12 pași de recunoștință

Problema persoanei este că el este obișnuit să spună "Știu, înțeleg", dar nu-l treceți prin mine. Dacă știi cu toții, dar nu, sau chiar dacă o faci, încercați din nou - mai adânc decât de obicei. Încercați să vedeți ceva nou și să vă simțiți feedback. Și știi ce se va întâmpla? Vei fi sigur - mulțumesc ...







Cât de mult ne-a dat universul? La urma urmei, tot ce avem cu tine, suntem în primul rând îndatorați pentru ea. Dar ce îi oferim în schimb? Mulțumim universului pentru tot ceea ce avem? Propun o practică în care, făcând asta, putem fi în echilibru cu universul și în armonie cu noi înșine.

Luați treisprezece coli de hârtie A4. Scrieți pe fiecare dintre ei numele unuia dintre cele douăsprezece pași de recunoștință pe care trebuie să le treceți. Așezați aceste foi pe podea, astfel încât să aveți un pătrat mare. În centrul său, puneți foaia rămasă pe care scrieți "eu".

Acesta este câmpul tău de recunoștință. Concentrează toată energia și toate resursele interne pe care le aveți. Acest câmp conține toată viața ta, toate situațiile în care interacționezi cu părinții și copiii, cu bărbați și femei, cu tine și cu universul.

Fiți în centrul câmpului pe o foaie cu inscripția "Eu". Întoarceți încet și priviți la fiecare foaie pe care este scrisă o anumită calitate a recunoștinței. Încearcă să vezi cum se manifestă în tine și în viața ta. Cum te simți pentru tine? Cât de mult vă manifestă această mulțumire?

După aceea, faceți primul pas și stați pe foaia numărul 1, care trebuie scris "Mulțumim Universului". Vorbiți-vă mental că acum sunteți această recunoștință scrisă pe o bucată de hârtie și pe care o lucrați în prezent.







Principalul lucru nu este să vă grăbiți, dar simțiți-vă în acea stare interioară care apare în voi. Și nu țineți înapoi sentimentele și emoțiile. Renunță la toate negative care pot apărea. Și mulțumiri din inimă. Apoi puteți merge la foaia cu pasul următor. Algoritmul de funcționare în toate etapele este același.

PASUL 1. MULȚUMESC UNIVERSUL

Fiți pe foaia numărul 1. Acesta va fi primul pas. Ar trebui să spună "Mulțumesc Universului". Spune-te: "Acum sunt recunoștința mea față de Univers". Ascultă ce se va întâmpla cu tine. Ce sentimente și emoții aveți? Ce gânduri vă vor veni? Ce imagini începeți să aveți? După ce simțiți plinătatea interioară, spuneți din inimă: "Mulțumesc universului pentru ..." Și enumerați la ce vă mulțumiți pentru ea.

PASUL 2. MULȚUMESC PĂRINȚII DUMNEAVOASTRĂ

Fiți pe foaia numărul 2. Spune-te: "Acum sunt recunoștința mea față de părinții mei". Imaginează-ți mama și tatăl tău. Ce sentimente au pentru tine?

Poate vă veți aminti unele situații legate de ele, pentru care doriți să le mulțumiți. Poate că în acest moment veți avea o plângere despre părinți sau resentimente. Eliberează-i. Aveți o ocazie minunată de a vă ierta părinții și de a vă elibera de toată negativitatea pe care o purtați în voi înșivă.
Acesta este unul dintre cei mai importanți pași, pentru că prin părinții noștri ajungem în această lume. Dacă aveți lacrimi care curg, nu le țineți înapoi. Și mulțumește cu toată sinceritatea. Dacă aveți părinți adoptivi, vă mulțumim și ei.

PASUL 3. MINE Îți mulțumesc, PREȘEDINTELE LUI

Mulțumesc, strămoșilor, bunicilor, tuturor celor pe care îi cunoști și nu le știi. Și tuturor celor care sunt "excluși" din istoria familiei, dați loc în inima voastră. Genul tău este pentru tine un sprijin invizibil și o resursă în materie de sănătate, bunăstare, relații, succes.

PASUL 4. MULȚUMEA COPIILOR

Mulțumiți copiilor - și lor și altora. Ele vă oferă ocazia de a vă simți adulți. Și dacă aveți copii, părinți și creatori, pentru că datorită universului ați participat la procesul de a crea și a da naștere unei noi vieți. Mulțumim copiilor pentru spontaneitatea și dragostea lor de viață, pentru libertatea interioară și absența limitelor. Copiii sunt profesori mici pentru adulți mari. Copiii sunt cei mai buni educatori. Copiii sunt oglinda ta. Învață să te uiți la el.

PASUL 5. MULȚUMEA POPULAȚILOR







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: