20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Pentru a ști care sunt pistoanele, pentru a putea manipula carbură și auto-împușcat, nu trebuie să fie neapărat un huligan sau un copil fără adăpost. Acestea erau cele mai obișnuite jucării, cei mai obișnuiți băieți sovietici. Și amintind tot ce am făcut cu gudronul, ardeaua sau plumbul, sunt în general surprins că suntem încă în viață.







Poate, una dintre cele mai inofensive distracții din această listă. Spatter, sau așa cum era numită "sicle", a fost o armă foarte populară de luptă a apei în orice grădină. Pulverizarea a fost comună cu mult înainte de epoca apariției seringilor de unică folosință în farmacii și a reprezentat o opțiune ieftină și fiabilă pentru pistoalele cu apă limitate. "Sicla" a fost făcută foarte simplu: a fost luată o sticlă goală de sampon sau o sticlă de plastic de litru de "Belizna", cu ajutorul unui cui fierbinte pe sobă, câteodată câteva. Apoi, jumătate din pixul fără știft a fost introdus în gaură. Totul era sigilat cu mastic sau plastilină. Totul, umple apa și armele sunt pregătite pentru luptă.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Designul darts-ului a fost extrem de simplu. Tot ce aveai nevoie era o foaie de hârtie, patru chibrituri, un ac, un clei și fire. Cel mai adesea astfel de săgeți au fost folosite acasă. Pe notebook-ul obișnuit țintă a fost atras și atârnat pe un covor de perete. Pentru stradă, săgețile au fost folosite mai serios: au fost făcute din ascuțite pe un electrod de sudură de bordură și pene de porumbei.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

În acele zile, probabil, nu era un singur băiat care, cel puțin o dată în viața sa, nu sa făcut o praștie. Acestea erau de obicei de două tipuri: clasice și cheie. Se taie clasic dintr-o ramură groasă de căpșună. În acest caz, turnichetul chimistului gri și o bucată de piele au fost date special. O astfel de praștie era fixată cu sârmă de cupru și o bandă electrică tradițională albastră.

Încărcat cu o praștie mai mult decât este necesar, în tot cursul s-au dus totul: pietricele netede, fructe de păstăi de cenușă de munte, cireșe, prune sau oase de caise. Câteodată puterea unei astfel de praștice a fost suficientă pentru a zdrobi o sticlă de șampanie de la trei metri până la șuvoi.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Destul de ciudat, dar, ca și orice cuțit pliabil, era aproape orice băiat în acele zile. El a fost ținut departe de privirea părinților și a fost dus la stradă numai cu ocazii speciale. Și cazul a fost, poate, doar unul - un joc de cuțite. Prin urmare, cuțitul a fost constant în nisip, vă amintiți?

Au fost o mulțime de variante ale jocului, dar de obicei au jucat fie în "Land", fie în "Tanchiki", deși, la rândul lor, aveau și o mulțime de soiuri. Uneori există sentimentul că în fiecare curte au jucat propriile reguli speciale. Pentru jocul din "Zemelka", de exemplu, au făcut acest lucru: trage un cerc pe teren, împărțit egal în numărul de jucători participanți. După aceea, toți s-au ridicat pe site-ul său și au blocat un cuțit în locul inamicului, tăindu-și pământul într-o bucată. Dacă "infectat" - nu a lipit un cuțit - mutarea a mers la altul. Cu o singură regulă era necesar să stai întotdeauna pe pământul tău în timp ce poți. Pe de altă parte, a fost posibil să stați afară, dar în cazul unei scăderi a site-ului dvs., a trebuit să stați pe el timp de cel puțin trei secunde. Deși pe vârful picioarelor un picior, dar stai.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Au fost o mulțime de opțiuni pentru crearea sa. Au existat chiar mai multe legende cu privire la faptul că, dacă totul se face corect, el se va întoarce cu siguranță. În practică, probabil, niciunul dintre bumerang nu sa întors exact în mână. Maximum - a schimbat direcția zborului.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Au fost deosebit de populare păpușii copiilor și mingile de tenis. Dacă o bucată din acest plastic "magic" este înfășurată în folie sau, de exemplu, într-un ziar, apoi aruncată în foc și stinsă, atunci este posibil să se aranjeze un voal nedeteriorat din fumul caustic. Câți nervi petrecuți de unchii adulți în garaj, când au venit brusc cu un astfel de "cadou" de fumat. Principalul lucru a fost să avem timp să scăpăm.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

O altă arma populară a războiului din curte, o șic specială, era să facă o scuipă de la un tub metalic. Dar nu erau atât de ușor de obținut, așa că erau foarte apreciați în curți. Direct pe tub, de obicei, a fost stocată o cantitate de "cochilii" - o bucată de plastilină sau mastic, din care direct în proces, au fost smulse bucăți mici și s-au grabit spre inamic. Mai târziu, spittoanele au fost făcute din pixuri goale, încărcând hrișcă acolo sau chiar doar o bucată de hârtie croșetată

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Uneori aceste substanțe au fost exportate de la baze militare la depozitele de deșeuri direct sub cerul deschis. Bineînțeles, toți băieții din jur au aranjat adevărate "pelerinaje" în astfel de locuri pentru a câștiga mai mult. Aplicațiile unei astfel de comori ar putea fi inventate foarte mult: înveliți folia, transformă-o într-o rachetă, puneți foc sau faceți fitile pentru "explozivi".







20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Sugarii obișnuiți cu gaz de îngrijire au zguduit carbura din rezervoare, chiar acolo unde au lucrat. Adesea - chiar în curte. După aceea, pentru toți băieții locali, sa oferit bucuria pentru întreaga zi. Atunci când un carbid este combinat cu apă, un gaz foarte interesant, acetilenă, este eliberat. Și este interesant în primul rând pentru că arde bine. Cu carburi, puteți face o mulțime de distracție: aruncați o băltoacă, lăsați-o în foc sau încălziți mâinile, stoarcând o bucată de carbură într-o palmă scufundată într-o băltoacă. Era răcoros să punem carbura într-o sticlă de apă și să o închidem strâns cu o plută

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

A fost o aventură. În primul rând, era necesar să înconjurăm cartierul, să mergem de-a lungul garajelor și autobasculantelor în căutarea bateriilor vechi. Mai mult, au fost raskurochivali, scoțând plăcile, bătut electrolitul uscat și colectau metalul moale într-o cutie de tablă. Apoi a fost doar să pună borcanul pe foc și să aștepte până când plumbul s-a topit. Spațiul pentru creativitate aici era cu adevărat uriaș. Din plumb, cu ajutorul formelor de lut, au făcut totul, de la bosajele din alamă, la jucării și dulciuri. Că acest lucru este extrem de periculos și poate fi serios otrăvit de perechi de plumb, atunci nimeni nu sa gândit la asta.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Mai intai a trebuit sa obtineti o pulbere de magneziu, bine, sau cel mai mult se taie cu un dosar. Mai mult, într-o anumită proporție, magneziul a fost amestecat cu permanganat de potasiu, cumpărat la farmacie, înfășurat într-o pungă de hârtie și înfășurat în jurul cu bandă adezivă. În pachet, a fost făcută o gaură, un meci a fost înșurubat la ea, astfel încât capul de sulf era doar în gaură. Ei bine, atunci au lovit un meci pe cutii și le-au aruncat brusc deoparte. Pachetul a explodat cu un zgomot puternic și un blitz strălucitor. Și magneziu ar putea fi, de asemenea, puse în acid acetic, pentru a colecta hidrogenul care este eliberat și pentru ao pune în foc. A ars cu un sunet foarte sonor. Deosebit de interesant a fost să se pună puțin praf de magneziu pe vârful cuțitului și să se arunce rapid în apă. Hidroxidul de magneziu, ca urmare a unei reacții violente cu ardere, se ridică în tavan și de acolo se prăbuși ca niște fulgi albi ca zăpada. Și, apropo, nu încercați să stingeți arderea de magneziu sau titan cu apă, dacă nu doriți să aranjați o explozie de hidrogen și oxigen.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

12. Pușcă și Pugachev.

Au existat mai multe opțiuni de proiectare. Pugachi și samostrely colectate de la un stick convențional sau clothespins. Ei au fost încărcați cu chibrituri, care, firește, s-au aprins înainte de împușcare.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Cred că cei care au avut o copilărie fericită fără calculatoare și Internet nu trebuie să explice ce se întâmplă cu ardeaua în foc. Pentru că nu i se întâmplă nimic bun. Ardeaua se împușcă din greu. Piese. Uneori sa dovedit că, din cauza unor astfel de "focuri" chiar și focul în sine a zburat. Că, la rândul lor, băieții au cauzat doar cele mai pozitive emoții.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Am început să folosim prezervativul ca un copil. Este adevărat, nu pentru scopul direct. Dar cazul nostru de utilizare a fost, de asemenea, destul de interesant și plăcută distracție. Cei care au trăit mai îndelungat au oferit trecătorilor un adevărat atac umed, aruncând pe ei bile imense de apă. A fost considerată o însemnătate specială de a adăuga mangan înainte de a elimina apa.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

15. Lămpi și kinescope.

Dacă un coș de gunoi poate găsi brusc un tub întreg sau o lampă fluorescentă, acest lucru a fost considerat un mare succes. Lampa a aruncat cu capul în jos pe asfalt, după care a zburat în bucăți cu un pop puternic. Ei bine, pentru dreptul de a arunca prima caramida in tubul tub superior, uneori chiar a trebuit sa concureze. Deși, mai des, era un simplu lot. Când lampa a fost stricată, vidul interior sa prăbușit cu o bâlbâie foarte surdă, ecoua care se rostogoli peste toate curțile din jur.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Dacă ați făcut "baba" foarte mult, dar întreg tubul de imagine nu a fost la îndemână, ați putea face un lucru periculos numit un bolț care zboară. Tot ce era necesar era doi șuruburi, o piuliță și câteva capete de meci. Uneori, ca un pachet stabilizator atașat. Dar a fost necesar să se ocupe foarte atent de acest lucru. Mare a fost riscul de a obține răni de șrapnel.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

17. Canistre pentru sifon.

Poate, una dintre cele mai periculoase "jucării" copiilor noștri. Cutiile folosite de la sifoane au fost umplute cu sulf din meciuri, au închis gaura cu un șurub și au aruncat-o în foc. Au fost multe riscuri. Cea mai mică inexactitate când răsuciți șurubul, o mică scânteie aleatorie și era ușor să rămâi fără degete. Și despre fragmentele din balon care zboară în foc și nu spun nimic. Au existat chiar și decese.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Cred că generația noastră nu trebuie să explice relația dintre aceste subiecte. În primul rând, folosind un diblu și o cărămidă în asfalt, sa făcut o gaură. Ea a zdrobit meciurile, a introdus un diblu și a aruncat o cărămidă în partea de sus. Ba-bum! Și grămezi de asfalt ca niciodată.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Cartușele goale de la cartușe, de asemenea, au intrat voluntar în afaceri în jocurile interne. Erau umpluți cu gri din meciuri, îndoiți gâtul și aruncați în foc. Și chiar în loc de sulf ar putea fi turnat în benzină sau motorină. Babakhalo nu este atât de mult, ci mai spectaculos.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

20. Cartușe de construcție.

Uneori, cineva avea o astfel de muniție de construcție dintr-un pistol de prindere pentru diblurile înfundate. De asemenea, ei erau obișnuiți să-i arunce în foc. Dar a fost mai interesant să înfășurați un astfel de cartuș cu un fir gros și să țineți capătul lung cu o capsulă în jurul unghiului casetei de transformare. După o femeie tare, cartușul sa desfăcut cu un "trandafir".

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Mulți dintre ei aveau revolvere care trageau ca niște pistoane. Dar a fost mult mai interesant să lovim pe aceste pete maronii ceva ascuțit încât să se aprindă. Sau această opțiune: o bandă de pistoane ar putea roti o rolă și îi va da un ciocan. După asta, sună în urechi încă 10 minute.

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

Asta era arma noastră legală. Îți amintești ce a împușcat acest lucru?

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă

20 Tipuri de arme severe pe care le-am folosit în copilărie - timp pentru odihnă







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: