10 Reguli de protecție împotriva răpitorului în stradă pentru fiecare copil

10 reguli de protecție împotriva unui hoț în stradă pentru fiecare copil

10 Reguli de protecție împotriva răpitorului în stradă pentru fiecare copil

1. Nu te opri dacă ești chemat sau chemat, chiar și după nume. Din punct de vedere psihologic, este mai greu să pleci sau să refuzi să vorbești, dacă te-ai oprit deja, deci nu trebuie să faci un pas să treci. Puteți răspunde: "Îmi pare rău, mă grăbesc" sau "Îmi pare rău, mă așteaptă." Chiar mai bine - treci în tăcere, accelerarea ritmului.







2. Amintiți-vă principala regulă: nici un adult nu ar trebui să solicite ajutor de la un copil necunoscut. nu ar trebui să-i ofere nimic, nu ar trebui să cheme nicăieri cu el. Niciodată și niciodată. Cu un adult care te reține, poți și ar trebui să fii impolit, să nu-i răspunzi la întrebări, să fugi, să strigi cu voce tare, să te aperi dacă încerci să-l păstrezi.

3. Indiferent ce spune străinul, trebuie să renunțați la el câțiva pași înapoi și să spuneți cu voce tare: "Nu te cunosc. Nu voi vorbi cu tine "și pleacă imediat sau fugi.







4. Dacă o persoană blochează drumul și nu se îndepărtează, trebuie să spui cu voce tare: "Dacă nu plecați imediat, voi țipa". După aceea, dacă o persoană nu pleacă imediat, trebuie să fugi sau, dacă nu puteți fugi, strigați cu voce tare: "Ajutor! Nu-l cunosc pe acest om! ". Infracțiunea nu va urmări un copil care țipă și fuge.

5. Dacă sunteți urmărit de un străin, trebuie să fugi spre oameni, să-i întrebați pentru ajutor: "Acea persoană se lipsește de mine. Nu-l cunosc. Te rog ajuta. "

6. Dacă nu există oameni în apropiere, atunci trebuie să fugiți în orice loc sigur. magazin, farmacie, clădire de birouri cu semne, metrou, stații de transport public, școli și grădinițe, policlinici, locuri de joacă în centrul curții.

7. Într-un loc sigur, contactați imediat părinții.

8. Nu vă puteți ascunde la intrare, în garaje sau la șantier, spre parc sau parcare.

9. Dacă un outsider te apucă, te ține sau te trage, trebuie să strigi cu voce tare "Help! Nu-l cunosc pe acest om! ". cad la pământ, se agață de tufișuri, garduri, bănci, împrăștie lucruri (rucsac, haine).

10. Nu intrați niciodată într-o mașină unui străin sau unei persoane necunoscute. chiar și unui vecin sau unui polițist. Dacă mașina vă urmează încet, trebuie să vă întoarceți și să mergeți în direcția opusă.

Și regula 11 - Dacă cineva ți-a vorbit la intrare, alerga imediat în stradă. Dacă nu există nicio modalitate de a scăpa, strigă "Foc!". Nu "Ajutați-ne!", Și "Foc!". pentru că dacă strigați "Ajutor!", mulți se vor sperie și vor chema poliția fără a deschide ușa. Mai mult zgomot pe care l-ați configurat (puteți să suneți și să bateți toate ușile, să bați pe un ascensor sau pe un jgheab de gunoi, să aruncați un vas de flori pe fereastră), cu atât mai bine. Numai la zgomot și strigă "Foc!" Locuitorii casei vor reacționa imediat.







Articole similare

Trimiteți-le prietenilor: