuie să setați ghidajele, să apropiați documentul și să aliniați fotografia. Pentru o mișcare mai precisă, nu le puteți muta cu mouse-ul, ci cu butoanele săgeată de pe tastatură. Dacă faceți clic pe buton, fotografia se va deplasa cu 1 pixel. Pentru a vă deplasa imediat cu 10 pixeli, țineți apăsată tasta Shift.

5 Secretele de a crea un fotobook elegant, fotografiile de amintiri calde

Linia de inflexiune a unui rând

Ați ales să tipăriți formatul Premium și să vă relaxați. La urma urmei, acum fotografia poate fi întinsă pentru întreaga răspândire și plasată pe mijloc - turnul se desfășoară la 180 de grade. Da, toate astea sunt adevărate, dar, totuși, încercați să vă asigurați că linia pliabilă nu trece prin fața. Pentru a face acest lucru, atunci când creați programul, puneți ghidajul suplimentar exact în mijlocul rândului. Cu toată grandoarea formatului Premium, linia de pliere prin fața persoanei va strica impresia cărții.

De asemenea, aspectul de fotografii, încercați să le aranjeze, astfel încât punctele de vedere ale oamenilor din fotografie au fost îndreptate nu la marginile paginii (turn), și în profunzime - la centru.

Această metodă concentrează aspectul privitorului și nu permite disiparea în atenție. E greu de explicat, dar astfel de transformări arată mai frumoasă. Și aici, de exemplu, pe acest aspect răspândit, după ce fata părăsește pagina.

5 Secretele de a crea un fotobook elegant, fotografiile de amintiri calde

Pregătirea fotografiilor pentru imprimare

1. Tunderea. Nu uitați că faceți un fotobook și nu imprimați fotografii individuale. Deci, nu sunteți legați de dimensiunea standard a hârtiei foto. Faceți-vă fotografiile oricare: înguste și întinse până la înălțime, ponoramnye și pătrat. Nu este necesar să includeți în cartea fotografică o carte de grăsime în fundal, dacă este posibil să o eliminați cu ajutorul tăierii. Apropo, cel mai adesea nu este nevoie să decupați fotografia înainte de al pune pe pagina cărții. Dacă utilizați un șablon. apoi decuparea se face direct pe pagină, folosind masca.

2. Retușarea minimă. Absolut întotdeauna îndepărtați ochii roșii. Slavă Domnului, în Photoshop acest lucru se face literal cu un singur clic al mouse-ului. De multe ori trebuie să corectați setările de luminozitate / contrast și de echilibru culoare. Aici, de exemplu, din nou, una dintre primele mele fotografii.

5 Secretele de a crea un fotobook elegant, fotografiile de amintiri calde

Pe el fiul meu, încă mic, nu putea nici măcar să stea pe loc. Dar avea o jucărie preferată - o tastatură veche spart. Deci, cu ea, l-am capturat. De asemenea, a făcut o pagină. Dar! Fotografiile au fost făcute pe un vas slab de săpun, pe care l-am avut atunci. Și fotografiile s-au dovedit a fi gri și inexpresiv. Acest lucru este ușor de rezolvat în Photoshop. Dar apoi am început călătoria mea la profesia de designer și nu știam nimic despre asta. Prin urmare, direct și le-a pus pe pagină. Voi scrie cu siguranță noi lecții interesante despre prelucrarea fotografiilor înainte de imprimare. Toate lecțiile despre Photoshop se află într-o secțiune numită: LECȚII.

Veți fi interesați să citiți:







Trimiteți-le prietenilor: