10 sfaturi pentru crearea unei reviste

Unul dintre principalii consultanți și dezvoltatori de periodice, Evgheni Evgrafov, și-a împărtășit gândurile cu privire la design în țară și unde se câștigă inspirație.







- Care credeți că este cauza principală a zgomotelor vizuale în țara noastră și aveți vreun gânduri cu privire la modul de abordare a acesteia?

Este simplu - ceea ce este înăuntru, apoi afară. Rușii au mult zgomot și resturi în capul lor. Această problemă nu este doar de design - în fotografie și muzică exact același lucru, nu putem face "doar". O persoană rusă poate rareori să ia și să facă un lucru bine, calitativ, fără a se manifesta.

Prietenul meu ustarivaet discuție lungă pe probleme de mediu creativ rus, și aproape întotdeauna ajuns la concluzia că, în țara noastră fiecare aspect al societății în fază incipientă, când tinerii de Vest se nasc cu un sentiment de frumusețe. Ele cresc în acest mediu și nu au nevoie să lupte cu același zgomot față de cei din jurul lor.

10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste

- Spune-mi, de unde ai obținut un design sau o educație de artă și de unde te-ai sfătui să mergi să studiezi pe cei care au decis doar planurile pentru un viitor creativ?

10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste

Acum, puțin sa schimbat, iar în unele locuri s-a înrăutățit pe fondul scăderii motivației profesorilor. Da, a fost un britanic, dar pentru a fi sincer, ea este prea slabă - "intens" pentru a re-focaliza creierul tinerilor talente nu întotdeauna iese. Probabil, orice institut occidental poate fi o alegere adecvată în acest moment. Vreau să vă sfătuiesc să nu urmăriți crusta și să nu îi ascultați pe toți tipii inteligenți de pe bloguri).

Aveți încredere în inima dvs., încercați să simțiți exact direcția pe care trebuie să o faceți. Este imposibil să treci o cale străină, dar calea ta este necesară. Dacă credeți că trebuie să mergeți la studii în departamentul biologic al departamentului forestier, atunci faceți-o!

Chiar dacă ar contrazice aspirațiile tale de a fi un designer care știe cum totul în viitor, pot exista, s-ar putea prefera crearea de proprietate biodinamice durabile.

- Lucrezi ca freelancer sau reprezentați interesele agenției?

Se dovedește deja 3 ani lucrez ca un freelancer cu diverse edituri și oameni. Înainte de aceasta, a lucrat la Independed Media pe un salariu, a redeschis aranjamentele editurilor.

10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste

- Unde te inspirați?







Designul în forma sa pură nu mă inspiră foarte mult. Mult mai interesant pentru a înțelege că omul a simțit atunci când a creat un fel de lucru, ce gânduri au fost în capul meu, cum să rezolve problema, de ce atât de mers, și nu altfel. inspirație în viață Căutând, trebuie doar să trăiască și să respire lumea exterioară, pentru a asculta muzica clasica, ma uit la natura, modul în care este stabilit, vizionarea unui film complet diferit, am juca cu copilul, să învețe de la el să fie el însuși.

Călătorie cu mașina este încă foarte inspirat, eu nu știu de ce ... Apropo, recent a mers pe site-ul SPD, și sa transformat într-un blog frumos despre reviste, poate veni cineva la îndemână.

10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste

- Ce artisti / grafici / arhitecti va place si inspira?

Îmi plac toată lumea, toate punctele de vedere pot exista, uneori surprinde și inspiră oameni absolut neașteptate. Îmi place cât de multe vederi polare coexistă în lumea noastră. Shishkin, Levitan, Tarkovski, Miyazaki, Bach, Rahmaninov, Rostropovich, Ceaikovski, Kip Mazuy, Andy Goldsworthy, Clyde Butcher, studio Fontbureau, Pentagram.

10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste

- Spuneți-ne, cum și cu cine vă consultați cu privire la crearea de periodice?

Probabil este potrivit să spunem că designul revistelor nu este exact un design, cum ar fi designul mașinii nu este exact schițele pe care artistul le vopsește. De fapt, raportul de management de 50% și de design pur 50% ..., iar în publicațiile de afaceri poate ajunge la 70/30. Sunteți obligat să stabiliți un program de lucru, să comunicați cu directorul de artă, editor, editorul general, să structurați toate informațiile și să luați în considerare nuanțele.

Probabil că ați putea folosi cuvântul "construcție" și "management", dar nu este vorba despre colaborarea cu oamenii. Puteți, de asemenea, să vă sfătuiți fără design, dacă editorul nu are suficienți bani pentru a reproiecta și vrea să facă un produs puțin mai bun în cadrul bugetului / statului existent. Împreună cu revista după reproiectare timp de câteva luni este, de asemenea, aici.

10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste
10 sfaturi pentru crearea unei reviste

10 sfaturi de la Eugene Evgrafov pentru crearea unei reviste bune!

1. Iubiți oamenii care sunt aproape de voi. Iubiți-vă echipa cu care lucrați.

2. Iubește ce faci. Crede-mă, dacă te bucuri de munca ta, atunci toată lumea din jurul tău va fi fericită. Dacă faci o revistă - cititorul știe întotdeauna în mod inconștient cu ce stare a fost creat numărul, așa că nu te înșela.

4. Găsiți fontul cel mai potrivit pentru sarcină, fontul este aproape instrumentul principal de comunicare cu cititorul. Faceți toate eforturile pentru a convinge editorul să cumpere un font frumos, deoarece stabilește nivelul la care lucrați. Dar nu este suficient să cumpărați un font frumos, trebuie să ne amintim toate subtilitățile tipografiei, să iubim scrisoarea, să ne amintim de ce și de ce fontul a creat-o.

5. Faceți mai mult decât vă așteptați. Nu pierdeți efortul de a reda materialul până când vă place rezultatul.

6. Alege fotografi și ilustratori aproape de spiritul revistei tale. Nu utilizați fotografi cu normă întreagă pentru fotografierea complexă, cu excepția cazului în care doriți ca materialul din stilul "reportaj" să fie împușcat pe digicam într-un mod rapid.

7. Încercați să nu vă uitați la munca altcuiva. Dar, dacă mai căutați, aruncați o privire cu atenție!

8. Calculați cu atenție aspectul, toate fonturile ar trebui să fie proporționale și armonioase unul cu celălalt. Un profesionist chiar și un terci din banda pare armonios.

9. Prepreste întregul cap. Găsiți o persoană care se va simți bine, păstrează starea de spirit și stilistica de-a lungul lansării.

10. Lucrați astfel încât Creatorul să fie interesat să vă privească.

Articole asemănătoare







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: